Hafta sonlarını verimli geçirmenin yolları

Hafta sonlarınız çok mu hızlı geçiyor? Bu çok değerli iki gününüzü hatırlanmaya değer, rahatlatıcı ve verimli bir şekilde geçirmek için sizlere 10 öneri sunuyoruz.

Hafta sonları hemen geçip gidiyormuş gibi hissettirse de, aslında sandığımızdan daha uzundur. Cuma akşamki saat 6 birasıyla, Pazartesi sabahı saat 6 alarmı arasında tam 60 saat var. Bunun 24 saatinde uyusanız bile, 36 saatinde ayaktasınız. Bu kadar vakit, eğlenmek, dinlenmek ve enerjinizi yeniden toplamak için yeter de artar bile. Günümüzün rekabetçi dünyasında yaşayan başarılı insanlar bilir ki, harika geçen bir hafta sonu, iş yerindeki başarının da sırrıdır. Herkesin, yorucu ya da hayal kırıklığı yaratan değil, Pazartesi gününe hazırlık mahiyetinde canlı geçen bir hafta sonuna ihtiyacı vardır. İşte bu iki günü verimli bir şekilde geçirmeniz için 10 ipucu.

Plan yapın.

Hepimiz çok yoğunuz. Hafta sonu geldiğinde, ‘hiçbir şey’ yapmak istemediğimizi zannederiz. Fakat gerçekten hiç bir şey yapmamak pek mümkün değildir. Onun yerinde farkında olmadan seçtiğiniz herhangi bir aktiviteyi yapar, sonra da Pazar günü gelip çattığında bu kadar zamanın nereye gittiğini merak edersiniz. Hediye paketlerine bakmaktan zevk alan doğum günü çocukları gibi, herhangi bir deneyimden alacağımız keyfin bir kısmı, beklentiden kaynaklanır. O yüzden hafta sonunu nasıl geçirmek istediğinizle ilgili bir plan yapın. Sonunda hepsi suya düşse bile, eğlencenin beklentisinden zevk alabilirsiniz.

evden çalışma2

Her dakikayı doldurmayın.

Bir plan yapmış olmanız, hafta sonunun da hafta içleriniz gibi dakikası dakikasına düzenlenmesini gerektirmiyor. Merakla bekleyeceğiniz üç-beş “başlıca” aktivite, harika bir hafta sonu geçirmenizi sağlayabilir. Koşun, gönüllü bir iş yapın ya da arkadaşlarınızla yemeğe çıkın; zaten bir sürü şey yapmış olacaksınız.

Arada sırada farklı şeyler deneyin.

Hafta sonları yeni şeyler keşfetmek için idealdir. Evinizden çok da fazla uzaklaşmadan yapmak istediğiniz şeylerin listesini çıkarın. Bu bisiklete binmek de olabilir, yakın bir ormanlık alanda kamp yapmak da. Ne yaparsanız yapın, hayatınızda mutlu tesadüflere yer açmayı unutmayın.

kamp

Egzersiz yapın.

Teksas’ta yapılan meşhur bir araştırmanın sonucuna göre, kadınların seks, yemek yeme ve dinleme dışında en mutlu olduğu anlar egzersiz yaptıkları, sosyalleştikleri ve maneviyata dayalı aktiviteler yaptıkları zamanlarmış. Bu kategorilerdeki bütün aktiviteleri denemeye ne dersiniz?

vitaminlspor

Programınızın aksamasına izin verin.

Dikkatimizi dağıtan çok fazla şeyin olduğu günümüz dünyasında, evde ufak tefek şeyler yapıp, TV izlemeye, e-maillerimizi kontrol etmeye, sonrasında da bizi aslında rahatlatmayan şeylerle vaktimizi doldurmaya meyilliyizdir. Eğer Pazar öğleden sonra kısa bir uyku çekmek istiyorsanız, bunu ne zaman yapacağınızı ve bunu yapmanızı engelleyen ve çözülmesi gereken sorunlar olup olmadığına bakın; daha sonra da bunu uygulamaya koyun.

evden çalışma

Kendinizi Pazar akşamının hüznüne kaptırmayın.

İşinizi sevseniz bile, Pazar akşamüstleri bir sonraki sabah yapılacakları düşünerek kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Onun yerine Pazar akşamlarına eğlenceli bir program koyun. Arkadaşlarınızla yemeğe çıkacağınızı ya da masaj randevunuz olduğunu bilmek, zihninizi eğlenceli kısma odaklayıp, hafta sonunuzu uzatır.

Başkalarının planlarından en iyi şekilde yararlanmaya çalışın.

Çocuğunuzun yüzme dersinin bitmesini beklerken, e-maillerinizi kontrol etmek yerine kitap okuyun. Eğer eşinizin yardımınıza ihtiyaç duyduğu ve çok zaman alan bir hobisi varsa, bunu sizin de ilginizi çeken başka bir aktiviteyle birleştirmeye çalışın.

Çok fazla ev işi yapmayın.

Ev işlerine bir kere başlarsanız, bütün vaktinizi alır. O yüzden onları hafta içi yapmayı denerseniz, zaten daha az zamanınız olduğu için bütün gününüzü ele geçiremezler. Hafta sonlarınızı çamaşır makinasına zincirlenmiş bir şekilde geçirmektense, çevrenizde açılan yeni bir kafeye gitmeyi tercih edin.

kafe

Haftalık planınızı yapmaya zaman ayırın.

Pazar akşamı ya da başka sakin bir zamanda, takviminize göz atın ve önünüzdeki 168 saatte kişisel ve profesyonel hayatınızda başarmak istediğiniz hedefler belirleyin. Sizin için önemli olan bu aktiviteleri programınıza ekleyin. Bir kere Pazartesi sabahı oldu mu, mücadeleye başlarsınız. O yüzden olacakları beklemek yerine, hamlelerinizi yapın.

Her dakikayı çalışarak geçirmeyin.

Elbette başarılı insanlar hafta sonları da biraz çalışırlar, fakat aynı zamanda hafta sonlarının zihinlerini dinlendirmeye yaradığının da bilincindedirler. Kendinizi 24 saatlik bir diyete sokun: Normalde yaptığınız işleri yapmayın. O kadar rahatlayacaksınız ki, pazartesiyi iple çekeceksiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!