Gününüzü keyfini çıkararak geçirmenin 8 basit yolu

Hayatınızı dolu dolu yaşayamıyor, günleriniz ise adeta “Bugün de nefes alıyorum, yetmez mi?” den öteye geçmiyorsa şimdi kolları sıvamanın tam zamanı.

Çoğumuz hayatın monotonluğuna kendimizi kaptırıp hep bir beklenti içerisinde ne olacağını bilemediğimiz yarınlar için uğraşıp duruyoruz. Peki, ya bugünümüzü keyfini çıkararak yaşıyor muyuz?

keyfini çıkar 1

Söylemesi dile kolay olsa da tüm dikkatinizi toplayın ve bugünü dolu dolu yaşayın. Hep yarınlara dair umut beslemek yerine bugünün farkına varın. Uplifers olarak “Carpe Diem!” (Anı Yaşa) diyerek yola çıktık ve bu yolculukta faydalı olacak adımları sizler için teker teker sıraladık.

1. Sabahları bağdaş kurun ve yere oturun

Günün ilk saatlerinde, sabahın o huzur veren dinginliğinde güne “Merhaba!” dedikten sonra küçük bir minder alın ve yerde oturun. Kaslarınızı esneterek adeta vücudunuzdaki her bir kası hissedin. Nefes alıp verişinize odaklanın. Bunlar için meditasyon uzmanı olmanıza gerek yok; bu küçük adımlar güne güzel başlamanıza yetecektir.

2. Çiğnediğiniz lokmaların farkına varın

Televizyonu kapatın, bilgisayarınızı, telefonunuzu bir kenara koyun; mümkünse kitabınızı, gazetenizi de elinizden bırakın. Bu saydığımız şeylerden herhangi biri olmadan yemek yemeye çalışmak sıkıcı gelebilir. Ancak bunu başarmadıkça yediğiniz yiyeceğin hakkını vermiyorsunuz demektir. Ağzınıza attığınız her lokmanın farkına vararak, yavaş yavaş çiğneyerek ve şükrederek yemeye çalıştığınızda emin olun tadı daha da lezzetli olacaktır.

3. Kahvaltıyı atlamayın

Günün en önemli öğününü yapmadan evden dışarı adımınızı atmayın. Tüm gün sabah uyandığınız andaki gibi enerjinizi yüksek tutabilmek için faydalı besinler tüketmeye özen gösterin. Özellikle lifli güne başlamak, sindirim sisteminizi güçlendirir ve sağlıklı bir şekilde kilonuzu kontrol etmenize de yardımcı olur.

special k granola

Yeni Special K Granola‘nın bir porsiyonuyla günlük lif ihtiyacınızın en az %10’unu karşılamış olursunuz. 4 farklı tam tahıllı Special K Granola, düşük yağ oranına sahip ve zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, 6 çeşit B vitamini içeriyor.

Hazırlanması ve tüketilmesi çok kısa bir zaman alan hem besleyici hem de lezzetli Special K Granola’nın farklı meyveli seçeneklerini yoğurtla ya da sütle karıştırarak kahvaltıda ya da ara öğünlerde sağlıklı ve pratik bir şekilde beslenebilirsiniz.

4. Dişlerinizi fırçalayın

Aramızda dişlerini fırçalamayan yoktur sanırım. Ancak şu bir gerçek ki dişimizi fırçalama işlemine kafamızda dönen binbir türlü düşünce eşlik eder. Konsantrasyonunuzu toplayarak, her bir fırça darbesine odaklanarak dişlerinizi fırçalayın. İlk başta anlamsız gelebilir ama bunları yaparken hayatta her şeyi otomatiğe bağlayarak hiç farkında olmadan yaptığınızı göreceksiniz.

5. Yavaş bir tempoda yürüyün

Çalışırken küçük molalar verin ve kısa bir yürüyüş için dışarıya çıkın. Attığınız her bir adımın farkına vararak yavaş bir tempoda yürüyün. Nefes alıp verişinize, etrafınızdaki her şeye, börtüye böceğe, seslere, ışıklara dikkatinizi verin.

6. Sessiz bir ortamda bir şeyler okuyun

kitap oku

Sabahın ilk saatleri ya da insanların sokaktan elini ayağını çektiği dingin akşam vakitlerinde sessiz bir ortam bulun ve güzel bir roman okuyun. Yakınınızda ne TV ne de bilgisayar olsun; romanın o büyülü dünyasına dalın sadece. Anı yaşamayı bırakıp romanın içindeki farklı bir evrene yolculuk yapmak tüm söylediklerimizle çelişebilir, ancak odaklanmayı öğrenmek adına oldukça iyi bir alıştırma.

7. Sevdiklerinize minnetle bakın

Her gün önem verdiğiniz birini bulun. Her zaman baktığınız gözlerle bakmayın, söz konusu kişiyi gerçekten ‘görün’. Varlığına, mucizevî bir şekilde duruşuna şükredin. Gerçekten yüce gönüllüyseniz, ona hayatınızdaki varlığından ötürü ne kadar minnettar olduğunuzu söyleyin.

8. Odaklanarak çalışın

Yapacak milyon tane işiniz olsa dahi, güne çalışmanızda büyük farklılık yaratacak birini seçerek başlayın ve diğer her şeyi bir kenara koyun. Bu işi yaparken aklınız diğer görevlerinize gitmesin. Tek bir iş seçmek odaklanmak için iyi bir yoldur.

granola_yeni paketler

Gününüzü keyfini çıkararak geçirmenin 8 basit yolunu sıraladığımız bu yazımız, yeni Kellogg’s Special K Granola‘nın katkılarıyla hazırlanmıştır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!