Güz renkleri evinizde: Sonbaharda çiçek açan ev bitkileri

Yaz mevsiminin dışarıda geçen sıcak ve güneşli günlerinin ardından sonbahar hepimiz için evlere kapandığımız, iç mekanda daha çok vakit geçirdiğimiz bir mevsim. Doğa her ne kadar kışa hazırlanırken yapraklarını sarartıp kendini soğuk hava şartlarına uyumlu hale getirmeye çalışsa da iç mekan bitkileri içimizi ısıtmaya devam ediyor. Sonbaharda da evlerimizde çiçeklerin ve rengarenk yaprakların neşesini yaşamak mümkün. İşte sonbaharda çiçek açan ev bitkileri:

1. Kürek bitkisi (kalanchoe thyrsiflora)

Kürek bitkisi olarak da bilinen kalanchoe thyrsiflora aslında geniş yapraklı bir sukulent cinsi. İyi bakıldığında yıllarca canlı kalan bu bitkinin aslında çiçekleri yok. Ancak yapraklarının uçlarındaki kırmızı dokunuşlar, evinize sonbaharda renk getirebilir ve çiçek açmış gibi görünebilir.

Kaynak: sukulentler.com

2. Orkide

Biraz nazlı bir bitki olsa da orkide, aylarca kalan çiçekleriyle evinize sonbaharda bambaşka bir hava katabilir. Farklı renklerdeki orkidelerle güzel bir ambiyans yaratabilirsiniz. Orkidenin sıcak ortam sevdiğini, evinizin sıcak bir noktasında, iyi ışık alması gerektiğini unutmayın.

3. Bromeliad

Ananasa benzerliğiyle bilinen bromeliad bitkisi, büyük yapraklarının ortasında çıkan kırmızı çiçeğiyle evlerinizi hoş bir hava katabilir. Bromeliadınız varsa, biraz sabırlı olmalısınız çünkü kırmızı çiçeği solduktan sonra tekar açması 4-5 yıl sürebiliyor.

Kaynak: plantandflowerinfo.com

4. Çuha çiçeği (cape primrose)

Çuha çiçeği olarak da bilinen cape primrose uzun, dil şeklindeki yaprakları ve kadife dokulu çiçekleriyle evlere tatlı bir dokunuş katıyor. Mavi, pembe, mor, kırmızı ve beyaz çiçekleriyle her evin renklerine uyum sağlayabilecek olan cape primrose özellikle cam kenarları için uygun.

Kaynak: gardenia.net

5. Japon balığı çiçeği (goldfish plant)

Japon balığı çiçeği diye de bilinen goldfish plant, turuncu ve balık ağzına benzeyen çiçekleriyle evlerinize sevimli bir hava katabilir. Tavana asılan saksılara da yerleştirebileceğiniz goldfish plant, ışığı seven bir bitki.

Kaynak: happysprout.com

6. Uyku çiçeği (oxalis triangularis)

Mor yapraklı yonca veya uyku çiçeği olarak da bilinen bu bitki aslında çiçekli bir bitki değil. Ancak çiçeğe benzeyen narin yapraklarıyla, evinizde çiçek açmış havası katabilecek bir bitki. Oxalis triangularis bakımı kolay bir bitkidir. Orta ışıkta, nemli toprağı sever.

Kaynak: plantfluence.com

7. Güzel hatun çiçeği (Amaryllis)

Güzel hatun çiçeği olarak bilinen amaryllis, renkli çiçekleriyle evlerin havasını değiştiriyor. Biraz ışık, biraz da su ile bakımı kolay bir bitki olan amaryllis, sonbahar mevsiminde evde yetiştirmek için çok uygun. 

Kaynak: mimuu.com

8. Antoryum

Yemyeşil yapraklarının arasında açan kırmızı veya pembe tonlarındaki çiçekleriyle bakanları büyüleyen antoryum, iyi bakılırsa uzun yıllar canlılığını koruyabilir. Uygun ışık, nemli toprak ve biraz besinle neredeyse tüm yıl çiçek açabilir. 

İlginizi çekebilir: Evde yetiştirebileceğiniz bakımı kolay çiçek önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!