Hayatın tadını çıkarmak için: En değerli adım “dengeyi bulma” çabası

Son zamanlarda dileklerime eklemeye çalıştığım ufak ve oldukça önemli bir nokta var: denge. Kendimiz için iyi olacağını düşündüğümüz konuların bile fazlası umduğumuzdan farklı sonuçlar yaratabiliyor. O yüzden dengede yaşanıyorken hayatın tadını daha iyi çıkarabileceğimize inanıyorum.

Peki neden bu konuyu bugün için seçtim? Çünkü Eylül çocukluğumdan beri yılın başından çok daha önemli bir başlangıç noktası oldu benim için. Yeni alınan defterler, boyalar, kalemler derken tazelenmenin, yeni adım atmanın, düzene girmenin enerjisini ben genelde Eylüle atfettim. Şimdi okula dönmesem de hayatıma dengeyi davet etmenin tam sırası olduğuna inanıyorum. 

Yaz bitti, koşturup duracağımız sosyal hayatımızdan biraz daha ev içi aktivitelere doğru evrildiğimiz vakitler başlıyor. Sezon sonunda çıkan narla birlikte yaz meyve sebzelerine ara verip yediklerimizi bile değiştirmeye başlıyoruz. Kendimize zaman ayıramadığımız yoğun ajandamızın biraz daha hafiflediğini sen de hissediyor musun? Küçük yerlerden büyük şehirlere dönülüyor, ufak kaçamakların yerini detokslar alıyor. İşte bunun gibi bir sürü örnekle dengeyi bulmaya çalışıyormuşuz gibi geliyor bana. Ve bu “denge arayışı” bana göre en değerli başlangıçlardan biri.

Bir şeye başlayacağım derken bazen kendimize karşı sert ve katı olabiliyoruz, dengeyi yakalamaya çalışırkense sanki daha şefkatli bakmaya çalışıyoruz kendimize. Kesip attığın, “bir daha asla veya bundan sonra hep” dediğin, sıkıca tutturup esnemediğin o tüm kararlar yerine nereden uzaklaşmak istediğini fark etmek ister misin? Hatta dönüştürmeye çalıştığın o konunun tam tersine yaklaşmak yerine dengeyi aramak sana nasıl hissettirirdi diye sormak ister misin kendine?

Sanırım çoğumuz yaşımız kaç olursa olsun yeni eğitim yılına bin bir umutla başladık. O yılı yaşarken de gördük ki bazı şeyler hiç istediğimiz şekilde olmadı, bazen de şansımız yaver gitti. Yani kendi içinde bir dengesi vardı; sınav stresiyle goygoyun, çalışkanlıkla tembelliğin, ciddiyetle eğlencenin dengede aktığı zamanların tadını belki hala hatırlayabiliriz. O yüzden hazır Eylül’ün başındayken şimdiki hayatında dengelemek istediğin neler var diye bakmaya ne dersin?

 

İlginizi çekebilir: Suların durulmasını beklemek: Bazen iletişime değil, iletişim kurmamaya ihtiyaç duyarız

Seza Aslanbaş Yoga Eğitmeni
ODTÜ Siyaset Bilimi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olduktan sonra 7 yıl kurumsal şirketlerde satış planlama ve pazarlama departmanlarında çalıştım. 2013 yılında dışarıdan her şey ... Devam