Transvestizm: Kadın kıyafeti giyen erkek gey midir?

‘Erkek arkadaşım aslında çok maskülen bir erkek. Hatta tavırlarına ve davranışlarına bakıldığında biraz maço bile diyebilirim. Cinsel hayatımızda her şey yolunda, olması gerektiği gibi ilerliyor. Ancak geçen gün çok ilginç bir şey oldu ve sevişmeye başladığımızda bana külotlu çoraplarımı giymek istediğini söyledi. Evet külotlu çorap, kadın çorabı, benim çoraplarım! İlk söylediğinde şaka sandım ancak o gayet ciddiydi ve ben daha şoku atlatıp ağzımı açamamışken çoraplarımı giydi. Onu daha önce hiç bu kadar mutlu görmemiştim. Resmen bu yaptığından zevk aldığı gözlerinden okunuyordu. Sanırım bundan sonra sevişirken sürekli külotlu çoraplarımı giymek isteyecek. Kafam çok karışık. Erkek arkadaşımın tercihleri değişiyor olabilir mi?’

Transvestizm: Kadın kıyafeti giyen erkek gey midir?
Cinsel fetişi olan insanlar, birçok nesneye karşı cinsel ilgi duyabilirler

Bu komik gibi gelen ve günlük hayatta pek de karşılaşmadığımız hikaye, fetişizm olarak adlandırdığımız bir cinsel davranış türü. Cinsel fetişi olan kişiler aklımıza bile gelemeyecek kadar geniş bir aralıktaki objelere karşı cinsel bir ilgi duyar ve bu objenin varlığında cinsel olarak uyarılma hissederek davranışlarında ve duygularında değişimler yaşarlar. Bebek kıyafetinden arabaya, mutfak malzemelerinden oyuncaklara aklınıza gelebilen tüm objelere karşı cinsel ilgi duymak, cinsel fetişi olan kişiler için oldukça normal ve alışılageldik bir durum. Cinsel fetişi olan kişiler cinsel ilişki sırasında ilgi duydukları objenin yakınlarında olmasıyla ulaşabilecekleri maksimum zevke ulaşırlar.

Fetişler, ilgi duydukları objeleri çok farklı şekillerde cinsel aktivitelerine dahil edebilirler. Bazı fetişler ilgi duydukları objeyle fiziksel olarak yakınlaşmayı (öpme, yalama, emme gibi) tercih ederken, bazıları bu objeyi üzerlerinde taşımaktan, bazılarıysa cinsel yakınlaşma yaşayacakları ortamda bu objenin bulunmasından zevk alabilir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi, karşı cinse ait kıyafetlerin ve aksesuarların cinsel birliktelik sırasında giyilmesi ‘’transvestizm’’ olarak adlandırılıyor. Transvestizmin de kendi içinden çok farklı türleri olabiliyor. Bazı transvestistler toka, çorap gibi karşı cinse ait tek bir objeyi kullanırken, bazıları baştan aşağı karşı cinse benzeme isteği duyabiliyor.

Partnerimin transvestist olduğunu nasıl anlarım?

Öncelikle, bu cinsel davranışın partnerinizin cinsel eğilimiyle uzaktan yakından bir alakası olmadığının altını çizmemiz gerekiyor. Yani, erkek arkadaşınızın ilişki sırasında külotlu çorap giyiyor oluşu aklınıza “Cinsel tercihleri mi değişti acaba?” sorusunu getirmesin.

Transvestizm: Kadın kıyafeti giyen erkek gey midir?
Karşı cinse ait kıyafetleri cinsel birliktelik esnasında giyen insanlar, transvestist olarak adlandırılıyor

Transvestizm, DSM (Mental Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı)’nda yer alıyor olsa da, kişinin hayatında herhangi bir eksikliğe ya da strese yol açmadığı için psikolojik bir rahatsızlık olarak değerlendirmek doğru olmayacaktır. Yani, erkek arkadaşınızın yatakta kadın çorabıyla yatması sizin için bir problem yaratmadığı sürece, psikolojik tedavi görmesini gerektirecek herhangi bir durum söz konusu değil.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bu durumun problem olarak nitelendirilmesi sadece davranışı sergileyen kişinin partnerinin olaya nasıl tepki vereceğine bağlı. İlişki iki kişinin varlığı ve sağlıklı iletişimiyle devam ettiği için, en az onun kadar sizin de rahat ve güvende hissedebilmeniz önem taşıyor. Sevdiğiniz kişinin kadın kıyafetleri içinde, mutfak spatulasıyla ya da arabasıyla mutlu olması kadar, sizin bu durum karşısında ne hissettiğiniz de önemli. Ancak her iki koşulda da, tarafların birbirlerinin ihtiyaç ve isteklerine saygı göstermesi, birbirine güvenmesi ve karşısındaki kişiyi olduğu gibi kabul etmesi ilişki sağlığının korunmasında en önemli rolü oynuyor.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!