Hayatımı değiştiren motivasyon konuşması

Hayatımı değiştiren motivasyon konuşması
Hayatımı değiştiren motivasyon konuşması

Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında okuyucularımızdan Ali, hayatını değiştiren bir motivasyon videosunu paylaştı bizlerle.  Öyle bir heyecanla söyledi ki, videoyu göndereceği günü iple çekmeye başladım. Nitekim bekleyişe değdi.

Videonun sahibini ¨Ferrari’sini satan bilge¨ kitabından tanıyoruz. Robin Sharma, kişisel gelişim uzmanlığının yanı sıra liderlik ve girişimcilik konularında da bilgi ve motivasyon kaynaklarını geniş kitlelere yayıyor.

Sharma’nın bu videoda paylaştığı düşünceler, hedeflerinizi gerçekleştirmek için atılan adımlar üzerine. Fakat girizgâhında yer alan fikri özellikle paylaşmak istiyorum:  Eğer aileniz hala hayattaysa, kendilerine size sundukları imkânlar ve tüm sevgileri için teşekkür ederek başlayın tüm planlarınızı yapmaya.

Kariyerine avukatlık ile başlayan yazar,  kendisinden beklenen her şeyi yerine getirmesine rağmen kendisinden bir türlü memnun olamamasıyla başlıyor sürece. Toplum tarafından kendisine empoze edilen başarı tanımlamalarına karşı çıkıyor ve kendi başarı tanımlamasını gerçekleştiriyor.

Birinci adım; kendi başarı tanımlamanı yaptıktan sonra, kendini bu ¨mindset¨ içine yerleştirmek.  Kendinizi ne kadar ulaşmak istediğiniz hedeflere ulaşmış kişilerle çevrelerseniz, o kadar yakınlaşırsınız hayallerinize. Bu kişilerle tanışmanız zor olsa bile, otobiyografilerini okumak, konuyla ilgili konferanslara katılmak, sizinle benzer hedeflere sahip kişilerle sohbet etmek yapabileceğiniz basit şeyler arasında.

İkinci adım; günlük iş karmaşası içinde anı yaşamaya vakit ayırmak ve içsel bütünlüğünüzü kurmak. İçinde bulunduğunuz anı ne kadar derinden yaşarsanız, içsel süreciniz o kadar etkin biçimde gelişir. Kendi arzu ve isteklerinizi kendiniz belirleyebilir, hayallerinize ulaşmak için gereken adımları kendiniz belirleyebilirsiniz. Mandela’nın yıllar geçen hapis hayatından sonra Mandela olduğunu hatırlatalım.

Robin Sharma on "How to Achieve Your Biggest Goals"

Videonun tamamını buradan izleyebilirsiniz.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız.

Eda Günay
Eda Günay, Paris IV Celsa Sorbonne ve Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde lisans eğitimi aldı. Ecole Normale Superieur de Lyon'da psikoloji dergilerinin sosyal temsili üzerine ... Devam