Hayallerinizi gerçekleştirmek için harekete geçin

Hayatta bir şeyi yapmak için mükemmel zamanı bulmanız zor olabilir. Yeteri kadar hazırlıklı olacağınız, yeteri kadar paranızın olacağı ya da yeteri kadar egzersiz yapabileceğiniz bir zaman dilimini bulmak da zorlanabilirsiniz. Hatta bu zamanı bulsanız bile, yapmak isteyeceğiniz şeye doğru adım atarken başkalarının sizi yolunuzdan döndürmek için çaba sarf edeceği zamanlar da olacaktır. Bunu yapmalarının sebebi, sizin kendinizde hissedeceğiniz tutkuyu ve cesaret onların anlamaması olacaktır. Bunu anlamadıkları için de sizi engellemeye çalışabilirler. Ancak sizin kimseye karşı bir açıklama yapma zorunluluğunuz olmamalı. 

Yüzde yüz hazır olmak için beklemek ve bunun için yapmak istediklerinizi bunun için ertelemek aslında bir nevi kendinizi kandırmaktır. Sizi kısıtlayan bu mantıktan kurtulmak için bir şeyler yapabilirsiniz. Mesela, çok fazla belirsizlik hissetseniz bile, aklınızdaki o seyahat için uçak biletini yine de alabilirsiniz.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için harekete geçin
Hayatta hayallerinizi gerçekleştirebilmek için adım atmanız gerekir

Eğer bu adımları atarsanız, hayallerinizi bekletmek yerine öncelik haline getirmiş olursunuz. Bu güzel bir şeydir çünkü hayaller yaşamak için vardır. Gerçek hayatta hayallerinizi test etmeniz ve nasıl göründüğüne bakmanız gerekir.

Eğer hayallerinizi gerçeğe dönüştürmek konusunda kararlıysanız, daha önceden söylediğimiz gibi çevrenizdeki bazı insanlar sizi engellemeye çalışabilir. Ancak, onları kırmadığınız sürece, hiçbir açıklama yapmak zorunda da değilsiniz çünkü onlara borçlu olmadığınız birçok konu bulunuyor.

Uplifers olarak yapmak için kimseye mecbur olmadığınız 12 konuyu sizler için derledik.

1. Başkasının sizin hayatınızı düzenlemesine muhtaç değilsiniz

Başka insanların kendi hayallerinizi size satmasına ve bunları sizin hayallerinizmiş gibi sunmasına izin vermeyin. Kendi yolunuzu ve kendi amacınızı bulun. Kendi sezgilerinizi dinleyin. Eğer bir hayaliniz varsa, bunu gerçekleştirmek için beklemeyin. Hayalinizi gerçekleştirebileceğinize olan inancınızı cesaretle birleştirin ve adım atmaya kendinizi hazırlayın.

2. Kimsenin sizin zihinsel ve fiziksel sağlığınızı etkilemesine katlanmak zorunda değilsiniz

Yanlış düşüncelerin ve insanların sizin kafanızı karıştırmasına ve sizi darmadağın etmesine izin vermeyin. Hayatta istikrarlı ve düzenli olun. Böylelikle daha tutkulu yaşayabilirsiniz.

3. Kendinize yaptığınız yatırımı, başkalarına rasyonel bir şekilde açıklamak zorunda değilsiniz

Kendinize yatırım yapmak, hayatta yapabileceğiniz en zekice yatırımlardan birisidir. Bu sadece sizin değil, çevrenizdeki insanların da hayatlarını geliştirebilir.

Bu yüzden günlük olarak kendi ihtiyaçlarınıza öncelik verin. Eğitiminize, sağlığınıza ve mutluluğunuza her gün yatırım yapın. Bunu yaparken de, başkalarına herhangi bir açıklama yapmak zorunda olmadığınızı bilerek yapın.

4. Başkalarına mazeret üretmek zorunda değilsiniz

Bir şeyi gerçekten yapmak istiyorsanız bir yolunu bulursunuz. Eğer bulamazsanız muhakkak bir bahaneniz olur. Bu genellikle doğru olmasına rağmen, aslında daha iyi bir şeyler yapabilirsiniz.

Atacağınız çok küçük bir adım bile, çok önemli büyük bir bahaneden daha verimli olmanızı sağlayabilir, sizi motive edebilir. Dolayısıyla, başkalarına karşı bahane üretmek yerine, engelleri aşmanın yollarını arayıp, hedeflerinize doğru gidebilirsiniz.

5. Kimsenin sizin hayatınızı doğrulamasına mecbur değilsiniz
Hayallerinizi gerçekleştirmek için harekete geçin
Başkalarına karşı herhangi bir mecburiyet hissetmezseniz, daha başarılı olabilirsiniz

Bazı insanlar sizi hiçbir zaman takdir etmeyebilir ya da sizi yeteri kadar anlamayabilir. Bunun neden böyle olduğunu sorgulayarak zamanınızı boşa harcamayın. Kimsenin sizi değerli ilan etmesine ihtiyacınız bulunmuyor.

Herkes sizi farklı bir şekilde anlayacaktır ve bunda herhangi bir sorun bulunmuyor. Sizi daha yükseğe çıkarak insanlara daha fazla değer vererek, hayatınız için değerli bir adım atmış olursunuz.

6. Kendi aşkınızı başkasının size vermesine mecbur değilsiniz

Başkalarına aşık olabilirsiniz ancak bunu yaparken kendinizi de ihmal etmeyin. Kendinize her zaman değer verin. Kendi aşkınız, mutluluğunuz ve huzurunuz için er zaman savaşın.

Zekanızın ve tekliğinizin farkına varın. Başkasının sizi tam anlamıyla anlayamayabileceğini ve sevemeyeceğini bilerek hareket edin.

7. Hak ettiğiniz saygıyı başkalarının size göstermesine mecbur değilsiniz

Size hizmet etmeyen, sizi mutlu etmeyen, sizi büyütmeyen şeylerden kurtulabilecek kadar kendinize saygınızın olması gerekiyor. Değerlerinize sıkı sıkıya bağlı kalabilecek kadar da kendinize saygınız olsun. Siz kendinize bu denli saygı duyduktan sonra, başkalarının ne yaptığı sizi çok da fazla ilgilendirmeyecektir.

8. “Hayır” demek istediğinizde başkaları için “evet” demeye mecbur değilsiniz

Gerçekten yapmamız gerekmese de, hayatta yapmak zorunda hissettiğimiz o kadar çok şey var ki. Bu ikisinin farkına varmak, hayatı anlama açısından çok önemli bir adım olabilir. Herhangi bir suçluluk hissetmeden, “hayır” deme hakkınızın olduğunu sakın unutmayın. Sizden sürekli “evet” demenizi bekleyen insanlar, büyük ihtimalle sizin hayatta ilgilendiğiniz şeyleri tam olarak anlamamış olan insanlar olacaktır.

9. Yalnız olmak istediğinizde, bunu kimseye açıklamak zorunda değilsiniz

Her gün kendinize, yalnız olabileceğiniz bir zaman dilimi yaratın. Bu sizin önceliğiniz olabilir. Bu zaman diliminde, sessizlikte kaybolduğunuzda, etrafınıza dönüp duran kaosu ancak bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu sizin kendinizle baş başa olduğunuz bir zaman dilimi olacaktır. Bunu kimseye açıklamak zorunda hissetmeyin.

10. Görünüşünüzdeki ya da stilinizdeki değişimi yaparken kimseye mecbur değilsiniz

Açıkçası kadınlar için en güzel makyaj tutkudur. Ancak kozmetik ürünleri ya da güzel elbiseleri de satın alması çok kolay. Bu durum erkekler için de geçerli. Başkalarının sizi nasıl görmek istediğini unutun. Kendi istediğiniz gibi tarzınızı oluşturun. Tarzınız kim olduğunuzu bildiğinizi gösterir. Kendi tarzınızı belirleyin ve bunla ilgili kimsenin sizi yargılamasına müsaade etmeyin.

11. Hayatınızın en önemli ilişkisiyle ilgili kimseye bir açıklama yapmaya mecbur değilsiniz

İlişkiler her zaman mantıklı görünmez. Genellikle dışarıdan bakıldığında mantıksız gibi görünebilir. Sizin hayatınızın dışında kalan insanların, sizin için en iyi ilişkinin ne olduğuna karar vermesine müsaade etmeyin. Onların düşünceleri sizin için bir anlam ifade etmemeli. Eğer önem verdiğiniz birisiyle aranızda bir şeyler oluyorsa, bunu başkalarını karıştırmadan, kendini halledebilirsiniz.
Kendi hayatınızı kendi bildiğiniz gibi yaşamanız gerekiyor. Eğer sizin hoşlandığınız kişi de sizden elektrik alıyorsa, başka düşünüp dikkate alacak kimse bulunmuyor.

12. Kimsenin sizin kalbinizi kıracak bir güce sahip olmasına mecbur değilsiniz

Hayatta önemsediğiniz birinin, tamamen hayatınızdan çekip gitmesine izin vermek, çok zor olabilir. Siz onun tamamen sizden gitmesine izin vermediğiniz sürece, o size zarar vermeye devam edebilir. Çok değer verseniz bile, bir insanın size yüzlerce kere zarar vermesine müsaade etmemelisiniz. Eğer bu sürekli gerçekleşiyorsa ve siz sürekli kırılıyorsanız buna bir son vermeniz gerekebilir. Bunlardan daha önemli konulara odaklanmanız gerekiyor.

Kaynak:
Marcandangel

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Çevren hayallerini yaşamana izin vermiyor mu?

Hayal ettiğiniz hayata kavuşmak için atmanız gereken 3 adım

Hayallerinize ulaşabilmek için, çocukluk cesaretinizi kaybetmeyin

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!