Kadınların gey erkeklerle iyi arkadaş olmasının arkasında yatan bilimsel gerçek

Heteroseksüel kadınlarla gey erkeklerin arkadaşlıkları yıllardır popüler kültürün en çok tartıştığı konulardan biri. Kitaplar, televizyon programları, filmler yıllardır bu arkadaşlıkların ne kadar yakın ve derin olduğu konusunu işliyor. Ancak toplumların gey ve lezbiyenlere karşı tutumu zamanla değişiyor. Eşcinsel olan ve olmayan insanlar arasındaki arkadaşlığı anlayabilmek çok daha önemli hale geliyor.

Kadınların gey erkeklerle iyi arkadaş olmasının arkasında yatan bilimsel gerçek
Araştırmalar heteroseksüel kadınların, gey erkekleri işe almaya daha yatkın olduklarını gösteriyor.


LGBT’lerle ilgili kavramları merak edenler LGBT sözlüğü yazımıza göz atabilirsiniz.

Slate internet sitesinde çıkan bir yazısında sosyal psikoloji alanında çalışan araştırmacı Eric Russel, şu soruları soruyor:

Eşcinsel erkeklerle eşcinsel olmayan kadınlar arasındaki arkadaşlık ilişkisi nasıl bu kadar iyi yürüyor? Eşcinsel olmayan kadınlar, gey erkeklerle arkadaş olmak için neden bu kadar istekli? Ayrıca bu arkadaşlıklar genellikle ne zaman başlıyor?

Russel, evrim psikolojisinin ve insanlar arasındaki eşleşmenin bu sorulara yanıt verebileceğini savunuyor.

Kazanılmış bahis

Böyle bir açıklama ilk bakışta mantıksız gelebilir çünkü eşcinsel olmayan kadınlar ile gey erkekler birbirleriyle eşleşme peşinde değil. Ancak başka bir açıdan bakıldığında, gey erkekler kadınlarla eşleşmediği için, kadınlar da kendilerini bir nevi konforlu bölgede hissediyor. Böylelikle yakın bir arkadaşlığın zemini kurulmuş oluyor. Heteroseksüel erkeklerle bu zeminin oluşma süreci daha uzun olabiliyor çünkü heteroseksüel erkekler karşılarındaki kadına cinsel isteklerinin dürtüleriyle yaklaşabiliyor. Bir başka deyişle, gey erkekler hemcinslerinden etkilendikleri için kadınlar açısından güvenli bölge olarak görülüyor. En azından sosyo-biyolojik açıdan…

Russel, üç yıl önce yaptığı bazı deneylerde bu teorisini test etme şansı da yakalamış. Bu deneylerde heteroseksüel kadın katılımcılara bazı simgesel Facebook profilleri gösterilmiş. Heteroseksüel kadın ve erkeklerle, gey erkeklere ait bu profillerin hangilerinin daha fazla güven verdiği sorulmuş. Daha sonra aynı test, gey katılımcılarla yapılmış. Sonuçları Evolutionary Psychology dergisinde yayımlanan araştırmadan gey erkeklerin ve heteroseksüellerin kadınların birbirlerini daha güven verici buldukları tespit edilmiş.

Kadınların gey erkeklerle iyi arkadaş olmasının arkasında yatan bilimsel gerçek
Gey erkekler hemcinslerinden etkilendikleri için kadınlar açısından güvenli bölge olarak görülüyor.

Yapılan çalışmalar, heteroseksüel kadınların gey erkeklere tüm konularda değil, sadece flört ve ilişkiler konularında güvendiklerini gösteriyor. Ancak bu yüksek güven, zamanla başka alanlara da yayılabiliyor. Özellikle de arkadaşlık ve zaman geçirme konularında…

Öte yandan Journal of Business and Psychology‘de yayımlanan bir başka araştırma da heteroseksüel kadınların, gey erkekleri işe almaya daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bunun sebebi ise heteroseksüel kadınların, gey erkekleri daha uyumlu ve sıcak kişiler olarak görmesi. Pazarlama üzerine yapılan araştırmalarda da heteroseksüel kadınların, gey satış temsilcileriyle çalışmayı tercih ettikleri ortaya çıkıyor. Bu iki bulgu da iş dünyasında geylere yönelik olumlu bir algının yer almasına destek verici nitelikte.

Araştırmalar heteroseksüel kadınların gey erkeklerle arkadaşlık etmek için daha istekli olmaları konusuna yoğunlaşıyor. Maalesef gey erkeklerin heteroseksüel kadınlarla arkadaşlıklarını henüz yeterince gelişmemiş bir araştırma alanı.

Kaynak:
Slate

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Toplumsal cinsiyet rollerinin dışına çıkabilmek cesaret ister… Eşcinsel olmasanız bile!

Toplumsal cinsiyet ve biyolojik cinsiyetin toplum tarafından yanlış etiketlenmiş bilimsel gerçeklikleri

Transvestizm: Kadın kıyafeti giyen erkek gey midir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!