Hem modaya uyun hem de ekonominizi koruyun: Küçük bir eve geçmek için 10 neden

Eğer onu almak için çok fazla çalışmanız gerektiyse ya da hayallerinizdeki evin tam karşılığıysa yaşadığınız evi bırakmak zordur. Ancak artık pek çok insan küçük bir eve geçmeyi tercih ediyor. Ekonomik anlamda kişiye büyük yararları olan küçük evlere geçme sırası belki de artık sizdedir. Eğer aşağıdaki maddeler size de uyuyorsa evinizi daha küçük bir evle değiştirmenin vakti gelmiş olabilir.

1. Eviniz sizi soyuyorsa

Bu ne demek diye düşünüyor olabilirsiniz. Şöyle açıklayalım: Eğer kazandığınız parayı mortgage ödemelerinde, faturalarda ve ev giderlerinde kullandıktan sonra elinizde çok az para kalıyorsa eviniz sizi soyuyor demektir.

Hayat kalitesi bakış açısına göre değişebilir ama bir de işin borç boyutu var. Mesela en son ne zaman tatile gitme planı yapıp bunu gerçekleştirebildiniz? Dünya çapında ya da ülkede çıkacak bir krizden sizin kişisel mali kriz yaşamanıza da sebep olur. Eğer bunu göremiyorsanız ve eviniz elinizdeki tüm parayı yiyorsa daha uygun fiyatlı bir evde yaşamanın vakti gelmiştir.

Küçük bir eve geçmek için 10 neden

2. Emekli olmaya hazırsanız

Evinizde uzun yıllar yaşadıysanız ve düzenli olarak bakım işlerini yaptıysanız, satmaya karar verdiğinizde iyi bir ödeme alacaksınız demektir. Hele ki gayrimenkul fiyatlarının sürekli olarak yükselişte olduğu bu dönemde evi satarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Emeklilik birikimine geç başladıysanız, küçülmeye giderek altın yıllarınız olan emekliliğinizde finansal anlamda kendinizi kurtarabilirsiniz. En azından “Birkaç yıl daha çalışıp öyle emekli olurum” düşüncesinden kurtularak o an hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

3. Çocuklarınız evden ayrıldıysa

Artık birer yetişkin olan çocuklarınız eğitim ya da iş için yanınızdan ayrıldıysa hiç kimsenin kullanmadığı odalar için neden para ödeyesiniz? Eğer siz evinizi satmaya karar verdiğiniz ama çocuklarınız tüm çocukluk ve ergenliklerini geçirdiği bu evi satmanızı istemediyse onlardan ödemelerin bir kısmını talep edin. Bunu onlardan istediğiniz an evi satmanıza ikna olacaklardır.

Küçük bir eve geçmek için 10 neden

4. Mekan değişikliği istiyorsanız

Kimse taşınmayı sevmez ama herkes bir değişikliğe ihtiyaç duyar. Aslında eşyalarınızı toparlayıp taşınmak için tek sebebiniz yeni bir yerde yeni bir başlangıç yapma isteği olabilir. Eğer soğuk havadan sıkıldıysanız daha sıcak bir yere geçin. Eğer şehrin gürültüsünden hoşlanmıyorsanız daha sessiz bir yere gidin. Sadece bir kez yaşıyorsunuz ve saatler işliyor…

5. Daha çok zamana ihtiyaç duyuyorsanız

Çekirdek aile bile olsanız evin temizliği için harcadığınız zamanı düşünün. Temizliğe başladığınız anda tüm hafta sonundan bir gününüzü böyle tükettiğiniz çok olmuştur. Ancak daha küçük bir eve geçtiğinizde evin işleri daha da azalacak ve size kendinize ayıracak daha çok zaman kalacak.

6. Şehir içinde ucuza yaşamak istiyorsanız

Şehir merkezinin dışındaki evler daha uygun fiyatlı olsa da işiniz ya da yaşantınız gereği şehrin merkezinde yaşamak istiyor olabilirsiniz. Ancak şehir merkezinde büyük bir evde yaşamayı planlıyorsanız bunun için çok büyük bir bütçe ayırmanız gerekiyor. Ancak şehrin merkezinde küçük bir ev tercih ederseniz bu sorunun da üstesinden gelmeniz mümkün.

7. Daha düşük bir kredi ödemek istiyorsanız

Günümüzde ev satın almak isteyen çoğu kişinin başvurduğu en büyük yardımcılar bankalardan alınan krediler oluyor. Ancak sonrasında bunu ödemek yıllar sürüyor ve evinizin değerine göre bu ödeme daha da artıyor. Ancak daha uygun fiyatlı bir ev çok daha ucuz olacağından ödemelerinizde buna paralel olarak azalacaktır.

Küçük bir eve geçmek için 10 neden

8. Kredi kartı limitlerinizi zorluyorsanız

Cüzdanlarımızdan ayırmadığımız kredi kartları büyük yardımcılar olsalar da kullanımı artırdıkça sizi bir çıkmaza da sokabilirler. Özellikle nakit sıkıntısı çekildiğinde vazgeçilmezlere dönüşen kredi kartları maaşınız yattığı gibi paranın tamamını bitiriyorsa bu sıkıntılı bir durumdur. Küçük eve geçerek harcamalarınızı kontrol altına alabilirsiniz.

9. Kullanmadığınız eşyalara gereksiz anlamlar yüklüyorsanız

Zamanında satın aldığınız ama artık kullanmadığınız eşyalarınızı düşünün. Eğer bunları elinizden çıkarmak istiyor ama yapamıyorsanız küçük evler sizi kurtarabilir. Böylelikle hiçbir şekilde işe yaramayan eşyalarınıza yer bulamadığınız için onları beraberinizde taşımanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda bu fazlalıkları satarak para kazanabilir ya da bir yere bağış da yapabilirsiniz.

10. Sağlığınız düşüşe geçtiyse

Eğer yaşlanmaya başladığınızı hissediyorsanız ve evinizdeki basamaklar ya da odalar arasındaki mesafe size çok gelmeye başladıysa belki de daha az hareket edeceğiniz bir eve geçmeniz gerekiyordur. Kaliteli bir emeklilik geçirip aynı anda sağlığınızı da yoluna koymak istiyorsanız daha küçük bir evde yaşamak size iki anlamda da yardımcı olacaktır.

 

Kaynaklar: 
wisebread.com
gobankingrates.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!