Hayatınıza renk ve heyecan katmanın yolları

Yaşamımız boyunca en çok sınandığımız zorluklardan biri monotonluk olabilir. Ve hemen onun devamında gelen can sıkıntısı, anlamsızlık hissi, motivasyonsuzluk… Belli bir düzenin içerisinde olduğumuzda; örneğin ev-okul ya da iş-ev veya ev-spor gibi ikili, üçlü, dörtlü varış noktaları arasında tek düze geçen yaşantımız bir süre sonra sıkıcı gelmeye başlayabiliyor. Hayatımızı daha ilginç kılacak, sıra dışa deneyimler yaşatacak bir şeyler arama ihtiyacı duyuyoruz. Ancak, ne var ki bazen o kadar bunalmış hissediyoruz ki yeni bir şeyler yapmak için enerji bulamıyor ya da zaman yaratamıyoruz. Bu döngüden çıkamadıkça da kendimizi daha kötü bir ruh haline sürükleyebiliyoruz. Oysa ki hayatın her anını daha anlamlı ve eğlenceli kılmanın; kendi yaşamımızın ressamı olup rengarenk boyamanın birçok yolu var. İşte hayata renk ve heyecan katmanın, onu daha ilginç kılmanın yolları:

Konfor alanınızın dışına çıkın

Konfor alanımız bizi güvende hissettirir ve bu güven hissi çoğu insanı gerçekten büyümekten, gelişmekten ve değişmekten alıkoyabilir; yaşamı monotonlaştırır ve zaman zaman sıkıcı bir hal alır. Yaşamı daha ilginç kılmak için ilk yapılması gereken o konfor alanından çıkmaktır. Yeni bir şeyler deneyin, alanınızı genişletin, farklı ortamlara girin. Örneğin bir yabancı ile konuşun, bu hem çok basit hem de etkili bir adımdır; sizi farklılıklara iter. Küçük adımlarla başlayıp büyük değişimler yaratabilirsiniz.

Rutinlerinize değişiklik katın

Belli başlı rutinlere sahip olmak; günün sabah veya akşam saatlerinde aynı tempoyu takip etmek şüphesiz ki zihinsel sağlık için çok önemli. Ancak, bu her gün aynı şeyleri yapmak demek değil. Örneğin, her sabah 7’de kahvaltı ediyorsanız bazı günler evde yemek yerine sevdiğiniz bir kafede kahvaltı yapabilir ya da yiyeceğinizi yanınıza alıp açık havada olmanın keyfini sürerken yiyebilirsiniz. Biraz heyecan, hareket ve farklılıklarla rutinlerinizi size daha iyi hissettirecek hale getirebilir, ilginçleştirebilirsiniz.

‘Büyük’ bir şey yapın

Hayatınızı kökünden değiştireceğini bildiğiniz halde cesaret edemediğiniz için bir türlü ilk adımı atamadığınız büyük bir eylem planınız varsa hiç durmayın. Şimdi değilse, ne zaman? Belki de sahip olabileceğiniz en büyük mutlulukları, heyecanları erteliyorsunuzdur. Yeni bir şeyi denemek, başlatmak, harekete geçmek için beklemeyin. Cesaret edin ve o büyük şey ne ise onun için bir adım atın.

Hayatınızda yer açın

Eğer hayatınız angarya işlerle, sizin göreviniz olmayan sorumluluklarla dolup taştığı için sıkıcı bir haldeyse heyecan katmak zordur. Heyecan katmak, yaşamınızı renklendirmek, daha ilgi çekici hale getirmek için yer açmak gerekir. Görev ve sorumluluklarınızdan, işlerinizden, planlarınızdan herhangi birini veya birkaçını basitleştirebilir, bir başkasına devredebilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Yaptığınız her şeyi bir gözden geçirin ve sizin yapmanız gerekmeyen ya da yapılmasa da olan şeyler varsa hemen elemeye başlayın.

Rastgele iyilikler yapın

İster kendiniz ister arkadaşınız ister hiç tanımadığınız biri için güzel bir şey yapın. Kendinize çiçek alın, bir akrabanıza ufak bir pasta alıp ziyarete gidin ya da kahve sırasında arkanızda bekleyen kişinin kahvesini ödeyin. Birinin yüzünde kocaman bir gülümseye sebep olan hayatınıza renk katmanıza yardımcı olabilir.

Sevdiklerinizi ağırlayın

Hem evinize hem de hayatınıza biraz neşe katmak, ortamı şenlendirmek için arkadaşlarınızı, ailenizi, sevdiklerinizi evinize davet edin. Hafta sonunu sadece evde keyifli bir gece planlamaya adayın. Oyun gecesi ya da film gecesi tasarlayın. Sessiz sinema, kutu oyunları, şarap tadımı ya da çikolata yapımı gibi kalabalık ve keyifli aktiviteler planlayın.

SPA keyfi yapın

Kendinizi şımartmak için yapacağınız keyifli bir aktivite yaşamınızı daha ilginç kılmanızı sağlayabilir. Evde SPA keyfi yapmak ya da bir SPA merkezine giderek saunaya, jakuziye ya da hamama girmek kendinizi daha iyi hissetmenin yanı sıra renkli anlar biriktirmenize de yardımcı olur.

Bir evcil hayvan sahiplenin

Hayatınıza heyecan katacak bir sorumluluğa ne dersiniz? Bir evcil hayvan sahiplenmek kesinlikle hayatınızı daha ilginç yaşamanıza yardımcı olacak. Hem size dostluk edecek hem de evinizin neşesini artıracak sevimli minik patili bir dost yaşamınıza bambaşka bir duygu katacak ve kendinizi daha önce olmadığınız kadar iyi hissetmenizi sağlayacak.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan sahibi olmanın yaşamınıza “pozitif enerji” kattığının kanıtları

Dekorasyonda değişiklik yapın

Evinizdeki bir odayı ya da tüm odaları şöyle bir gözden geçirin. Mobilyaların yerlerini değiştirin, size neşe vermeyen eşyalarınızı eleyin, dekorasyonunuza hareket katacak renk ve dokular ekleyin. Küçük değişiklikler bile farklı hissetmenizi sağlayacak. Koltuğunuzun en sevdiğiniz köşesinin değişmesi ya da pencereye daha yakın olmanız bile yaşam alanlarınıza yeni bir soluk getirerek hayatınıza heyecan katabilir.

Tezahürat yapın

Tuttuğunuz futbol takımının maçına gidin ya da her iki takımı da desteklediğiniz bir basketbol, voleybol turnuvasına katılın. Sporun ve taraftarlığın o coşkulu bulaşıcı enerjisinden faydalanarak hayatınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz. Karşılaşmalara gidin ve dilediğiniz gibi tezahürat edin. Göreceksiniz biraz bağırmak sizi çok rahatlatacak.

Gizemlerle zihninizi meşgul edin

Biraz adrenalin, biraz heyecan, belki de biraz korku… İçinizi kıpır kıpır edecek gizemlerle zihninizi biraz meşgul etmek hayatınıza yeni bir soluk getirebilir. İsterseniz korku filmi izleyin, isterseniz polisiye roman okuyun… Ya da en iyisi kendi maceralarınızı yazın.

Komediyle ilgilenin

Espriler, şakalar, birtakım komiklikler… Hayatınızı kesinlikle daha sıradışı hale getirebilir. Talk show gösterisine gidebilir ya da çeşitli dijital platformlardan komedi filmleri izleyerek neşenizi yerine getirebilirsiniz. Bir üst seviyedeki deneyim içinse sevdiklerinizle kendiniz stand up şovu düzenlemeyi ya da podcast başlatmayı düşünebilirsiniz.

Alışılmadık bir tat deneyin

İşte size sıra dışı bir deneyim: Daha önce hiç yemediğiniz bir şey yiyin! Karides, ahtapot, börülce, ejder meyvesi… Merak ettiğiniz, daha önce tadına bakmadığınız bir lezzeti bulun ve hemen deneyin. Dilerseniz evde kendiniz yeni bir tarif yaratın ya da denemek istediği yemeği yapan bir restorana gidin.

Otel konforunu deneyimleyin

Otellerin her insana iyi gelen, rahat hissettiren bir yönü olduğu kesin. Hayatınızda yeni bir şeyler arıyorsanız ister tek başınıza ister romantik partnerinizle keyifli bir kaçamak için otelde bir günlük de olsa konaklama planlayabilirsiniz. Eğer bunu tercih etmiyorsanız evinizde de otel konforu yaratabilirsiniz. Havluları katlayıp yatağınızın üzerine koyun, bornozlarınızı giyin ve yastığın üzerine çikolata bırakın; işte ev-otel konseptiniz hazır.

Dans kulübüne gidin

90’lar gecesine ne dersiniz? Saçınıza geniş bir şal bağlayın ve biraz kabartın, en İspanyol paça pantolonunuzu giyin, bir de koyu farlı bir makyaj işte hazırsınız. İster kulüne gidin ister arkadaşlarınızla evde dans gecesi planlayın; ama işin eğlencesini biraz daha artırmak için mutlaka bir tema seçin!

Cinsel hayatınızı renklendirin

Partnerinizle biraz daha farklı heyecanlar deneyimlemek hayatınıza renk katmanın en sıcak ve romantik yolu olabilir. Cinsel hayatınızı renklendirerek ilişkinize ve yaşamınıza yeni bir boyut atlatabilirsiniz. Cinsellikte maceralara açık olun ve Kama Sutra pozisyonlarından merak ettiklerinizi deneyerek heyecan yolculuğunuzu başlatın.

