Hayatınızı değiştirecek 3 karar

Zengin insanların sürekli sinirli ya da mutsuz olması sık görülen bir durum. Bu da, aşırı dengesiz bir hayat tarzından kaynaklanıyor: Bir yanda çok fazla beklenti yaratılırken, diğer yanda sahip olunandan yeteri kadar memnun olmama, değerini bilememe durumu yaşanıyor.

Sahip olduklarınızın değerini bilme ve minnettarlık olmadan, tam anlamıyla ruhsal bir doyuma ulaşmak imkansızdır. Peki hayatınızdaki dengeyi nasıl kurarsınız? Hayatınızda denge yoksa başarılı olmanın ne anlamı vardır? Yaşam koçluğu da yapan Tony Robbins’in bu konuda paylaştığı önerileri Uplifers olarak sizlere sunuyoruz.

değişim copy

Robbins’e göre, insanlar neredeyse her dakika hayat kalitelerini etkileyecek önemli kararlar alıyor. Eğer bu kararları bilinçsiz bir şekilde alırsanız, çoğunluğun başına geldiği gibi, fiziksel olarak formdan düşer, duygusal olarak bitkin olur ve mali konularda da sürekli stres içinde yaşarsınız. Fakat bu kararları bilinçli bir şekilde verirseniz, hayatınızın akışını bugünden itibaren değiştirirsiniz.

1. Karar: Neye odaklanacağınız konusunda dikkatli olun

Etrafınızda dikkatinizi dağıtacak bir çok şey var. Şu anda yaşanan şeylere ya da gelecekte yaratacaklarınıza odaklanabilirsiniz. Ya da geçmişinize odaklanmayı seçersiniz. Dikkatiniz nerdeyse, enerjiniz de o yönde ilerler. Neye odaklandığınız ve bunu yapış şekliniz, bütün hayatınızı şekillendirir.

making-decisions1-1

Sahip olduklarınıza mı yoksa hayatınızda eksik olanları mı odaklanmaya meyillisiniz? Sahip olmadıklarınıza odaklanmaktan ve sizden ekonomik olarak daha iyi olanları kıskanmaktansa, değerini bilmeniz gereken ve parayla satın alınamayacak şeylere sahip olduğunuzu görmeniz gerekir.

Sağlığınız, aileniz, arkadaşlarınız, fırsatlarınız ve aklınız için minnet duyabilirsiniz. Elinizde olanlardan mutlu olma alışkanlığı geliştirmek, duygusal sağlığın ve zenginliğin yepyeni bir aşamasını yaratır. Ama asıl soru şudur: Aklınız, bedeniniz, kalbiniz ve ruhunuzdan gerçek anlamda memnuniyet duymak için çaba sarf ediyor musunuz? Neşe, mutluluk ve doyumu bulabileceğiniz yer burasıdır. Yaşamınızın bir sürü alanını etkileyebilseniz de, çoğu zaman kontrol edemezsiniz Eğer kontrol edemediğiniz şeylere odaklanırsanız, hayatınızda daha fazla stres olur. Bu olumsuz bakış açısını seçerseniz, sıradaki ikinci kararı vermeniz gerekir.

2. Karar: Bütün bunların ne anlama geldiğini bulmaya çalışın

anlam
Nihayetinde hayatınızla ilgili neler hissettiğiniz, yaşadıklarınız ya da yaşamadıklarınız ve nasıl bir mali durumunuz olduğuyla ilgili değildir. Hayat kalitenizi, sizin bunlara yüklediğiniz anlam belirler. Çoğu zaman, hayatınızdaki olaylara anlam yüklemede bilinç dışınızın etkisini fark etmezsiniz. Hayatınızı sekteye uğratan bir olay yaşadığınızda (araba kazası, sağlık sorunu ya da işinizi kaybetmek gibi) bunu bir son mu yoksa başlangıç gibi mi düşünmeye yatkınsınızdır? Biri size karşı çıktığında, onun sizi aşağıladığını mı düşünürsünüz, yoksa size yol gösterdiği ya da sizi gerçekten önemsediğini mi?

Hayatınız sizin yüklediğiniz anlamlardan ibarettir. Her anlam ona özgü bir duyguyu beraberinde getirir ve hayat kaliteniz de duygusal olarak nerede olduğunuzla yakından ilgilidir. Hepimiz antidepresan kullanıp hala depresyonda olan insanlar görmüşüzdür. Eğer hayatımızda eksik ya kontrolümüz dışında olanlara odaklanırsak, ne kadar çok ilaç içersek içelim, umutsuzluk ve mutsuzluktan kurtulamayız. Eğer “hayat yaşamaya değmez” gibi bir anlam yüklersek, hiç bir antidepresanın üstesinden gelemeyeceği bir duygusal durum yaratmış oluruz. Odaklandığımız noktaları ve yüklediğimiz anlamları değiştirirsek, hayatta olabileceklerin sınırı yoktur. Bu yüzden kontrolü elinize alın ve unutmayın: Anlam duygu demektir, duygu da hayat. Bilinçli ve akıllıca seçimler yapın. Bütün olaylarda güçlü bir anlam arayın; bu sayede en derin manasıyla zenginliğe ulaşabilirsiniz. Zihninizde bir kere anlam yaratırsanız, bu da duyguyu yaratır ve bu duygu, sizi aşağıdaki 3. kararı vermeye yönlendirir.

3. Karar: Ne yapacaksınız?

karar
Duygusal açıdan içinde bulunduğunuz durum, yaptıklarınızı ciddi biçimde şekillendirir. Eğer kızgınsanız, mutlu olduğunuz zamanlardan çok daha farklı bir şekilde davranırsınız. Davranışlarınızı değiştirmek istiyorsanız, bunun en çabuk yolu odaklandığınız şeyi değiştirmek ve yüklediğiniz anlamı daha güç veren, cesaretlendirici bir hale dönüştürmek.

Herkesin öfkesini ifade etme şekli farklıdır. Bazıları bunu sessizce yapar, bazıları daha gürültülü ve şiddetli bir şekilde. Bazı insanlar da pasif-agresif bir fırsat elde etmek ya da intikam almak için öfkesini bastırır. Peki bu davranış çeşitlerinin kaynağı nedir?

İnsanlar davranışlarını, saygı duydukları ve sevdikleri kişilere bakarak geliştirirler. Çoğu zaman, kendimizi gençliğimizde şahit olduğumuz ve hiç hoşlanmadığımız davranışları yaparken buluruz. Bu yüzden kızdığınızda, üzgün ya da yalnız hissettiğinizde nasıl davrandığınızın farkına varmanız çok önemlidir. Eğer onları tanımazsanız, değiştiremezsiniz de. Şimdi bu 3 kararın gücünün farkında olduğunuza göre, artık hayatta yapmak istediklerinizi yapan rol modelleri aramaya başlayabilirsiniz. Tutku dolu ilişkileri olan insanların odaklandıkları noktalar tamamen farklıdır; sürekli didişen insanlara nazaran ilişkilerine yükledikleri anlamlar gibi.

Çok zor değil; insanların bu 3 karara yaklaşımlarındaki farkın bilincinde olursanız, hayatınızın bütün alanlarında kalıcı ve olumlu değişimler yaratmaya giden yolu açmışsınız demektir.

Kaynak: Entrepreneur

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!