Hem çalışırken hem serbest zamanda dikkatinizi toplamanın önemini keşfedin

Haftaya başlarken motivasyonunuzu güçlendirmek için elinizden geleni yapabilirsiniz. Ancak haftanın günleri ilerledikçe motivasyonunuzu korumak, dikkatinizi toplamak zor hale gelebiliyor.

Yüzyıllar öncesinde felsefeciler de bu konuyu fark etmiş olacak ki, Epiktetus, Discourses’ın dördüncü kitabının 12’inci bölümünde özenli davranılmadığında dikkat ve odaklanma gücünün kolaylıkla kaybolabileceğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Dikkatinizi kısa bir süreliğine boş bıraktığınız zaman, daha sonra yeniden istediğinizde tekrar dikkatinizi toplayabileceğinize kendinizi inandırmayın. Ancak yine de bu düşüncenin sizinle birlikte olmasına izin verin.”

Hem çalışırken hem serbest zamanda dikkatinizi toplamanın önemini keşfedin

Epiktetus’a göre kısa süreliğine de olsa dikkatinizin dağılmasına izin verdiğiniz zaman, daha önce içinde bulunduğunuz zihinsel duruma geri dönmenizi beklememelisiniz. Düşünün ki ufak bir hata yaptığınızda, hiçbir şey eski akışında olmaz. Dikkatinizin dağılmasına izin verdiğiniz zaman, yapılması gerekenleri ötelemiş oluyorsunuz. Epiktetus’a göre dikkat, sizin kurduğunuz ve devam ettirdiğiniz bir davranış gibidir. Bu davranış, her iki yöne de gidebilir. Zihninizin avare avare dolanmasına izin verirseniz, dikkatiniz de yolunu değiştirir. Böylelikle verimliliğinizi azaltan kötü bir alışkanlık geliştirmiş olursunuz.

Ne yapmalı?

Hiç durmadan çalışmanız veya aynı şeye uzun süre odaklanıp kalmanız tabii ki mümkün değil. Ara vermek hem beden hem de zihin açısından önemlidir. Ancak çalışmanız gereken zamanlarda işinize hevesle sarılmalı ve gereken neyse onu yapmalısınız.

Hem çalışırken hem serbest zamanda dikkatinizi toplamanın önemini keşfedin

İş zamanı iş, oyun zamanı oyunla ilgilenmelisiniz. Hatta oyun oynadığınızda, kendinize ayırdığınız serbest zamanınızda da bunu layıkıyla, dikkatle yapmalısınız. Dikkat ve odaklanma olmadan geçirilen bir gün, boşuna geçirilen bir gün gibidir.

Serbest zamanlarınızdan mümkün olduğunca faydalanın ancak yaptığınız şey her ne ise odaklanmayı unutmayın. Eğer zihniniz bir şeyden diğerine zıplıyorsa bunun farkına varın ve dikkatinizi dağıtan şeyleri kendinizden uzaklaştırın.

 

Kaynaklar:
Lifehacker
Business Insider

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!