Hayvanlar ne kadar mutluysa insanlar da o kadar mutlu

Eğer hayvanlara uygulanan çifte standart sizi rahatsız ediyorsa, evcil hayvanlara gösterilen ilginin, sokaklardaki veya laboratuvardaki deney hayvanlarına gösterilmemesi içinizi acıtıyorsa, o zaman siz de Dr. Aysha Akhtar’ın TEDx konuşmasını dinleyin.

Nöroloji alanında uzmanlaşmış olan Dr. Aysha Akhtar aynı zamanda bir kamu sağlığı uzmanı ve “Animal and Public Health” (Hayvanlar ve Kamu Sağlığı) kitabının yazarı. Akhtar, hayvanlara iyi davranmanın insanların kendi iyiliği için kritik öneme sahip olduğunu düşünen ve hayvanlara yaklaşımın insan sağlığı üzerinde çok önemli etkileri olduğunu söyleyen bir doktor.

Huffington Post için düzenli olarak yazılar yazan Dr. Akhtar, bu sefer de TEDx için yaptığı konuşmasında hayvanlara yaklaşım ve insan sağlığı hakkındaki düşüncelerini anlatıyor. Konuşmasına kendi kedisiyle olan ilişkisine ve evcil hayvanların insanı nasıl mutlu ettiğine değinerek başlayan Dr. Akhtar, ilerleyen dakikalarda bir yandan kendi evcil hayvanlarımızı severken diğer yandan dünyadaki başka hayvanları önemsemediğimizi söylüyor, “Hasta olduklarında kendi hayvanlarımızı iyileştirmeye çalışırken, dünyanın başka yerlerinde bazı hayvanlar deney için bilinçli olarak hasta ediliyor” diyor. Dr. Akhtar, insanlığın endişelerini sıralıyor ve sonrasında da en can alıcı sorusunu ortaya atıyor: “Peki size tüm bu endişelerin, hayvanlara nasıl davrandığımızla ilgili olduğunu söylesem?

Dr. Akhtar bu sorunun ardından dünyada her gün binlerce hayvanın kötü muameleye maruz kaldığını ve bunun bizi de etkilediğini söylüyor. “Her gün yüzlerce hayvan üzerinde deneyler yapılıyor. Oysa araştırmalar, bu deneylerin artık geçmişte kaldığını ve bu yüzden tedavi yollarını bulmamıza engel olduğunu gösterdi” diyen Akhtar’ın konuşmasının devamı şöyle:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!