Günlük burç yorumları: 7 Mayıs

Koç Burcu

Geçmişte kapattığınız bir konu yeniden açılıp gündeme gelebilir. Bu durum ilk başta sizi rahatsız etse de eski bir arkadaşınız sizden kendisini affetmenizi isteyebilir. Bunun verdiği rahatlık, size çok iyi gelebilir. 

Uplifers önerisi: Kaygı, korku, acı, utanç, üzüntü veya rahatsızlık hissetmemek için hayattan kaçtığınız oldu mu hiç? Ya da bir şeyleri kaybetmekten korktuğunuz için yerinizde saydığınız? Eğer bu şekilde bazı şeyleri yapmaktan, bazı ortamlardan ve kişilerden kaçınıyorsanız bunun bir adı var: Yaşantısal kaçınma. Yaşantısal kaçınma, belli bir bedensel duyumu, duyguyu, düşünceyi, anıyı, görüntüyü, davranışı deneyimlemek istememeniz durumunda ortaya çıkan olguya verilen isim. “Yüzleşmekten kaçtığın şey seni iyileştirir: Mutlu ve iyi olmak için yüzleş ve kabul et

Boğa Burcu

Yakın çevrenizde çok imrendiğiniz, hayranlık duyduğunuz bir kişi olabilir. Ancak bu kişiye benzemek yerine, onu bir ilham kaynağı olarak görebilirsiniz. Gördüğünüz ilham verici şeyleri kendinize uygulayın ancak kendiniz olmaya devam edin. 

Uplifers önerisi: Her şey sessizleşmeye başlıyor. Şehrin gürültüsü, sokaktaki otomobilin kornası, üst kattaki komşunun bağırarak konuşmaları, yan evdeki bebeğin ağlama sesleri uzaklaşırken, bana doğru yaklaşan sessizliğin sesini inceden inceye işitmeye başlıyorum. Önce fısıltı ile konuşmaya başlıyor, sonra yan odadan birinin benimle konuşmaya çalışması gibi mırıltılar şekline geçiyor. Daha fazla duyuyorum ama tam işitemiyorum. Şimdi sessizliğin içindeki ses oluyor. Artık daha net duymaya, hatta işitmeye başlıyorum. Ve sonra fark ediyorum ki o ses aslında bana ait. “Kendinizle buluşmanız var, gecikmeyin: Zen meditasyonu nedir?

İkizler Burcu

Bazen başımıza gelen şeyleri anlamlandırmakta zorlanırız. Siz de kendinizi benzer bir durumda bulabilirsiniz. Karşınızda çıkan bir kişiden etkilendiğinizi düşünebilir ancak tam olarak nesinden etkilendiğinizi bulamayabilirsiniz. Bu duyguyu reddetmek yerine kabul etmeyi ve sadece hissetmeyi deneyebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Duyguları paylaşabildikçe insan insana yakınlaşır. Üzgün olduğunuzu, kıskandığınızı, kızdığınızı, utandığınızı, suçluluk duygusuyla kendinizi dövdüğünüzü, öfkenizi, nefretinizden kin, intikam güttüğünüzü ifade edebilir misiniz? Tüm duygularınızı, korkularınızı korkmadan, karşınızdaki kişi “sizin hakkınızda ne düşünür?” diye düşünmeden, hesap kitap yapmadan olabildiğince doğal ifade edebilir misiniz? “Paylaşmak yakınlaştırır: Duygularınızı ifade edebildiğinizi düşünüyor musunuz?

Yengeç Burcu

Çevrenizdeki herkes sizin ne kadar kararlı, kolay yorulmayan bir insan olduğunuzu bilir. Ancak son dönemde üzerinde çalıştığınız bir konu sizi gerçekten çok zorlamış ve vazgeçme noktasına getirmiş olabilir. Kendi gücünüzü ve kararlılığınızı yeniden hissetmelisiniz. Bu kadar emek harcadıktan sonra bırakmamalısınız. 

