Her krizden güçlenerek çık 1: Değiştirebileceklerine odaklan

Corona’nın hayatımıza girişi yoğun bir stres döngüsü içine soktu bizi. Bu sefer, tüm dünya ile birlikte yaşadığımız evrensel bir kriz bu.

Peki bu hep böyle mi olacak, yani krizsiz ve stressiz bir yaşam mümkün değil mi?

Yaşam sürekli devam eden bir yaratım-yıkım döngüsü içinde var olduğundan bireysel ve evrensel krizler her zaman var olacaktır. Hikaye her seferinde farklılaşır. Dün hikayenin adı savaştı bugün Corona adında bir virüs. Anacak, hepsinin ardındaki gerçek aynıdır: Harekete geçen dönüşüm!

Şu anda da böyle güçlü bir dönüşümden geçiyoruz birlikte. Yoğun ancak onlarca farkındalık hediyesi ile dolu.

Krizin doğasını anladığında onunla savaşmayı ya da onu yok saymayı bırakıp onunla yaşamayı öğrenirsin. İşte o zaman yaşamla uyum içinde akmaya başlarsın ve kriz artık senin için “olumsuz” olarak etiketlenmiş bir yargı olmaktan çıkar. Onun bir doğa gerçeği olduğunu fark edersin tıpkı yağmur gibi, dağ gibi, ateş gibi, su gibi…. Ve böylece yaşamla yakınlaşırsın. Artık, hayal ettiğin yaşam bir adım uzağındadır!

Değiştirebileceklerine odaklan!

Gerçek dün başkaydı, bugün başka çünkü değişti. Değişime ne kadar hızlı adapte olursan o kadar az acı çekersin.

İnsanların büyük kısmı değiştiremeyeceklerine odaklanır. Değişimin neden olduğunu anlamak için kendilerini hırpalar dururlar. Halbuki doğa değişimi sorgulamaz kabul eder ve her değişim gerçekleştiğinde yeni bir strateji geliştirerek yola devam eder. Siz hiç peynir bitti diye ağlayan fare gördünüz mü? Fare daha son lokmayı yer yemez yeni peyniri aramak için hareket geçmiştir bile… Ancak, insan düşünür de düşünür neden oldu, ne zaman geçecek? diye…

Adaptasyon ve yeni bir strateji geliştirmek için kullanması gereken muazzam yaşam enerjisini olanlara kaygılanmakla geçirir. İnsan kaygılanırken, değişim de olduğu yerde durmaz tabii doğanın bir parçası olarak o da fare gibi yoluna devam eder.

Hadi artık bu faydasız alışkanlığımızı terk edelim. Var mısın?

Öncelikle değişimi kabul et, kendin için huzurlu bir köşe bulup otur ve bundan sonra neleri farklı yaparak yaşama devam etmek istediğin üzerine derin bir düşünme başlat. Bir kağıt kalem alıp bu düşünce egzersizini yazıya dökmenin de çok büyük faydası olacak!

Yaşamında değişmeyi bekleyenler için püf noktaları istersen son birkaç haftadır kafamızı oradan oraya vuran Merkür Retrosunda yaşadığın sıkıntılara odaklanmanı öneririm. O dönemde, yaşamında artık çalışmayan sana hizmet etmeyen her şey su yüzüne çıktı.

  • İlişkilerinde yaşadığın sorunları hatırla ve ilişkilenme şeklini değiştirerek sevgilinle veya arkadaşlarınla bağlantını nasıl güçlendirebileceğini araştır.
  • İş yerinde yaşadığın gerginlikleri hatırla… neyi farklı yapsan bu deneyim senin için yeniden canlı ve besleyici hale gelirdi?
  • Kendinle ilişkine bak… sağlığın bozulduysa yaşam tarzında neleri değiştirebilirsin? Belki uyku saatlerini yeniden düzenlemelisin, belki telefonda geçirdiğin süreyi azaltmak sana iyi gelir, belki çok fazla hazır gıda tüketiyorsun ve evinde kendin için yemek pişirmeye başlamak harika bir dönüşüm olur… düşün.
  • Daha keyifli, kolay ve mutlu bir yaşam için şimdi bugün yaşamında neyi değiştirmelisiniz? Cevabı hemen bulmak için acele etme zaman ver ve izle… kendini tanımak için bak yaşama…

Bugün iki yol var karşında

Ya değiştiremeyeceğin gerçekler için kaygılanıp pasifize olacaksın ya da dikkatini değiştirebileceklerine yönlendirip yeni düzene adapte olup bu ve her krizden güçlenerek çıkacaksın. Seçim senin! Her zaman olduğu gibi…

Değişime adaptasyonunu hızlandırmak isteyenler için 3 faydalı araç önerim var: Yoga, meditasyon ve nefes. Bu üçlü düzenli pratik ettiğinizde bağışıklık sisteminizi güçlendirecek, zihin berraklığı getirecek ve değişim karşısında sağlıklı kalarak kendiniz için doğru stratejiler geliştirmenize yardımcı olacaktır. Benim hayatımı baştan sona değiştirdiler, size de büyük katkısı olacağından şüphem yok!

Bu pratikleri gün aşırı veya haftada birkaç kez yapabilirsiniz.

Bu arada kişisel hijyeninize dikkat etmeyi, bol su içmeyi, iyi beslenmeyi ve güzel uyumayı ihmal etmeyin!

Ayrıca, Nisan’da başlayacak ve 8 hafta sürecek online Kendimle Bağlantı Programıma da göz atmanızı öneririm. Bu yazının altında kısa bir açıklamasını bulabilirsiniz.

Biz çok güçlüyüz ve bu krizden de çok güçlü çıkacağız!

10 dakika Yoga:

Diğdem ile Yoga: 10 dk Sabah Yogası – Yeni Başlayanlar için!

3 dakika Nefes:

Diğdem ile Yoga: Okyanus Nefesi

15 dakika Yaratıcı Enerji Akışıyla Meditasyon

Diğdem ile Yoga: Yaratıcı Enerji Akışı ile Meditasyon Pratiği

Kendimle Bağlantı – 8 Haftalık Online Program

Kendimle bağlantı kurmayı öğrenmek bu yaşamdaki en büyük hediyelerimden biri oldu. Yıllarımı aldı ama keşfettiklerim her saniyesine değer!

Bugün geçtiğim yollarda yürümekte olan arkadaşlarıma destek olmak için Kendimle Bağlantı isminde 8 haftalık bir online program hazırladım. Dünyaca bilinen ve etkisi yüzlerce insan tarafından onaylanmış, benim de hayatımda düzenli olarak kullandığım ve etkin sonuçlar elde ettiğim araçlar ve bilgileri paylaşıyorum sizinle. Keşke bunları 10 sene önce bilseydim dediğim her şeyi bu programda toparladım. Amacım, yaşamımda büyük fark yaratan bu muazzam araçların ve bilgilerin daha çok insanın hayatına girmesi ve yaşam kalitelerinin artmasına katkı olmak.

Yaşamını değiştirecek olan doğru bilgiye ulaşmak ve bu bilgiyi yaşamında kullanmayı öğrenmektir. Bu yaratıcı yolculukta sen de bize katılmak istersen detaylı bilgi ve kayıt için [email protected] adresimden bana ulaşabilirsin. Ayrıca websitemi de ziyaret edebilirsin: http://digdemgirici.com/event/kendimle-baglanti-8-haftalik-online-program/

İlginizi çekebilir: Kendimle Bağlantı: “Tüm duygular hissedilmek ister”

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam