Hata yapmaktan korkmamanız gerektiğini açıklayan 5 neden

Birinin yapabileceği en kötü hata, aynı hatayı defalarca tekrarlamasıdır diye düşünebilirsiniz. Ancak yanılıyorsunuz. Bundan daha da kötü olan bir şey var: Herhangi bir hata yapmaktan korkmak. Şimdi gevşeyin ve neden hata yapmanın tamamen normal bir şey olduğunu açıklayan nedenleri inceleyin:

Fırsatların elinizden kaymasına izin veriyorsunuz.

Hata yapmaktan korkmak demek, iş farklı bir şeyler yapmaya geldiğinde tereddüte düştüğünüz anlamına geliyor. O nedenle de, sürekli konfor bölgenizde saklanıyorsunuz. Ancak anlamanız gereken bir nokta var; bu korku daha iyi bir kişi olmanızı ya da gerçekten istediğiniz bir şeyi başarmanızı engelliyor. Oldukça basit bir şey de olabilir; mesela yatak odanızın boyasını değiştirmek. Tüm gereken ise kararlı olmak.

yüzleşme

İnsanları kolayca affedemiyorsunuz.

Kendilerine hata yapma payı tanımayan insanlar genelde şöyle bir tutum izler: Diğer insanların hatalarını sürekli eleştirirler ve etraflarındaki insanlar yüzünden sürekli hayal kırıklığına uğradıklarını düşünürler. Bunun olma nedeni; kendilerini her zaman “haklı” görmeleri ve bazı insanların daha sık hata yaptığını algılayamamalarıdır. Eğer siz de kendinizi bu kategoride görüyorsanız, insanları affederek, özellikle de sevdiğiniz insanları, işe başlamanızı öneririz. Bazı hatalar çok küçük olabilir, ama yine de insanların hata yapabildiğini kabullenmek gerekir.

Aşık olmanıza izin vermiyorsunuz.

Hata yapmak istemeyen insanların yaptığı tipik bir hata da bu: Aşık olmayacaklar, romantik bir ilişkiye dahil olmayacaklar, kimseye güvenmeyecekler; çünkü o kişi yanlış kişi olabilir. Tüm bunlara ek olarak; ilişkilerin hepsi başladıktan hemen sonra bitecek, aşk bir yalan ve kimseye güvenemezsin şeklinde düşünüyorlar. Peter McWilliams’ın şu sözünü hatırlamakta fayda var: “Sevmek riskli bir iş. Ya düzgün sonuçlanmazsa? Ama ya her şey yolunda giderse?”

aşk

Gerçekten kendinizi tanımıyorsunuz.

Kendinizi gerçekten iyi tanıdığını düşünüyorsunuz, ama gerçek şu ki; eğer hiçbir zaman limitlerinizi keşfetmeye cesaret edemezseniz, kim olduğunuza dair hiçbir fikriniz yok demektir. Yaptığınız hatalar kendinizle, limitlerinizle, kabiliyetlerinizle, yapabileceklerinizle ve yapamayacaklarınızla ilgili daha çok şey bulmanıza yardım edecek.

kendini tanıma

 Tam anlamıyla başarıya ulaşamayacaksınız.

Dağılmanıza izin vermek, bazen başarının gerçek anahtarıdır. Başarılı insanların çoğunun hayatta olmak istedikleri yere gelmeleri çok çalışmak ve süreklilik ile mümkün olmuştur. Zirveye ulaşmak için yıllar geçmesi gerekebilir, aynı zamanda birkaç hatanın da yapılması gerekebilir. Denemeye değmez mi? Bu, size bağlı. Başarısız olacağınız zamanlar da olacak, başarıya ulaşacağınız zamanlar da. Başarıya giden yolun bir kısmı başarısızlıktan geçer ve hatalarınızı kabullenmeniz, amacınıza ulaşmanız için yaptığınız yolculukta büyüyüp olgunlaşmanızı sağlayacak.

başaramama

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!