Hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen 3 fitness efsanesi

Herkes, zaman zaman sağlığıyla ilgili bazı tavsiyeler duymuştur. Fitness ve kilo kontrolü, biraz da hassas ve özgün başlıklar oldukları için yıllardır yanlış tavsiyelere konu oldular. Öte yandan bu tavsiyeleri elemek zor ve sıkıcı bir hal alabiliyor. Bunun yerine insanlar, bu konulardaki efsanelere kapılabiliyorlar. Biz de aşağıda, fitnessla ilgili sizi hedeflerinizden uzaklaştırabilecek en yaygın yanlış tavsiyelere yer verdik:

fitness
Verilen fitness tavsiyelerinin arasında hangisinin doğru, hangisinin yanlış olduğunu anlayabilmek her zaman kolay olmayabiliyor.

1- Eğer gıda takviyesi alırsam, çok çalışmama gerek kalmaz

Birçok gıda takviyesi metabolizmayı hızlandırdığını, yağ yaktığını ve hatta size kas kazandırdığını iddia etse de durum öyle değil. Çünkü metabolizmanızı hızlandırıp size yağ yaktıracak olan asıl şey egzersizlerdir. Buna ek olarak doğru ve yeterli beslenmek de kas kazanmanızı sağlar. Yanlış şekilde ve uzman tarafından tavsiye edilmeden kullanılan gıda takviyeleri ise sağlığınıza zarar vermek dışında bir etki yaratmayacaktır.

İlginizi çekebilir: Egzersiz yapmaya başlamak isteyenler için fitness profesyonellerinden etkili başlangıç önerileri

2- Bir spor salonuna gitmem gerekiyor, çünkü forma girmek için ağırlık aletlerine ihtiyacım var

Çoğu insan spor salonuna giderek mevcut tüm özel aletleri kullanabileceklerini düşünür. Ancak serbest ağırlık kaldırmak da en az ağırlık aletleriyle çalışmak kadar etkili. Aletler, vücudun doğal hareketlerine uyum sağlayamaz, aksine hareketlerinizi kısıtlarlar ve yanlış kullanıldıklarında zarar verebilirler.

Ağırlık aletleri yerine serbest ağırlık kullanmanın en büyük avantajlarından biri evde de çalışma imkanınızın olması. Ayrıca kendi ağırlık aletlerinizi alarak hem zamandan hem de paradan tasarruf edebilirsiniz.

3- Koşu bandında koşmak en etkili kardiyo şeklidir

Kardiyonun spor salonundaki en iyi kilo verme şekli olduğunu, ayrıca kalp sağlığı ve genel sağlık için de iyi olduğu bir gerçek. Fakat bütün kardiyo şekilleri aynı değil ve dikkate alınması gereken sadece iki tür kardiyo var. Birincisi, koşu bandında başlangıçtan bitişe kadar aynı hızda koşulan ve günde bir saat yapılan sabit hızda kardiyo. Bu kardiyo şekli, ayırdığınız süre boyunca yağ yakmanızı sağlar. Öte yandan interval antrenman olarak adlandırılan ikinci tür kardiyo ise, çalışmanızın ardından 24 saat boyunca yağ yakımına devam eder.

İlginizi çekebilir: Fitness motivasyonunuzu canlı tutmak için bilimsel yöntemler

İnterval antrenmanlar, klasik kardiyodan daha kısa ancak daha yoğundur; ayrıca gün boyunca daha fazla kalori yakmayı sağlar. Koşu bandında da interval antrenman yapabilirsiniz; ancak bir yandan TV’de birşeyler izlerken bir yandan da bunu yapmak imkansız. Güzel yanı ise; koşu, yüzme, dairesel antrenman birçok farklı egzersizi bir araya getirerek interval antrenmanı istediğiniz yerde yapabilecek olmanız.

Karşılaştıklarımız arasında birçok iyi fitness tavsiyesi de olduğu doğru. Fakat, bunların arasından kötü olanları ayıklayıp iyi olanları seçmek biraz zor olabilir. Bu yüzden yukarıda sıraladığımız en yaygın doğru bilinen yanlış tavsiyeleri dikkate alarak, fitness hedeflerinize daha rahat ulaşabilirsiniz.

 Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!