Her gün meditasyon yapmak için birbirinden değerli 13 neden

Meditasyon binlerce yıldır farklı farklı tekniklerle iç huzuru bulmak için holistik bir yöntem olarak kullanılıyordu. Günümüzde de sağlığına önem gösteren pek çok kişi meditasyonun faydalarından da yararlanmaya çalışıyor. Çünkü, sağlıklı gıdalarla beslenebilir, düzenli olarak egzersiz yapabilir ve zararlı kimyasallar barındırmayan ürünler kullanabilirsiniz. Ancak zihninizle ilgilenip ona iyi davranmadığınız sürece tam olarak sağlıklı sayılmazsınız. Bu yüzden günümüzde pek çok doktor hastalarına meditasyonu da tavsiye ediyor.

Nasıl fiziksel sağlığınız için düzenli besleniyor ve egzersiz rutini oluşturuyorsanız, zihin kaslarınızı geliştirmek için de düzenli olarak meditasyon yapmalısınız. Üstelik bunun için saatlerinizi ayırmak zorunda değilsiniz. Günde iki defa sadece birkaç dakikanızı ayırmanız yeter. İşte her gün meditasyon yapmak için sizi ikna edecek nedenler:

Zihninizle ilgilenip ona iyi davranmadığınız sürece tam olarak sağlıklı sayılmazsınız. Bu yüzden günümüzde pek çok doktor hastalarına meditasyonu da tavsiye ediyor.
1. Meditasyon sosyal etkileşimi artırır

Meditasyon genellikle yalnız yapılan bir pratik olarak bilinir. Ancak sonuçları Journal of Personality and Social Psychology‘de yayımlanan bir araştırmaya göre meditasyon her ne kadar yalnız yapılsa da başkalarıyla iletişim kurma becerisini ve duygusal zekayı artırıyor. Grup meditasyonlarıyla bu etkiyi daha fazla artırmak da mümkün.

2. Meditasyon yaşam süresini uzatıyor

Kromozomların sonunda bulunan telomerleri, ayakkabı bağcıklarının ucundaki plastik parçalar gibi düşünebilirsiniz. Telomerleriniz ne kadar uzunsa, yaşam süresi de uzuyor. Telomerler kısaysa, yaşam süresi de kısalıyor. Araştırmalar ise meditasyonun telomer uzunluğunu koruma ve hücrelerdeki stresi azaltmada yardımcı olduğunu gösteriyor.

3. Meditasyon enflamasyonu azaltıyor

Günümüzde sağlık sorunlarının birçoğu enflamasyondan kaynaklanıyor. NFk-B adı verilen kompleks proteinler ise vücudun enflamasyon karşısında verdiği tepki üzerinde büyük bir etkiye sahip. Araştırmalar, meditasyon sayesinde NFk-B enflamasyonunun azaltılabildiğini söylüyor.

4. Meditasyon ağrı ve acıyı azaltıyor

Meditasyonun enflamasyon seviyesini dengeleme ve sakinleştirme üzerindeki etkisi, aslında doğal bir ağrı kesici etkisi yaratıyor. Düzenli olarak meditasyon yapanlarda ağrı ve acı azalıyor.

5. Meditasyon bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Sık sık soğuk algınlığı şikayetinden mi yakınıyorsunuz? Asian Journal of Psychiatry‘da yayımlanan bir araştırmaya göre meditasyon bağışıklık sistemini kontrol eden genetik özelliklerin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

6. Meditasyon anksiyeteyi azaltıyor

Meditasyonun anksiyeteyi azalttığına dair sayısız araştırma var. Anksiyete duygusu sonucu beyindeki arka singulat kortekste aktivasyon gerçekleşiyor. Anksiyete geçtiğinde ise ön singulat korteks harekete geçiyor. Meditasyon ise bu ön singulat korteksin harekete geçmesine ve güçlenmesine yardımcı oluyor.

7. Meditasyon ruh halini yükseltiyor

Araştırmalar, depresyonla ve anksiyeteyle mücadele söz konusu olduğunda meditasyonun ilaçlar kadar etkili olduğunu gösteriyor. Üstelik, meditasyonun hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Meditasyon, kişinin ruh halinin kontrol edildiği gri maddenin artmasını sağlıyor.

8. Meditasyon dikkati ve odaklanmayı artırıyor

Dikkatinizi toplamakta veya odaklanmakta zorlanıyor musunuz? Düzenli olarak meditasyon yapmak, beynin hafıza ve odaklanmayla ilgili olan bölümlerini harekete geçiriyor.

9. Meditasyon bilişsel zayıflamayı yavaşlatıyor

Nöroplastisite, beynin yeni sinir bağlantıları kurarak kendini yenileme kabiliyeti olarak ifade ediliyor. Bu kabiliyet zamanla azalıyor. Meditasyon ise bu aşamada devreye girip, bilişsel zayıflamanın azalmasını yavaşlatmaya yardımcı oluyor ve nöroplastisiteyi koruyor.

10. Meditasyon şefkat duygusunu artırıyor

Bugün dünyamızdaki birçok acımasızlık karşısında belki de hepimizin ihtiyacı olan şey biraz daha şefkat ve merhamet duygusu. Journal of Happiness Studies‘de yayımlanan bir araştırmaya göre, 9 hafta boyunca düzenli olarak meditasyon yapan kişilerde şefkat gösterme korkusu azalıyor ve şefkat duygusu artıyor.

Düzenli olarak meditasyon yapmak, beynin hafıza ve odaklanmayla ilgili olan bölümlerini harekete geçiriyor.
11. Meditasyon daha sağlıklı kan basıncı sağlıyor

Meditasyon, türüne göre kan basıncının düşürülmesini sağlıyor. Özellikle transandantal meditasyon kan basıncını azaltıyor.

12. Meditasyon öz kontrolü artırıyor

Yapılan birçok araştırma, meditasyonun öz kontrol ve içe dönme kabiliyetini artırdığını, dürtüsel hareketleri azalttığını gösteriyor.

13. Meditasyon stresi azaltıyor

Meditasyon doğal bir stres kovucu olarak biliniyor. Yapılan birçok araştırma, meditasyonun beynin stresi kontrol eden bölgesini pozitif şekilde düzenlediğini gösteriyor.

Peki tüm bu faydaları göz önünde bulundurduktan sonra, ne kadar meditasyon yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Journal of the American Medical Associate‘te yayımlanan bir araştırmaya göre meditasyonun faydalarından yararlanmak için haftada ortalama 2,5 saat meditasyon yapmak yeterli. Bu da günde sadece 21 dakika demek! Gün içinde birçok şeye vakit ayırırken, 21 dakika da meditasyon için ayırmaya ne dersiniz?

İlginizi çekebilir: Meditasyon nedir? 3 temel meditasyon tekniğine dair bilgiler

 

Kaynaklar:
MindBodyGreen
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!