Detoks felsefesi ile hayatı doyasıya yaşamak

Son dönemlerde çok popüler olan detoks kelimesinin gerçek anlamını acaba gerçekten biliyor muyuz? İnsanlığın var oluşundan beri ve sonrasında kadim dinlerde, insanın öz benliğiyle buluşup evrenle bir olması için yapılan zihinsel, ruhsal ve bedensel perhiz ve tasavvuf öğretisindeki oruçtan başka bir şey değildir. Maalesef cahil varlıklar olarak biz insanlar detoksun da ramazanın da anlamını saptırdığımızdan gerçek öz benliğiyle buluşanlar nadir oluyor. Yahut kırklı yaşlardan sonra belli sınavlardan geçince hastalık ya da maddi ve manevi kayıplarla evren sizi zoraki detoksa sürüklüyor. Sebebi ise basit; özünüze dönmeniz için… Gerçekte sıkıntı ve problem gözüyle baktığınız şahıs ve olaylar size hizmet ediyor, başkasına değil.

Peki evren sizi zorlamadan nasıl bir detoksa girmeli ve nirvanaya yaklaşmalı? Çözüm basit; oruç ya da detoks sadece belli zaman dilimlerinde ya da sadece sıvı gıdalarla beslenmek değil.

Detoks, farkındalıkla yaklaştığımız her an uygulanabilir. Bektaşi’nin sözünü hatırlayalım: “Eline, beline, diline hakim ol.” Yüzyıllar öncesinden bu zamana kadar değerini devam ettirmiş detoks felsefesi ancak bu kadar az ve öz kelimelerle anlatılır…

Detoks felsefesi ile hayatı doyasıya yaşamak

Peki hayatımızı nasıl detokslayabiliriz? Öncellikle, kendinize sadece size özel bir zaman dilimi ayırın. Bu kıymetli vakit sizin özel zamanınız olsun ve bu zamanda sessizliğin büyüsüne kendinizi bırakın. Ne bir insan ne de teknoloji sizi rahatsız etsin. Bu anlarda en yüksek olan kaynağa, evrenin gücüne, ilahi ışığa  ve kaynağa bağlanın. Sessiz bir şekilde gözlerinizi kapatarak nefesinize odaklanmanız kafi, bir müddet sonra aynı telefon gibi şarj olduğunuzu hissedeceksiniz. Sonrasında, gün içerisinde olumlu düşüncelere odaklanmanız, şikayeti hayatınızdan sözel ve düşünsel anlamda çıkararak kendi yolunuzda farkındalık ve sevgiyle ilerlemeyi seçmeniz size hiç ummadığınız yolları açacaktır. İyiye odaklanıp, bedeninizi doğal yiyeceklerle yeteri kadar beslemeniz ve sporu da hayatınıza eklemenizle iyi hissedip, hayatınızı doyasıya yaşamaya başlayacaksınız, benden söylemesi….

Keyifli bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

 

İlginizi çekebilir: Kontrolü eline alarak hayatın dümenine geç

Arzum Koyuncu
Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri mezunu oldu ve üniversite öğrencisi olarak çalışmaya 1997 yılında başladı. Lisanslı gayri menkul ... Devam