Hayatınızın kontrolünü elinizde tutmak için anda yaşayın

Anı yaşamak
Hayatın kontrolünü elinize alın

Geleceğe dair olumsuz bir şeyin olma olasılığı üzerinde düşünmek ve ‘‘kendimi en kötü senaryoya hazırlıyorum, böylece olumsuz sona üzülmeyeceğim’’ şeklinde düşünmek sizi zihinsel olarak yormaktan başka hiç bir işe yaramaz.

Olmamış bir şey üzerinde düşünerek kendinizi yormanızın sizi koruyan bir tarafı yoktur. Duygular bu şekilde kontrol edilemez.

Bunun yerine bulunduğunuz anla ilgili planlar ve değerlendirmeler yapmak daha çok işe yarar. Andaki her şey daha kontrol edilebilirdir.

Fazlasıyla endişelenmenin ve her zaman temkinli olmaya çalışmanın kendimizi gelecekte olabilecek olumsuzluklardan koruyacağına inanmak, hiç gerçek olmayacak bir şeye inanmaktır.

Ortada olmayan bir sorun için zihninizi yormak yerine, enerjinizi sorunla karşılaştığınızda kullanmak üzere saklamanız daha çok işinize yarayacaktır.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu Psikolog
Romina Kuyumcuoğlu // Uzman Klinik Psikolog - Haliç Üniversitesi Psikoloji lisans eğitiminin ardından aynı üniversitede Klinik (Uygulamalı) Psikoloji yüksek lisansı yaparak uzmanlık eğitimini tamamladı. ... Devam