Uplifers önerisi: Bir şirketin veya kuruluşun lideri olmak, hem zor hem de yorucu bir şey olabilir ancak bir yandan da insanı onurlandıran, başarılı hissettiren ve güçlü bir pozisyondur. İster uzun zamandır bir yerde lider pozisyonda olun, ister yeni liderlik etmeye başlamış olun, ister gelecekte lider olma hayalleri kurun, hepimizin büyük liderlerin özelliklerini bilmeye ihtiyacı var. “İş hayatında başarıya koşan güçlü liderlerin 14 ortak özelliği

Aslan Burcu

Sevdiğiniz bir kişiyle aranızın açılmasına sebep olan şeyi bir türlü kavrayamıyor olabilirsiniz. Ne kadar düşünürseniz düşünün içinden çıkamıyor, karşınızdaki kişiye sorduğunuzda ise umursamaz bir tavırla “Bana ne” yanıtını alıyor olabilirsiniz. Bazen bazı şeyleri tamir etmek zorunda değilsiniz. Akışına bırakın, su kendi yolunu bulacaktır. 

Uplifers önerisi: Mükemmel mi olmak istiyorsunuz? Mükemmel diye bir kavramın olmadığını kabul etmekle mükemmel bir adım atmaya başlayabilirsiniz… “Mükemmele ulaşmak için ilk adım: Mükemmelin olmadığını kabul edip akışta ve dengede kalmak

Başak Burcu

Tarih; bugüne dair pek çok şey öğretir, bize dersler verir, bugünü daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Kişisel olarak da kendi geçmişinizde yaşananlara bakıp, hissettiklerinizi düşünerek daha barışçıl bir hayata sahip olabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Aslında hiçbirimiz yalnız değiliz. Herkesin hikayesi farklı olabilir ama hislerimiz çok ortak. İnsan genel anlamda her şeyi sadece kendisi yaşıyor zannediyorken çok daha fazla zorlanıyor. Zaman zaman kendisini eksik, yetersiz, hatta değersiz hissediyor. Fakat hiçbiri gerçek değil. “Yalnız değiliz hiçbirimiz: Dostluklar da, ruhumuz da paylaştıkça güçlenir

Terazi Burcu

Sizin uzun zamandır uğraştığınız, emek verdiğiniz bir konuda başkaları da devreye girmek isteyebilir. Sizin için gerçek bir sabır testi olan bu uğraş, onun için bir cesaret meselesinden ibaret olabilir. Sizin risk olarak gördüğünüz şeyi, o fırsat olarak görebilir. Karşınızdaki kişiye bir şeyler borçlu olabilirsiniz. Ancak bu durum, gerçek dışı seçimler yapmanıza sebep olmamalı. 

Uplifers önerisi: Bazı anlar gelir, duvara toslar ve sınırlarımıza ulaşırız. Kaybedilen bir iş, beklenmedik bir hastalık, kaybedilen biri, bir türlü verilemeyen kilolar, sonlanan bir ilişki, başarı sağlanamayan bir proje… İşte o an seçim zamanıdır. Varoluşumuzdan gelen, bir bakıma gizemli ve aynı zamanda bizlere gerekli teslimiyet gücü, yaptığımız seçimlerle ortaya çıkar. “Zorlukları yenme gücü içinizde: Teslimiyet ve inancın zaferi

Akrep Burcu

Bir konuda kendi içinizde adaleti sağlamaya çalışırken, sürekli değişen koşullar nedeniyle ilerleme kaydetmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda iki şeye odaklanmaya çalışıp stres olmak yerine, tek bir şeye odaklanmak daha iyi olabilir. 

