Haftanın sağlık röportajı: Dr. Banu Taşçı Fresko ile histamin intoleransı üzerine

Merhaba sevgili okurlarım. Genelde yazılarımda ve videolarımda popüler konulardan bahsediyordum ama bu sefer ilk defa duyduğum bir konudan bahsedeceğim. Tabii ki öncesinde Banu Taşçı Fresko ile bir röportaj çektik ve bu bilgilerim de orada edindiğim bilgiler. Videoyu izlemek içinse YouTube kanalıma beklerim.

Histamin intoleransı (HİT) kişinin histamini tolere edebileceği düzeyin üzerindeki histamin düzeyleri olarak tanımlanmaktadır. Bu genelde histamini yıkan enzim olan diaminoksidaz (DAO) yetersizliğinden kaynaklanır. Histamin dediğimiz şey ise aslında vücudumuzda olan bir şey.

Vücudumuzda alerjik bir reaksiyon meydana geldiğinde -arı sokması, polen alerjisi gibi- mast hücrelerinden histamin salgılanıyor ve alerjik reaksiyonlar meydana geliyor.

Histamin intoleransı bizim besinlerle aldığımız bir madde de olabilir veya bazen de genetik olabiliyor. Vücudumuza aldığımız bu histamini biz yok edemiyoruz ve birtakım bulgular ortaya çıkıyor. Buna da histamin intoleransı diyoruz.

Histamin İntoleransı – Nedir, Belirtileri, Tedavisi | Aslı Aybars

Merak ettikleriniz için YouTube kanalıma beklerim. Sağlıkla kalın!

İlginizi çekebilir: Haftanın sağlık röportajı: Dr. Banu Taşçı Fresko ile gluten tüketimi üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam