Günlük tutmak için 10 geçerli sebep

Günlük tutmanın en temel fikri, düşüncelerinizin, duygularınızın ve anılarınızın düzenli olarak yazılı bir hale aktarılmasıdır. Bazı insanlar yazmayı sevdikleri için bunu yaparlar ve her gün yapmak zorunda hissederler. Bazıları ise genelde ödev verildiği için yazarlar veya çeşitli denemeler yapmak isterler. Ancak önemli olan başlangıcı değil, yolculuğun kendisi diyebiliriz.

Günlük düşüncelerinizi, deneyimlerinizi ve duygularınızı yansıtabileceğiniz kişisel bir defterdir. Onu günlük rutininizin temel bir parçası haline getirmek zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığınıza iyi gelebilir. Aşağıda günlük tutmaya başlamanız için önemli 10 sebep yer alıyor:

Stres ve anksiyete seviyelerini düşürür

Duygularınız ve deneyimleriniz hakkında yazmak terapötik etkilere sahip olabilir, stres ve anksiyeteyi azaltabilir. Ancak bu faydayı elde etmek için ne kadar sık yazdığınız önemlidir ve kendinize karşı ne kadar dürüst olduğunuz da önem taşır. Düzenli olarak yazmak, günlük olarak yazılsa da, haftada birkaç defa yazılsa da, genellikle düzensiz yazmaktan daha iyidir. Ayrıca kendinize karşı dürüst olmanız ve başkalarının duymak istediği şeyleri değil, kendinizin yazması gereken şeyleri yazmanız gerekiyor.

Yaratıcılığı artırır

Günlük tutmak hayal gücü ve yaratıcılığınızın artmasını sağlayabilir. Ayrıca gelecek projeler için fikirler yakalamanın da iyi bir yoludur. Bazen başkalarının onları bir süre görmeyeceğini düşündüğümüzde yeni fikirleri daha kolay yaratırız. Yazma eyleminin kendisi özel fikirler edinmenizi sağlayabilir ve daha yaratıcı düşünmenize yardımcı olabilir. Bu esnada herhangi bir sansür uygulamanız da gerekmez. Parlak iç görüler ve yeni çözümler sık sık problem hakkında yazmak ile elde edilir.

Hafızayı iyileştirir

Günlük tutmak hafızanızı geliştirmeye yardımcı olabilir çünkü geçmiş deneyimler üzerine düşünmenizi ve unutulan detayları hatırlamanızı gerektirir. Hikayeleri kağıda geçirmek hafızanıza güç verir ve yaşamınızda anlamlı şeylerin yaşandığını size tekrar hatırlatır. Ayrıca normalde unutma ihtimaliniz olan önemli olayları, insanları ve yerleri tekrar hatırlayabilirsiniz.

Kişisel farkındalığı artırır

Günlük yazmak düşünce ve duygularınız üzerine tekrar düşünmenizi sağlar ve kendinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olur. Bu artan kişisel farkındalık kişisel gelişime ve büyümeye yardımcı olur.

Ruh sağlığını iyileştirebilir

Günlük tutmak depresyon ve diğer ruh sağlığı problemlerinin belirtilerini kontrol altında tutma konusunda etkili olabilir. Duygularınızı yazmanız onları işlemenizi ve onlarla başa çıkma yöntemleri bulmanızı sağlayabilir. Ayrıca biriken duyguları kişisel davranışlarınızı olumsuz şekilde etkilemeden önce dışarı atmanız mümkün olur.

Motivasyonu destekler

Hedeflerinizi ve planlarınızı yazmanız motive ve odaklanmış kalmanıza yardımcı olacaktır. Süreci takip edebilir ve ne kadar ilerlediğinizi görebilirsiniz.

Başarı hissini pekiştirir

Bir günlük girdisini tamamlamak bir tatmin ve tamamlanmışlık hissi yaratacaktır. Ayrıca günlük aktiviteleriniz üzerine düşünerek neler başardığınızı görmenize de yardımcı olabilir. Günlük, deneyim ve düşüncelerinizin zaman içerisinde biriken kaydıdır ve böylece kişisel olarak ne kadar gelişip değiştiğinizi görebilirsiniz.

İlişkileri güçlendirebilir

Deneyim ve duygularınızı yazmak, başkalarını anlamanıza ve onlarla iletişim kurmanıza yardımcı olabilir. Günlük tutmak aynı zamanda hayatınızdaki insanlara karşı duyduğunuz minneti ve takdiri ifade etmenin de bir yoludur. Hayatın hayli hızlı yaşandığı bugünlerde bizim için önemli olan insanları biraz görmezden gelmek mümkün. Günlük onlara biraz sevgi vermek için hiç bir zamanın kötü olmadığını tekrar hatırlatacaktır.

Daha fazla üretkenlik sağlayabilir

Günlük tutmak görevlere öncelik vermenizi ve gün için plan yapmanızı kolaylaştırır ve bu da üretkenliğin artmasına yardımcı olabilir. Üretken insanlar genellikle işlerine yarayan bir organizasyon sistemine sahiptirler. Yazı yazmak haftanızı planlamanıza yardımcı olabilir.

Bonus: Miras

Günlük tutmak gelecek kuşaklar boyunca hatırlanmanıza yardımcı olabilir. Günlük girdileriniz sizin yaşamınız ve kişiliğiniz konusunda bilgi verebilir ve gelecek nesiller için çok değerli bir bilgi kaynağı olabilir. Yunan filozof Sokrates, fikirlerini kağıda dökmeye inanmıyordu ancak öğrencileri onun yaşadıklarını kayıt altına alarak günümüze kadar gelmesini sağladılar.

Sonuç olarak, günlük tutmanın pek çok faydası var. Geleneksel bir günlük de tutsanız, dijital bir uygulama da tutsanız, yazma eylemi terapötik ve ödüllendirici olabilir. Bugün başlamayı unutmayın…

Kaynak: psychologytoday

İlginizi çekebilir: Yazı yazmanın şifalı gücü: Yazmanızı kolaylaştıracak 4 ipucu

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!