Halı seçiminde dikkatli olun: Evcil hayvan sahipleri için en uygun halılar

Eğer evinizde tüylü bir dostunuzla birlikte yaşıyorsanız, halı seçimi sizin için çok önemlidir. Hatta bazen “Evcil hayvan mı, halı mı?” gibi bir tercih yapmak zorunda olduğunuzu hissedebilirsiniz. Oysa hiçbirinden vazgeçmek zorunda değilsiniz. Hem evcil hayvanınızın ihtiyaçlarına hem de sizin dekorasyon zevkinize uygun bir halı seçimi yapabilirsiniz.

Evcil hayvanla birlikte yaşarken kendinize uygun bir halı seçmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var: Öncelikle seçeceğiniz halının dayanıklı ve kolay temizlenebilir olması gerekir. İkinci olarak halınızın tüy uzunluğunun çok fazla olmaması gerekir. Böylelikle evcil hayvanınız halınıza çok fazla zarar veremez. İşte evcil hayvan sahipleri için en uygun halı seçenekleri…

1. Yıkanabilir halılar

Eğer evcil hayvanınız dışarı çıktığında kendini kirletmeyi seviyorsa veya evin içinde sürekli sakarlıklar yapıyorsa, o zaman yıkanabilir halılar sizin için en iyi seçim olacaktır. Birkaç haftada bir veya ihtiyaç duydukça çamaşır makinesine atıp kolayca yıkayabileceğiniz halıları tercih edebilirsiniz.

2. Jüt halılar

Doğal liflerle dokunan jüt halılar son yılların gözdesi. Organik malzemeden üretilen jüt halılar, her türlü dekorasyona da uyum sağlıyor. Üstelik uzun ömürlü ve temizlemesi kolay oluyor. Jüt halıların tüy yüksekliği fazla olmadığı için elektrik süpürgesiyle kolayca süpürüp toz ve tüy gibi kalıntılarda kurtulmak mümkün. Jüt halı tercih ederken belki biraz daha yumuşak dokulu bir halı seçebilirsiniz. Böylelikle hem sizin hem de evcil hayvanınızın ayakları için daha konforlu bir seçim yapmış olursunuz.

3. Sentetik halılar

Naylon, polypropilen gibi sentetik malzemeler uzun süre kullanılabilir ve kolay temizlenebilir olma özellikleriyle ön plana çıkıyor. Bu da sentetik halıları evcil hayvan olan evler için vazgeçilmez kılıyor. Sentetik halıların birçoğu, sıvıları itme özelliği taşıyor. Bunun dışında sentetik halılar evcil hayvanların kolayca ısırıp çiğneyemeyeceği malzemeden üretiliyor. Sentetik halıların daha uygun fiyatlı olması da bir başka özelliği. Ancak bu halıların evinizdeki natürel çizgilerin biraz dışında kalacağını söylemekte fayda var.

4. Yün halılar

Yün halı sadece sıcak tutma özelliğiyle değil, evcil haycanlar için şaşırtıcı bir şekilde çok uygun olmasıyla da ön plana çıkıyor. Esnek ve şeklini kolay kaybetmeyen yün iplikler sayesinde yün halılar uzun yıllar kullanım imkanı sunuyor. Sentetik halılar gibi yün halılar da evcil hayvanlar tarafından kolay ısırılmıyor, çiğnenmiyor. Yün halılar, elektrik süpürgesiyle kolayca temizlenebiliyor.

Evcil hayvan sahiplerinin uzak durması gereken halılar

Evcil hayvan sahipleri için en uygun halı seçeneklerini sıraladık. Peki hangi halılardan uzak durmak gerekiyor?

Peluş halılar kesinlikle evcil hayvanlar için uygun değil. Peluş ilk bakışta sevimli gibi görünse de ince tüyleri arasında birçok toz ve kir saklanabiliyor. Üstelik evcil hayvanlar peluş halıları kolayca ısırıp çiğneyebiliyor. Evcil hayvan sahiplerinin uzun tüylü halılardan da uzak durması gerekiyor. Saçaklı, püsküllü halılar da evcil hayvan sahiplerinin uzak durması gereken halı türlerinden. Saçaklar ve püsküller evcil hayvanlar için evin bir eşyasının bölümü olmaktan çıkıp oyuncağa dönüşebiliyor. Vintage veya antika değeri olan halılar da evcil hayvan sahipleri için uygun olmayabilir. Bu tür halıların özenle korunması ve bakılması gerekebilir. Bu da evcil hayvan olan bir ev için pek mümkün olmayabilir.

İlginizi çekebilir: Evcil hayvan sahiplerine özel temizlik ipuçları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!