Haftanın sağlık röportajı: Beslenme uzmanı Gizem Sevin ile Intermittent Fasting üzerine

Herkese yeniden merhaba sevgili okurlarım. Bu sefer hepimizin en az bir kere duyduğu intermittent fasting hakkında konuşacağım.

Zaman zaman ben de intermittent fasting yapıyordum ve iyi etkilerini hayatımda oldukça hissediyordum. Son zamanlarda bunu duyan arkadaşlarımın da bu konu ile ilgilendiklerini fark ettim. En çok ilgilendikleri konu ise intermittent fasting’in kan şekerini nasıl etkilediğiydi. Nasıl oluyor da 16-24 saat yemek yemeden durup başım dönmüyor, yorgun hissetmiyorum merak ediyorlardı. Açıkçası ben de düşününce etkilerine şaşırmıştım. Daha sonrasında konunun detaylarını öğrenmek için Beslenme Uzmanı Gizem Sevin ile buluştum.

Kendisi öncelikle dengeli beslenmenin ne olduğunu açıkladı: “Vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinin, vücudun ihtiyacı oranında tüketilmesine dengeli beslenme denir. İnsan vücudu çeşitli protein, vitamin, mineraller ile karbonhidrat, su ve yağ gibi besin öğelerine ihtiyaç duyar. Bu besin öğelerinin her biri farklı oranlarda vücudun ihtiyaç listesindedir.

Peki Intermittent Fasting nedir?

Aralıklı oruç, aralıklı aç kalma şeklinde de Türkçe karşılıkları bulunan intermittent fasting günde sadece 1 ya da 2 öğün ile ihtiyaç duyulan besinleri alma yöntemine deniyor.” Peki bu kadar uzun süre aç kalarak nasıl sağlıklı beslenilebilir? Yoksa olması gereken zaten bu mu? Intermitting fasting kan şekerini gerçekten dengeleyebiliyor mu?

Merak ettiklerinizi öğrenmek için sağlıklı beslenme, intermittent fasting ve kan şekeri hakkında yaptığımız ayrıntılı röportajımızı kaçırmayın. 

ARALIKLI ORUÇ (INTERMITTENT FASTING) KAN ŞEKERİNİ KÖTÜ MÜ ETKİLİYOR? | Aslı Aybars

İlginizi çekebilir: Haftanın sağlık röportajı: Beslenme uzmanı Gizem Sevin ile diyet üzerine

Aslı Aybars
Sanatçı bir aileye doğduğum için olsa gerek kendimi bildiğimden beri hep tiyatrocu olmak istedim. Tüm arkadaşlarımı toplar kendimizce oyunlar çalışır tüm komşulara gösterimizi duyurur ... Devam