Hem kolay hem de vegan: Bitter çikolata yapımı

Birçok kişi daha sağlıklı beslenmek ve hayvanlara yapılan sömürünün bir parçası olmamak için vegan olmayı düşünüyor. Ancak çoğu zaman alışkanlıklarımızdan vazgeçmek çok zor olduğu için böyle bir beslenme düzenine başlasak bile devamını getiremiyoruz. Ancak sanılanın aksine vegan olduğunuzda sevdiğiniz şeylerden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Özellikle de çikolatadan…

Kim çikolata sevmez ki? Hele bitterse… İşlenmiş şeker, katkı maddeleri içeren ürünleri tüketmek istemiyorsanız, aile bütçenize katkı sağlamak istiyorsanız, çocuğunuza sağlıklı beslenme konusunda örnek olmak istiyorsanız, vegan besleniyorsanız ya da vegan beslenmeye karar verdiyseniz, vegan beslenmeyi sürdürülebilir kılmak istiyorsanız bu tarifi uygulayabilirsiniz.

Sürdürülebilir bir vegan olmak için olmazsa olmaz bir tarif.
Malzemeler:
  • 3 yemek kaşığı yulaf (Yulaf yerine haşlanmış kuru fasulye kullanabilirsiniz, o da çok güzel oluyor.)
  • 1 tatlı kaşığı kakao
  • 1 yemek kaşığı tahin
  • 1 tatlı kaşığı pekmez
  • 1 tatlı kaşığı susam
  • Dileyen 2-3 adet çiğ fındık, badem ve ceviz de ekleyebilir.
Yapılışı:

Bunların hepsini karıştırıcıda karıştırın ve buzdolabının buzluk kısmında yarım saat bekletin. Dolaptan çıkardıktan sonra dilimlere ayırın, böylece servis edin, ama elbette çok abartmayın! Afiyet olsun.

Uyarı: Beslenme planları kişiseldir, eğer özel bir durumunuz varsa, ilaç kullanıyorsanız, besin alerjileriniz varsa tarifi uygulamadan uzmanınıza danışın.

 

İlginizi çekebilir: Veganlar için lezzetli bir krem peyniri tarifi

Kevser Başkara Beslenme ve Diyet Uzmanı
10 yıla yakındır %100 vegan yaşayan Kevser Başkara, Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Lisans Programını, Cornell University Plant Based Nutrition, American College of Lifestyle ... Devam