Hayatta daha güçlü olmak için aradığınız motivasyonu bulmanın 10 yolu

Her gün yaptığımız şeyler bize sıradan günlük rutinler gibi gelebilir ancak aslında bizi ve yaşadığımız hayatı tanımlayan şey, her gün yaptıklarımızdır. Bugün elde ettiğimiz gelişmelerin hepsi, ister ufak ister büyük olsun geçmişte gösterdiğimiz çabaların birer sonucudur. Bunların hepsi, kişinin kendi öz disiplinini sağlamasından geçiyor.

Modern hayatlarımızda en sık karşılaştığımız sorunları bir düşünün; düzensiz beslenme, egzersiz yapmama veya ihmal etme, uyku düzeni bozulması… Bu sorunların birçoğu aslında fiziksel engellerden değil, öz disiplin zayıflığından kaynaklanıyor. Her seferinde bir bahane bulup zor şeyleri ertesi güne bırakıyoruz, bugün ise kolay olanları yapıyoruz. Sonra bir gün geliyor ve artık zor şeyleri, yapmak zorunda olduklarımızı yapamayacak hale geldiğimizi fark ediyoruz.

Bilinçsiz olanı bilinçli hale getirin ve işinize yaramayan şeylerden kurtulun.

Belki de şimdiden ayağa kalkmak, bir nevi uyanmak gerekiyor. Zihniniz ve bedeninizin güçlenmesi için hareket etmesi, egzersiz yapması, zorlanması, istikrarlı bir şekilde çalışması, büyümesi ve zamanla gelişmesi lazım. Eğer kendinizi küçük şeylerle zorlamazsanız, her zaman zor şeylerden kaçınan ve kolay şeylere sığınan biri haline dönüşürsünüz. Kendinizi güçlendirmek istiyorsanız ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, işte kendinizi zorlamanın 10 yolu:

1. Gereksiz ideallerden kurtulun.

Aklınıza bir şey geldiği zaman öncelikle kendinize şu soruyu sorun: Bu fikir size yardımcı oluyor mu, yoksa sizi geri mi götürüyor? Kontrolü ele geçirin. Bilinçsiz olanı bilinçli hale getirin ve işinize yaramayan şeylerden kurtulun. Böylelikle takıntılı duygulardan ve düşüncelerden kurtulmuş, zihninizi ve bedeninizi daha faydalı şeyler için yormuş olabilirsiniz.

2. Yaptığınız şeylere ruhunuzu katın.

Boş yorgunlukla, tatminkar bir yorgunluk arasında büyük fark vardır. Hayat hepimiz için aslında çok kısa. Bu yüzden her gün anlamlı bir şeyler yapmaya, yaptığınız şeylere anlam katmaya çalışın. Zamanımızın büyük bir kısmını yeni veya bizi heyecanlandıracak şeyleri bulmak için harcıyoruz. Oysa bunu beklemek yerine, aradığınız heyecanı kendiniz yaratın ve yaptığınız şeye ruhunuzu katın.

3. Esnek olun.

İlerleme kaydetmekte zorlanıyorsanız, belki de kendinizi biraz esnetmeye ihtiyacınız olabilir. Bir saatlik bir maraton koşusu yerine, 10 dakikalık esneme size daha iyi gelebilir.

4. Derin nefesler alın.

Bir olayın sıcaklığıyla değerlendirme yapmak çok zor olabilir. Böyle durumlarda derin bir nefes almayı hatırlamalısınız. Uzun vadede iyi veya kötü sonuçlar almanız, kısa vadedeki küçük kararlarınıza bağlıdır. Bu yüzden ne kadar önemsiz de olsa herhangi bir konuda adım atmadan önce derin nefesler alın.

5. Anlamsız dramalardan uzak durun.

Çevrenizdeki insanların anlamsız dramalarla sizi yolunuzdan alıkoymasına izin vermeyin. Sizin sadece sessizliğinizi hak eden insanlar için kelimelerinizi boşuna sarf etmeyin. Zamanınızın aslında ne kadar kıymetli olduğunun farkına varın. Kendinizi gereksiz dramalardan koruyun.

6. Kendi değerinizin farkına varın.

Hayatınızda en önemli olan şey, sizin kendinizi nasıl gördüğünüzdür. Kendinize karşı dürüst olun ve kendi değerinizin farkına varın. Başkalarının ne düşündüğünden çok, kendi düşündüklerinize ve hissettiklerinize odaklanın. Karakterinizi ve hayatınızı inşa ederken, sizin için önemli olan şeyleri sıralamayı unutmayın.

7. Her şeyde bir hayır olduğunu unutmayın.

Stresle mücadele etmek için en önemli silah, başka bir şeyi seçebilme özgürlüğüdür. Gerçeklerin arasındaki iyi şeyi görebilmek için zihninizi eğitin. Yapılan araştırmalar, pozitif bir ruh haline sahip doktorların hastalarına teşhis koymada yüzde 20 daha başarılı olduklarını gösteriyor. Hayatta başınıza gelen her şeyin olumlu tarafına bakmaya çalışın.

Hayatınız ne kadar berrak olursa, dokunduğunuz her şeyi aydınlatabilecek bir güce sahip olursunuz.
8. Kendi içinize odaklanın.

İhtiyaç duyduğunuz her an, kendi içinize odaklanın. Kendi içinize odaklanmak sadece size yardım etmekle kalmaz, daha berrak bir zihne sahip olup çevrenize de iyi saçmanızı sağlar. Hayatınız ne kadar berrak olursa, dokunduğunuz her şeyi aydınlatabilecek bir güce sahip olursunuz.

9. Hata yapabileceğinizi kabul edin.

“İnsan olmak” hepimizin sahip olduğu en gerçek ve en eşit tanımlama ancak bunu sık sık unutabiliyoruz. Bunalımlı, boşanmış, hasta, reddedilmiş, fakir, güzel, çirkin gibi tanımlara takılmak yerine sadece insan olduğunuzu hatırlayın.

10. Bir sonraki adımı atmaya hazır olun.

Bazen hayatta bir adım daha atmak, ilerlemek çok zor gelebilir. Hepimiz zaman zaman tükendiğimizi, hiçbir şeyi ilerletemeyeceğimizi hissediyoruz. Yine de böyle zamanlarda gücünüzü toplayın ve ufak da olsa bir adım atın. Ufak adımların, yerinde saymaktan her zaman daha iyi olduğunu unutmayın.

İlginizi çekebilir: Zor zamanlarda sizi sıkıntıdan kurtaracak 7 basit yöntem

Kaynaklar:
Marc&Angel
Lifehack

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!