Haziran ayı koşu takvimi ve maratonlar

Soğuk ensemizden soluğunu yeni çekmiş olsa da takvime göre bahar çoktan geldi, hatta 15 güne kadar bitecek bile. Kışın geniş kitlelere ulaşmak zor olsa gerek ki bir kaç istisna dışında koşu ve bisiklet organizasyonları uykuya yatıyor adeta.

Kasım’daki İstanbul Maratonu’nun ardından Aralık, Ocak, Şubat sakin geçerken Mart’taki İstanbul Maratonu ile hareketlenmeye başlıyoruz ufaktan ve sonra da bir çığ gibi gelmeye başlıyor etkinlikler. İstanbul’da kırsalda, ormanda, deniz kıyısında; nerede isterseniz orada koşmak mümkün. Sonra hoop sıcaklar ve Temmuz-Ağustos yine durgun.

Bakalım durulmadan önce nelerle dalgalanabilir, neler için ön hazırlığa başlayabiliriz: 

Color Sky

Tarih: 1 Haziran 2014 Pazar/ Ankara (İstanbul ve İzmir’in tarihleri henüz belli değil)

Koşu bittiğinde kendinizi tanıyamayacaksınız, çünkü muhtemelen renk değiştirmiş olacaksınız. Ne zamandır bekliyordum bu renkli mi renkli etkinliğin bizim buralara da uğramasını. Benim gibi hala büyümemiş olanlardansanız, çok eğleneceğiniz garanti.

Haziran ayı koşu takvimi ve maratonlar
Haziran ayı koşu takvimi ve maratonlar

Eskişehir Yarı Maratonu ve 10k  Koşusu 

Tarih: 1 Haziran 2014 Pazar

Adım Adım Koşusu 

Tarih: 7 Haziran 2014 Cumartesi

2011’den beri, her ayın ilk cumartesi günü, Belgrad Ormanı’ndaki 6 km’lik Neşet Suyu Parkuru’nda gerçekleşen koşunun bazen kostümlerle renklendiği de oluyor.

no 1

Sınırsız Dostluk yarı Maratonu 

Tarih: 8 Haziran Pazar

Sınırları hiçe sayarak Bulgaristan’dan Yunanistan’a koşmaya ne dersiniz? Koşacak olanlar çekiliş sonucunda belli olacak; kuraya girmek için acele edin!

no 5

Dolunay Antrenman Koşusu 15 k / 24 k

Tarih: 14 Haziran  Cumartesi

Arazide koşulacak zorlu bir antrenmana ihtiyaç duyanlara duyurulur.

no 3

Kars Maratonu 45 k/ 10 k 

Tarih: 15 Haziran 2014 Pazar

Uzun koşmayı tercih etmeseniz de, o tarihlerde Kars’ta bulunmak ve marathon ruhunu yaşamak keyifli olabilir. Ayrıca kale içinde düzenlenecek kısa mesafeli bir koşu da mevcut maraton programında. ‘Bir bahane olsa da Doğu’ya gitsek’ diyenler var ya hani; sözüm onlara.

no 4

Daha irili ufaklı pek ama pek çok etkinlik var elbet, ben ilgimi çekenleri duyurdum sizlere. Eğer sizin gözünüze de ilginç bir şeyler çarparsa; bana haber edin, olur mu? [email protected] adresine bekliyorum maillerinizi.

Not: Koşanların sayısı arttıkça, organizasyonlar da alıp başını gitmeye başladı. Bu pek faydalı bir gelişme olduğu gibi, beraberinde bazı kalitesiz sonuçları da doğurabiliyor. Organizasyon firmaları mutlaka işten anlayan birilerinin önderliğinde çalışmanın içeriğini oluşturmalı ve organizasyonel yapısını kurmalılar. Son zamanlarda duyduğum bir kaç detay fıkra olabilecek nitelikte gerçekten de.

Önemli Not:
Adım Adım gönüllüsü Sevgili Gözde Uysal, 18 Mayıs’ta gerçekleşecek Kopenhag Maratonu’nda,Toplum Gönüllüleri Vakfı (Community Volunteers Foundation) ‘nın Soma faciasında birinci dereceden yakınlarını kaybeden gençler için oluşturduğu burs fonuna katkı sağlamak amacıyla 42km koşacak. Detaylar için tıklayınız..

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.  

 

 

 

 

Kıvanç Ergun Koşucu
Kıvanç Ergun bugün bisikletin tepesinde, yarın ormanda çamurun içinde… Harekete, iyilik peşinde koşmaya doyamıyor, başkalarına çılgınca gelen şeyleri yapmaktan inanılmaz keyif alıyor. İflah olmaz ... Devam