Haftanın sağlık röportajı: Prof. Dr. Gonca Gökdemir ile benler üzerine

Merhaba sevgili okurlarım. Bugün kimimizin muzdarip olduğu, kimimizin de hiç farkında olmadığı bir konudan bahsedeceğim: Benler.

Halk arasında et beni olarak da tabir edilen irili ufaklı benler hepimizin vücudunda vardır. Peki bu benler iyi huylu mu, kötü huylu mu? Bunların hepsini Gonca Gökdemir ile konuştum. Hatta uygulamalı olarak bir video çektim. YouTube kanalımdan izleyebilirsiniz.

Cildiniz rengini melanosit denilen pigment üreten hücrelerden alır. Ben; bu hücreler, cildimiz boyunca eşit olarak dağılmak yerine tek bir yerde toplandığında oluşur.

Peki bu benlerin tedavisi nasıldır? Dermatoskop adı verilen büyüteçli cihazlar ile bu benler incelenip iyi huylu mu, kötü huylu mu bakılıyor. Ve daha sonra lazer cihazlarla bu benler yakılıyor. Hiiiç korkmayın, en ufak bir acı bile hissetmiyorsunuz.

Doğru zamanda kötü huylu benler saptanabilirse tedavisi rahatlıkla yapılabilir. Bunun için benlerle ilgili bir sıkıntınız varsa mutlaka doktora gitmeniz gerekiyor.

İYİ HUYLU BENLER VE KÖTÜ HUYLU BENLER | Aslı Aybars

Benlerin oluşmasına genetik özellikler sebep oluyor. Ve bu benlerin artmasına sebep olan en önemli etken tabii ki de güneş. Ben deyip geçmeyin ve sıkıntı yaşıyorsanız mutlaka doktora gidin diyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

İlginizi çekebilir: Haftanın güzellik röportajı: Serpil Erenkuş ile kaş alımı üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam