Harvard Üniversitesi ücretsiz ve online Budizm dersleri veriyor

Eğer Budizm hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız veya kaynak bulmakta sıkıntı yaşıyorsanız üzülmeyin. Harvard Üniversitesi online Budizm dersleri veriyor. Üstelik ücretsiz.

Harvard Üniversitesi’nin ücretsiz ve online olan Budizm derslerine katılmak için üniversite öğrencisi veya mezunu olmanıza gerek yok. Yapmanız gereken tek şey motivasyonunuzu kaybetmeden bilgisayarın başına geçmek.

İlgili yazı: Dalai Lama’dan 11 bilge söz

Harvard Üniversitesi’nin sisteminde dersin adı “Buddhism Through Its Scriptures” şeklinde kayıtlı. Bu arşivlenmiş bir ders, yani interaktif değil. Ancak ders için gerekli olan tüm kitaplar ve destek materyallerine ulaşmak mümkün. Harvard İlahiyat Fakültesi’nden Prof. Charles Hallisey tarafından verilen ders, hem keşiş adaylarının hem de yıllardır Budizm’le ilgilenenlerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere dolu bir program sunuyor. Haftada ortalama 6 ile 10 saatinizi alan ders, toplamda 4 hafta sürüyor. Dersin başlıklarını şöyle sıralamak mümkün:

  • Budist metinlerdeki dini/felozofik temeller
  • Budist metinler farklı tarihsel bağlamlarda nasıl farklı şekilde yorumlandı?
  • Dünya dinleri değerlendirmesi

Prof. Hallisey, bu dersin farklı düşünce yapısına sahip insanların, zaman zaman fikir ayrılıklarına düştükleri konularda iletişim kurabilmelerine yardımcı olacağını umut ediyor. Zaten Hallisey’in bu konudaki açık görüşlülüğünü, dersi ücretsiz olarak tüm dünyaya açmasından da anlamak mümkün. Hallisey derste Budizm’in kutsal sayılan öğretisini yorumlamak yerine, öğrencilerine açık fikirli olmanın, farklı bakış açılarını anlama ve kabul etmenin yollarını gösteriyor.

İlgili yazı: Buda’dan yaşam felsefenizi değiştirecek 20 hayat öğretisi

Bu kadar övgüden sonra gelelim bu derse nasıl katılacağınıza. Aslında çok kolay. Eğer ilginizi çektiyse buradan kayıt olarak derse hemen başlayabilirsiniz. Şimdiden iyi dersler!

Kaynak:
Collective-evolution.com
Edx.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!