Günün her saatini daha verimli geçirmenin püf noktaları

etkili bir gün
Günü Daha Verimli Geçirmek İçin Ne Yapmalı?

Günlük aktivitelerinizin, vücudunuzun biyolojik saatine ve günlük ritmine uygun bir şekilde ilerliyor olması daha verimli ve mutlu bir hayata sahip olmanızın anahtarıdır. Ancak günlük rutininiz, elinizde olmayan sebeplerden dolayı genelde bedeninizin ve zihninizin yapmaya programlandığı planın dışında gelişir. Günlük ritim aksaklıkları obezite, bunama, diyabet ve depresyon gibi ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirir.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için vücudunuzun ve zihninizin işleyişini çok iyi bilmeniz ve günlük akışınızı bu işleyişe göre düzenlemeniz çok önemlidir.

Peki, normal bir bireyin sağlıklı bir beden ve zihinle uyumlu hareket edebilmesi için nasıl bir program izlemesi gerekiyor?

Sabah saatleri

sabah

İyi bir gece uykusundan sonra güne sıcak bir duşla başlamak zihninizi açacaktır. Sabah saatlerinin en önemli rutini ise güçlü ve zengin bir kahvaltıdır. Kahvaltınızı asla ihmal etmemeli, gün içinde yemek yemek için ayırdığınız zamanın büyük bir kısmını bu öğün için harcamalısınız. Bu saatler göndereceğiniz e-postaların okunma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlardır. Bu nedenle e-postalarınızı biriktirip, bu saatlerde gerekli yerlere gönderebilirsiniz.

Öğle saatleri

Öğle saatleri

Yemek sonrası, dikkatinizin en düşük olduğu saattir. Uyku ihtiyacınız artacağı için öğle saatlerinde kestirmek iyi gelebilir. Eğer dinlenecek bir ortam ya da zaman bulamazsanız, kafein içeren gıdalar uykunuzun açılmasına ve canlanmanıza yardımcı olacaktır.

Yemek yedikten hemen sonra kısa bir yürüyüşe çıkmak, yakınınızdaki bir Caffè Nero şubesine uğrayıp her damak zevkine hitap eden, birbirinden farklı lezzetteki kahvelerle günün kalan yarısına dinamik bir başlangıç yapmak size oldukça iyi gelecektir. İçeceğiniz bir bardak americano ya da bir espresso shottan sonra uykulu halinizi üstünüzden atacak ve kendinizi günün geri kalanı için çok daha hazır hissedebilirsiniz.

kahve ve Caffe Nero

Akşam saatleri

iş sonrası

Akşam saatleri özellikle güç arttırıcı antrenmanlar için ideal saatlerdir. İş çıkışında kendinizi yorgun ve halsiz hissetmeniz normaldir. Günün geri kalanına nasıl devam edeceğiniz ise bu saatlerde yapacağınız aktivitelere bağlıdır. Zihinsel olarak hissettiğiniz yorgunluk, bedensel çalışmanız için herhangi bir engel teşkil etmez. Aksine, spor yaparak tüm gün hareketsiz kalan vücudunuzu canlandırabilir, günün stresinizi 1-2 saatlik bir egzersizle üzerinizden atarak kendinizi daha aktif ve canlı hissedebilirsiniz.

Gece saatleri

gece

Bu saatler akşam saatlerinin tersine bedensel olarak yorgun, zihinsel olarak aktif olduğunuz zamanlardır. Bedeninizin yorulması yaratıcılığınızı arttırır. Bedeniniz yorgunken, zihniniz seçeneklerinizi daha rahat değerlendirebilir. Bu saatlerinizi ertesi günkü küçük işlerinizi halletmek ya da bir sonraki günü planlamak için kullanabilirsiniz. Bedeninizi ve zihninizi etkin bir şekilde kullandıktan sonra, deliksiz bir uyku uyuyabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!