İş hayatında başarıya koşan güçlü liderlerin 14 ortak özelliği

Bir şirketin veya kuruluşun lideri olmak, hem zor hem de yorucu bir şey olabilir ancak bir yandan da insanı onurlandıran, başarılı hissettiren ve güçlü bir pozisyondur. İster uzun zamandır bir yerde lider pozisyonda olun, ister yeni liderlik etmeye başlamış olun, ister gelecekte lider olma hayalleri kurun, hepimizin büyük liderlerin özelliklerini bilmeye ihtiyacı var.

Etkin ve başarılı bir lider; karizma, heyecan ve öz güvenin mükemmel birleşimini bulmuş bir kişidir. Ancak tabii ki bu tesadüf eseri olmuyor. İşte iyi bir liderin sahip olduğu temel 14 ortak özellik:

1. Vizyon ve misyon sahibi olmak

Sahip olunması, elde edilmesi gereken şeyleri net bir şekilde belirlemek, iyi ve başarılı bir lider olmanın en temel özelliklerinden biri. Bu vizyon, bazen misyonunu açıklayan bir cümleyle ifade edilmiş olabilir. Vizyon geliştirmek için öncelikle elde etmeniz gereken şeyleri belirlemeniz, daha sonra da atılması gereken adımları tespit etmeniz gerekir.

2. Kendi kendini motive edebilmek

Başarılı liderlerin kendi kendilerini motive edebilmeleri elbette bir tesadüf değil. Kendi motivasyonunuzu sürekli belli bir seviyenin üzerinde tutarak güçlü ve saygı duyulan bir lider olabilirsiniz. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için hedeflerinizi gerçekleştirdikçe kendinizi ödüllendirme, gerçekleştirilebilir hedefler koyma gibi yöntemleri belirleyebilirsiniz.

Büyük liderler hedeflerine tutkuyla bağlı kişilerdir.
3. Optimist olmak

Pozitif enerjinin bulaşıcı olduğunu duymuş muydunuz? Büyük liderler, çevrelerine pozitif enerji yayan kişilerdir. Pozitif bakış açışı bir lideri sadece birlikte çalışması kolay bir insan yapmakla kalmaz, aynı zamanda onu ilham ve fikir kaynağı yapar. Pozitif hedeflerle, pozitif enerji yayan insanlarla birlikte oldukça siz de pozitif kalmayı başarabilirsiniz.

4. Duygusal açıdan istikrarlı olmak

Bir liderin hayatında stres ve öfke kaçınılmazdır. İşte tam da bu yüzden liderlerin duygusal açıdan güçlü ve istikrarlı olmaları gerekir. Eğer stres altındayken duygusal açıdan istikrarı kaybediyorsanız 30 saniye boyunca derin ve yavaş nefes alma, yürüyüş yapma, su içme, başka bir şeye odaklanma gibi teknikleri deneyebilirsiniz.

5. Özgüvenli olmak 

Bir CEO’nun veya liderin konuşmasını, sunumunu izlediğinizde, aslında birçok şeyin kendiliğinden olmadığını, bunun güçlü bir özgüven sayesinde hazırlanmış bir konuşma veya sunum olduğunu anlayabilirsiniz. Unutmayın, sadece özgüveni yüksek bir insan başkalarını ikna edebilir ve saygınlık kazanabilir.

6. Kararlı davranmak

Liderler sık sık karar vermek durumunda kalırlar. Karar verebilmek, bir liderin en belirgin özelliklerinden biridir. Başarılı liderlerin hepsi, hızlı karar verebilen kişilerdir. Ayrıca liderler kararsız kalmak yerine karar verebilmekten büyük bir keyif duyarlar. Eğer bu yönünüzü geliştirmek istiyorsanız, ufak kararlar vererek kendinize bunu öğretebilirsiniz.

7. Tutku ve heyecan duymak

Dışa dönük, aktif ve enerjik. Tutkulu bir lideri en iyi tanımlayan şey işte bu üç kelimede gizli. Büyük liderler hedeflerine tutkuyla bağlı kişilerdir. Onları büyük kazançlara götüren de zaten bu tutkudur. Bir lider gibi başarılı olmak istiyorsanız, yaptığınız şey her ne ise ona tutkuyla ve heyecanla yaklaşmalısınız.

8. Hesap verilebilir ve sorumluluk sahibi olmak

Başarılı bir lider, her zaman yaptıklarının sorumluluğunu almayı bilen kişidir. Bu bireysel bir konu da olabilir, yönettiği ekibiyle ilgili bir konu da olabilir. Bir lider, işler ters gittiğinde hesap verebilir olmalı ve sorumluluk alabilmelidir. İyi bir lider, olumsuz bir durum yaşandığında bir adım öne çıkar ve sorumluluğu alır, sorunları olabildiğince hızlı ve yumuşak bir şekilde çözmeye çalışır.

9. Odaklanma konusunda yetkin olmak

Etrafımız, dikkatimizi dağıtan birçok şeyle dolu. Hedeflere ve görevlere odaklanmış bir şekilde ilerlemeye devam etmek bazen çok zor olabiliyor. Bunun bilincinde olan liderler, kendilerinin ve birlikte çalıştıkları ekiplerin hedefe odaklanmalarını sağlamaya çalışır.

10. Öğrenmeyi sürdürmek

Başarılı liderler, başarılı olmak için becerilerini ve bilgilerini güncel tutmaları gerektiğini bilir. Çalıştığı alanda her zaman öğrenmeye açık olan liderler, daha fazla güven uyandırır ve daha kolay karar verebilir.

11. Empati sahibi olmak

İyi bir lider, birlikte çalıştığı ekibin, müşterilerinin ve iş ortaklarının duygularını anlama yeteneğine sahiptir. Takdir etmeyi de problemleri tartışmayı da iyi bilir. Empati sahibi olmayan bir lider soğuk, kaba ve anlayıştan yoksun bir izlenim yaratır. Ayrıca empatiden yoksun bir liderin çevresindekilere güven vermesi de zordur.

12. İkna kabiliyeti yüksek ve etkili olmak

Kişiler arası etkileşimin temeli iletişime dayanır. Karşınızdakiyle nasıl iletişim kurduğunuz, işin sonunda elde edeceğiniz çıktıyı belirler. Karizmatik liderler güven verici ve ikna kabiliyeti yüksek kişilerdir. Karşılarındaki kitleyi nasıl kazanacaklarını ve insanların zihninde nasıl kalıcı bir etki bırakacaklarını bilirler.

Hedeflere ve görevlere odaklanmış bir şekilde ilerlemeye devam etmek bazen çok zor olabiliyor.
13. Ekip kurabilmek

Takım yaratmak, ekip kurmak zor bir şeydir. Birbirini tanımayan insanları bir araya getirip aynı hedefe doğru yönlendirmek, bir liderin yapabileceği bir şeydir. Artık günümüzde disiplinli ve katı liderlerin modası geçti. Artık başarılı liderler, etrafındaki insanlara ilham vermeyi ve onları motive etmeyi bilen kişiler olarak öne çıkıyor.

14. Yaratıcılığı geliştirmek

Sorunlar karşısında yaratılan çözümler, genellikle siyah veya beyaz değildir. Genellikle, çemberin dışını düşünebilen liderler alternatif çözümler üretebilir. Bir başka deyişle, başarılı bir liderin yaratıcı olması, ekibindeki yaratıcılığı ve inovasyonu geliştirebilmesi gerekir.

Kaynaklar:
Lifehack
Forbes

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!