Hayat ne kolay, ne zor: İyi bir yaşamın formülü esneklik

Hayat kolay diyenlere inanmayın.
Hayat zor diyenlere de inanmayın.
Siz kimseye inanmayın.
Siz kendi doğrunuzu, yolunuzu kendiniz bulun.
Çünkü ben inandım.
Hayat kolay diyenlere o kadar inandım ki zorlandığımı görünce eksiğim, beceriksizim sandım.
Sinirlendim kendime, öfkelendim.
Hayat zor diyenlere o kadar inandım ki inancım zoru bana getirdi, gelen zor hayatın daha da zor olduğuna inanmamı sağladı, derken girdim bir zor sarmalına ve çıkamadım. Çaresiz hissettim, hayatı neresinden tutacağımı bilemedim.

Ve şimdi anlıyorum ki hayat ne kolay, ne zor. Hayat hem kolay, hem zor. Hayat tam ortasında her şeyin, dengede. Basit bir matematiği var diyenler, ben öyle olduğunu düşünmüyorum. O matematik her an, her bileşene göre değişiyor. Olaylar, hisler… İşin içinde insan oldu mu hayata dair basit bir matematik falan kalmıyor ortada. İşin içinde insan oldu mu tek tip bir yol, denklem; imkansızlaşıyor.

Hayatın kolay mı zor mu olduğunu kovalayarak yanlış konuların peşindeyiz aslında. Hayat hepsi, hayat her şey. Bu durumda işimize ne yarar? Aman hayatta hiçbir şeyi kafanıza takmayın demek mi? Kesinlikle hayır, çünkü gerçekçi değil! Tabii ki takıyoruz, takacağız da birçoğumuz. Bence hepsinden kıymetli bilgi ne biliyor musunuz? Tüm bunların karşısında, esnek olmak!

Evet, hayatı bazen çok kolay göreceksin; çok motive yaşayacaksın. Evet bazen çok zor olduğunu keşfedeceksin, ne yapacağını şaşıracaksın. O yüzden her durumun olabileceğini baştan kabul edip gelen durumlara göre şekil alabilecek şekilde eğitirsen kendini eğer, işte o zaman hayat ne kolay, ne zor; hayat yaşanılası olur.

O esneklik bazen kendimize şefkat, bazen susmak, bazen daha çok koşmak, bazen ağlamak. Kolay ya da zor olan, içinde bulunduğumuz durumu en hafif şekilde atlatmamızı sağlayan, her ne olacak ise oraya doğru esneyebilmek. Dimdik durmakta, tek bir formülle ilerlemeye çalışmakta ısrar etmemek.

İlla bir formül isteyenlere buyurun formül: Hayata karşı, hayatın içinde esnek olunuz.

Sevgiler…

İlginizi çekebilir: Hedefinize doğru giderken unutmayın: Bu yolda çıkışlar kadar inişler de var

Gamze Baytan Meditasyon ve Yoga Eğitmeni
Selamlar, Gamze ben. Meditasyon ve yoga hocasıyım. 7/24 çalıştığım organizasyon sektöründen bir anda "Ne yapıyorum ben kendim için" diyerek çalışma hayatımda ne istediğime karar ... Devam