Uplifers önerisi: Diğer insanların yanındayken bacaklarınızın, ellerinizin ya da yüz ifadenizin nasıl olduğuna ne kadar dikkat ediyorsunuz? Birçoğumuz için bir taraftan karşımızdakini dinleyip, söyleyeceklerimizi düşünüp, konuşmaya çalışırken, bir taraftan bedenimizi ve hareketlerimizi kontrol edebilmek yoğun bir dikkat, odaklanma ve ileri düzey iletişim becerisi gerektiriyor. “Kişilerarası iletişimde beden dilinizle ilgili dikkat etmeniz gereken 10 alışkanlık

Yay Burcu

Sosyal yön kuvvetli, dışa dönük birisiniz. Sizi tanıyan bir kişinin, utangaç olduğunuzu söylemesi beklenemez. Ancak en derin duygularını başkalarıyla paylaşmakta, yüreğini tamamen açmakta zorlanan bir kişisiniz. Bu yönünüzü aşabilirseniz, gelecekte daha güzel günlerin hayalini kurabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Duyguları paylaşabildikçe insan insana yakınlaşır. Üzgün olduğunuzu, kıskandığınızı, kızdığınızı, utandığınızı, suçluluk duygusuyla kendinizi dövdüğünüzü, öfkenizi, nefretinizden kin, intikam güttüğünüzü ifade edebilir misiniz? Tüm duygularınızı, korkularınızı korkmadan, karşınızdaki kişi “sizin hakkınızda ne düşünür?” diye düşünmeden, hesap kitap yapmadan olabildiğince doğal ifade edebilir misiniz? “Paylaşmak yakınlaştırır: Duygularınızı ifade edebildiğinizi düşünüyor musunuz?”

Oğlak Burcu

Detaylara odaklanan birisiniz. Büyük resme bakarken detayları düşünüyorsunuz. Üstelik bazen çok küçük şeylerle vakit kaybediyorsunuz. Bunun yerine meseleyi tüm boyutlarıyla ele almaya çalışmak size büyük faydalar sağlayabilir. 

Uplifers önerisi: Mükemmel olma arzusu ve elinden gelenin en iyisini yapmak birbirinden farklı şeylerdir. Mükemmeliyetçiliğin altında yetersizlik hisleri vardır. Ve bu yetersizlik hisleriyle organizma baş edemeyip onu kompanse ederek, kapatıp örterek mükemmeliyetçilik geliştirir. “Mükemmeliyetçilik mi, elimizden gelenin en iyisini yapmak mı?

Kova Burcu

Bazen sadece bir tartışmayı sona erdirmek için kabul etmeyeceğimiz bir şeyi kabul etmek durumunda kalıyoruz. Peki bu durum ileride sizi olumsuz etkilemez mi? Kendinize dair düşüncelerinizi ve inancınızı sarsmaz mı? Eğer bu sorulara yanıt veremiyorsanız, eski yöntemimizde yolunuza devam edebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Evrimbilimci Charles Darwin’in “survival of the fittest” prensibini mutlaka duymuşuzdur. Yaygın kanının iddia ettiğinin aksine bu prensip aslında “en güçlü olanın hayatta kalması” demek değil. Zira doğada her zaman kuvvetli olan değil, çevresel koşullara en kolay uyum sağlayabilenler hayatta kalır. Esnek bir zihniyet, sıkı bir çalışmayla birlikte başarmak istediğiniz her şeyi kolaylıkla uygulamanıza ve karşınıza çıkan zorluklarla kolaylıkla baş etmenize olanak tanır. Peki, esnek bir zihne sahip olmak ne demek? “Beyin esnekliği: Nöroplastisite ve zihinsel esneklik ile zihniyeti değiştirebilmek mümkün mü?

Balık Burcu

Olumlu bakış açısına sahip, pozitif bir düşünce yapısındasınız. Ancak, potansiyelinizin hakkını verecek kadar iyimser misiniz? Hepimiz ne düşünüyorsak, o’yuz. Bu nedenile geleceğe dair planlar yaparken kendinizi sınırlandırmamaya özen gösterebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: İyi yaş alma, iyi yaşlanma, aktif yaşlanma gibi kavramların yoğun kullanıldığı günümüzde aslında bilmeliyiz ki kişisel iyi oluş sağlayabilmektir iyi yaşlanma… İçinde yaşam kalitesi, psikolojik iyi oluş, mutluluk ve yaşam memnuniyeti, maneviyat ve aşmışlık, başarılı kişilerarası ilişkiler gibi unsurları barındıran… “İyi yaşlanmak için kişisel iyi oluş: İyilik halini nasıl koruyabiliriz?

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!