Her gün yapılan hareketlerin omurga üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

Omurganızı zorlayan bir pozisyonda çok uzun süre oturuyor veya ayakta kalıyorsanız, kaslarınız zamanla kısalacak ve omurganızı doğal hizalanmasından çıkaracaktır. Yüksek topuklu ayakkabı giymek sadece ayaklarda sorun yaratmakla kalmaz; dengenizi korumak amacıyla parmaklarınıza doğru eğilmek mecburiyetinde kaldığınızdan dolayı, pelvisinizi öne doğru eğmek ve üst gövdenizi arkaya doğru çekmek zorunda kalırsınız ve belinizde zamanla sorunlara yol açacak bir kavise sebebiyet verirsiniz. Sürekli aynı elde tutulan sopa veya raketle yapılan, golf, tenis, hokey gibi sporlar yapıyorsanız, kullandığınız taraftaki kaslar, diğer tarafı da aynı derecede güçlendirmediğiniz sürece daha fazla gelişecektir. Vücudun tek tarafını kullanma alışkanlıkları bir araya gelince skolyoza neden olabilir. 

Omurga sağlığı için öneriler

  • Bacak bacak üstüne atarak hep aynı tarafa doğru oturmak ya da koltukta dinlenirken ayaklarınızı hep aynı yöne doğru altınıza kıvırmak vb. gibi vücudunuzun simetrisini ve dengesini bozarak düzenli şekilde yaptığınız hareketleri yazarak çember içine alın.
  • Gün içinde yüksek topuklu ayakkabı kullanmak ya da gece dışarı çıkarken topuklu giymek güzeldir. Ancak her gün giyildiğinde zamanla kas-iskelet sorunlarına yol açabilir.
  • Duruş problemleri görüldüğünde, günlük hayatta genellikle vücudun tek tarafını kullanmaya yönelik doğru duruş pozisyonlarını bozan eylemleri gözden geçirmekte fayda vardır. Bu eylemlere, masa başında oturmayı ve araba kullanmayı örnek verebiliriz. Yük kaldırmak gibi beden gücüyle yapılan belli işler de iyi birer örnek oluşturur.
  • Eğer mesleğiniz fazla ayakta durmayı gerektiriyorsa, ayakta “doğru duruş” pozisyonunu mümkün olduğunca uzun süre uygulamaya çalışmalı ve beden ağırlığını tek kalçaya vermekten kaçınmalısınız. Vücut ağırlığını, ayak tabanındaki üçgen içerisine gelecek şekilde, her iki ayağa eşit biçimde dağıtmak gerekir.
  • Yüksek topuklu ayakkabılar kısa süreler için kullanılabilir ama uzun süre giymekten kaçınmak gerekir. Omurga veya eklem zayıflığı sorunları varsa yüksek topuklu ayakkabı kullanmaktan bilhassa uzak durulmalıdır. Kadınların gün boyu aynı ayakkabıyı giymek yerine, farklı topuk yüksekliklerine sahip ayakkabıları gün içerisinde değiştirerek giymesi ideal durumdur.
  • Masa başında oturduğunuzda, koltuğunuz, dizleriniz ve kalçalarınızın dik açı yapacak biçimde bükülmesine ve ayaklarınızın yerde düz durmasına imkan verecek yükseklikte olmalıdır. Bir başka deyişle, koltuğun yüksekliği, diz arkasından topuğun altına kadar olan mesafeye eşit olmalıdır.
  • Kalça ve uyluk mümkün olduğunca koltuğa yerleşmelidir ve sırt koltuk arkalığına rahatça yaslanmalıdır.
  • Okuma yapmak ya da bilgisayarda yazı yazmak amacıyla öne doğru eğilmeyi önlemek için koltuğu masaya doğru yaklaştırın. İdeal masa yüksekliğinde, dirsekler yanlarda dik açı yapacak şekilde bükülü, ön kol masanın üzerine rahatça yerleştirilmiş olur.
  • Bilgisayar ekranını, ekrana dik olarak bakacak şekilde ayarlayın. Ekran göz hizasının üstünde ya da altında olmamalıdır. Eğer okuyacak çok dokümanınız varsa, başınızı masaya doğru eğip okumak yerine, eğimli bir çizim tahtası satın almak iyi bir fikir olabilir.
  • Yaşam tarzımızı düzenlemek istiyorsak her gün düzenli 20 dakika egzersiz yapmamız omurgamızın sağlığı açısından bize çok iyi gelecektir.

Peki siz omurga sağlığınız hakkında ne düşünüyorsunuz? Bireysel seanslar için [email protected] adresine e-mail atabilir ya da sağlıkla ilgili daha fazla bilgi için beni Instagram’dan takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sağlıklı bir postüre sahip olmak olmak için ne yapmalıyız?

Fatma Nur Bilgin
Fatma Nur Bilgin, beden rehabilitasyonunu kişisel dönüşümün adımı olarak görüyor ve bir bütün olarak beden-zihin-ruh dengesini hedefliyor. Beden rehabilitasyonunda Pilates, Dorn-Breuss terapisi ve KranyoSakral ... Devam