İlginizi çekebilir: Pleasure Up

İlginç insanlar tanıyın

Etrafınızda hem aynı insanlar varsa ve aynı tür sohbetler dönüyorsa yaşamınızın sıkıcı gelmeye başladığını hissedebilirsiniz. Öyleyse, dışarı çıkın ve ilginç insanları kendinize çekin. Yeni bir ortama gidin, farklı bir kursa yazılın. İnsanlar hakkında meraklı olun ve onları tanımaya çalışın. Hayatlarıyla, zevkleriyle, yaşam tarzlarıyla ilgili sorular sorun ve yeni ilham kaynaklarınızı yaratın. Görecekseniz farklı insanlarla sohbet etmek yaşamınıza renk katacak.

Rock konserine gidin

Biraz kafa sallamaya ne dersiniz? Sevdiğiniz bir rock grubunun konserine bilet alın. İster sevdiğiniz biriyle isterseniz tek başınıza kafanızı dağıtmak, biraz eğlenmek ve alışılmışın dışında bir şeyler yapmak için konsere gidin. Ve kendinizi sadece müziğin ritmine bırakın.

Test sürüşüne çıkın

Çoğu insan için araba kullanmak bir ihtiyaç ya da ulaşım türünden öte adeta bir zevk. Eğer sizin için de araba sürmek keyifli bir eylemse çok merak ettiğiniz bir spor arabanın test sürüşüne katılabilirsiniz. Hem hayatınıza heyecan katmak hem de hafta sonunuzu değerlendirmek için güzel bir fırsat olabilir.

Yeni bir şeyler öğrenin

Yeni bir dil, bir enstrüman ya da el işi… İlgi alanlarınız ve yetenekleriniz doğrultusunda yaşamınıza heyecan katacak bir beceriyi geliştirebilir, farklı bir spor dalıyla ilgilenebilir hem boş zamanlarınızı değerlendirip hem de kendinize güven, sevgi ve şefkat aşılayabilirsiniz.

Doğada ‘ekstrem’ bir şeyler deneyin

İşte size sıra dışı bir heyecan: Rafting, kano, dağcılık, paraşüt, sailing, bungee jumping… Doğada olmanın iyi hissettiren yanını ruhunuzun maceraperest yanıyla birleştirecek bir açık hava sporu deneyebilirsiniz.

Tarzınızı yenileyin

Gardırobunuzu, takı çekmecenizi, aksesuarlarınızı gözden geçirin. Uzun zamandır giymediğiniz, kullanmadığınız neler var ve onları nasıl yeniden yorumlayabilirsiniz, bir düşünün. Bir atkıdan bluz, uzun bir kolyeden kemer ya da bir pantolondan şort çıkarabilirsiniz. Kuaföre gidin ve saçınıza yeni bir şekil verin. Tüm bunlar hem yaratıcılığınızı konuşturmak hem de tarzınızı değiştirerek yaşamınıza renk katmak için iyi bir yol olabilir.

‘Cuma’dan ‘Cuma’ya yaşamayın

Modern dünyada ve yoğun iş temposunda özel hayatımızdaki dengeyi kurmakta çoğumuz zorlanıyoruz ve haliyle belki de yılın büyük bir kısmını her hafta ‘Cuma’yı beklemekle geçiriyoruz. Bu da bizi sıkıcı, bunalmış, bıkkın, tükenmiş bir ruh haline sokabiliyor. Durum böyle olduğunda da hayattan zevk almak imkansız hale geliyor. Kendinizi Cuma günlerine göre kısıtlamayın ve hafta sonu olmadan da eğlenebileceğinizi, hayatınızın her anında ilginç, keyifli deneyimler yaşayabileceğinizi unutmayın.

Kendinizi yeniden keşfetmekten korkmayın

Yapacak bir şeyiniz olmadığı için mi sıkılıyorsunuz yoksa yapılabilecek her şeyi yaptığınızı düşündüğünüz için mi? Gerçekten yapacak bir şey kalmamış ya da yapılabilecek her şeyi yapmış olsaydınız tüm günü yalnızca tavanla bakışarak geçiriyor olurdunuz. Demek ki hala yaptığınız, yapabileceğiniz birçok şey var. Sadece bakış açınızı değiştirmelisiniz. Hayatınızın artık heyecan verici olmadığı bir noktaya geldiğini düşündüğünüzde kendinizi yeniden keşfetmenin zamanı da gelmiştir. Zevk aldığınız, ilgi duyduğunuz şeyler değişmiş olabilir. Öyleyse yenilerini bulmak için yola koyulun.

Son olarak; hayatın gerçekleşmesini beklemeyin, siz yaratın. Çoğumuz farkında olmadan yaşamaktansa yalnızca var olarak bir hayat sürüyoruz. Bir şeyler olsun diye bekliyoruz, mutluluğumuzu, isteklerimizi, hayallerimizi erteliyoruz; kısacası kendi hayatımıza seyirci kalıyoruz. Oysa ki, yaşam bu değil. ‘Bir şeyler’ olsun diye beklemeyin; kendi hayatınızı kendiniz yaratın. Ne istiyorsanız, nasıl bir hayata sahip olmanın hayalini kuruyorsanız onun gerçekleşmesi için siz bir şeyler yapın.

İlginizi çekebilir: Hayatı anlamak ve anlamlandırmak için kendinize sormanız gereken sorular

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!