Günlük burç yorumları: 21 Ocak

Koç Burcu

Kendi hayatınızla ilgili bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz. Umutsuzluğa kapılıp bu sorunu hiç aşamayacağınızı düşünebilirsiniz. Oysa biraz hafızanızı zorlandığınızda, geçmişte benzer bir problemin üstesinden geldiğinizi hatırlayabilir ve aradığınız motivasyonu bulabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Bazı anlar gelir, duvara toslar ve sınırlarımıza ulaşırız. Kaybedilen bir iş, beklenmedik bir hastalık, kaybedilen biri, bir türlü verilemeyen kilolar, sonlanan bir ilişki, başarı sağlanamayan bir proje… İşte o an seçim zamanıdır. Varoluşumuzdan gelen, bir bakıma gizemli ve aynı zamanda bizlere gerekli teslimiyet gücü, yaptığımız seçimlerle ortaya çıkar. “Zorlukları yenme gücü içinizde: Teslimiyet ve inancın zaferi

Boğa Burcu

Bir fikrinizi sunmanız gerekiyorsa, bu fikrin başarılı olacağından emin olmasanız bile sunarken kendinize güveninizin tam olması, sizi dinleyenlerin algısını tümden değiştirebilir. Kendinize inandığınızı başkalarına da hissettirebildiğiniz sürece başarılı olmanızın önünde hiçbir engel yok. 

Uplifers önerisi: Özgüven özüne güvenmektir. Sizi siz yapan varlığınızın en derinindeki yapı taşlarını, ihtiyaçlarınızı, duygu ve düşüncelerinizi belirleyip içinizdeki özü ortaya koymak demektir. “Özgüven nasıl artırılır: Özgüven için ne gereklidir, kişiye neler kazandırır?

İkizler Burcu

Yeniliklerden korkmayan, maceracı bir ruhunuz var. Ancak birlikte çalıştığınız bir kişi, pek de sizin gibi olmayabilir, değişimden hoşlanmayabilir. Hemen umutsuz olmayın. Pozitif düşünceleriniz ve sakinliğiniz sayesinde o kişiyi de etkileyebilir, endişelerini giderebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Yapılan psikolojik araştırmalar, en basit hareketlerin bile kendine güven, başkalarını ikna edebilme, empati yapma, bilişsel performansı destekleme gibi yetenekleri artırabildiğini gösteriyor. “Beden dilinizi kullanarak hayattaki performansınızı artırmanın 9 yolu

Yengeç Burcu

Birlikte çalıştığınız bir kişiyle aranızda fikir ayrılığı yaşanabilir. Karşınızdaki zor bir kişiyse, onunla anlaşmaya varabilmek pek mümkün olmayabilir. Bu durumda fikir ayrılıkları yerine, siz kendi yapmanız gerekenlere odaklanabilirsiniz. Bu da aranızda güçlü bir bağ oluşmasına yardımcı olabilir. 

Uplifers önerisi: Mükemmel olma arzusu ve elinden gelenin en iyisini yapmak birbirinden farklı şeylerdir. Mükemmeliyetçiliğin altında yetersizlik hisleri vardır. Ve bu yetersizlik hisleriyle organizma baş edemeyip onu kompanse ederek, kapatıp örterek mükemmeliyetçilik geliştirir. “Mükemmeliyetçilik mi, elimizden gelenin en iyisini yapmak mı?

Aslan Burcu

Güçlü ve dominant bir karaktere sahipsiniz. Bu da zaman zaman sizi zorlayabiliyor. Hayatınıza yeni giren bir kişiyle de benzer bir zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak hemen arkanızı dönüp gitmek yerine karşınızdaki kişiyi anlamaya çalışarak ondan bir şeyler öğrenebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Empati, bir başkasının duygularını ve yaşantılarını anlayıp bunları paylaşabilme yetisi olarak tanımlanıyor. Kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzu farz edin; o ne hissediyorsa siz de öyle hisseder, o dünyayı nasıl bir gözle görüyorsa siz de o gözle görürsünüz. Harper Lee’nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek’te Atticus Finch ne demişti: “Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır. … Derisinin içine girip gezineceksin.” “Öfkeye yenik düşmemek için empatinin gücünü kullanın

Başak Burcu

Çok kalabalık bir ortama girdiğinizde, bir süre sonra çıkış kapısının nerede olduğunu bulamayabilirsiniz. Zihniniz de aynı şekilde çok kalabalıksa, çıkış noktasını bulamıyor olabilirsiniz. Zihniniz endişelerle, soru işaretleriyle dolu olabilir. Bunların bazılarını temizlemeniz, bazılarından kurtulmanız, bazılarını ertelemeniz gerekiyor. 

Uplifers önerisi: Evrimbilimci Charles Darwin’in “survival of the fittest” prensibini mutlaka duymuşuzdur. Yaygın kanının iddia ettiğinin aksine bu prensip aslında “en güçlü olanın hayatta kalması” demek değil. Zira doğada her zaman kuvvetli olan değil, çevresel koşullara en kolay uyum sağlayabilenler hayatta kalır. Esnek bir zihniyet, sıkı bir çalışmayla birlikte başarmak istediğiniz her şeyi kolaylıkla uygulamanıza ve karşınıza çıkan zorluklarla kolaylıkla baş etmenize olanak tanır. Peki, esnek bir zihne sahip olmak ne demek? “Beyin esnekliği: Nöroplastisite ve zihinsel esneklik ile zihniyeti değiştirebilmek mümkün mü?

Terazi Burcu

Bir süre önce sunduğunuz bir fikir yeterince beğenilmemiş olabilir. Ancak şu sıralar evren sizin yanınızda. Eğer fikrinize güveniyorsanız, bir kez daha sunabilirsiniz. Bu sefer sizi dinleyenleri etkileme ihtimaliniz çok yüksek. 

Uplifers önerisi: Sunum hazırlarken birçoğumuzun yaptığı şey, önemli konuları slaytlara yerleştirmektir. Oysa en iyi sunumlar, sadece bilgi verme amacı taşımaz, nokta koyar. Martin Luther King’in 1963’teki meşhur konuşması, Ronald Reagan’ın 1987’de Berlin’de yaptığı konuşma sadece birer tarihi gerçek değil aynı zamanda tutkulu bir isteğin dışavurumuydu. Kimse sizin Powerpoint sunumlarınızı hatırlamayabilir ancak tutkuyla paylaştığınız mesajları herkes hatırlar. “Dinleyenleri tek bir noktada buluşturacak etkileyici bir sunum hazırlamanın 6 yolu

Akrep Burcu

Önemli bir konuda bir hayaliniz olabilir. Bunu gerçekleştirmek için nasıl adımlar atmanız gerektiği konusunda kararsız veya bilgisiz olabilirsiniz. Tam da bugünlerde karşınıza sıkacak bir fırsat sayesinde sizin için her şey daha kolay ilerleyebilir. 

Uplifers önerisi: Hayal kurarız, içimizden geçiririz. Çok basittir aslında dilediklerimiz; kimi daha fazla bolluk bereket ister, kimi bir aile kurmayı, çocukları olmasını, hayatının aşkıyla karşılaşmayı diler. “Hayallerinizi gerçekleştirmek için muhteşem reçete: Başarının 7 spiritüel yasası

Yay Burcu

Her gün aynı şeyleri yapıp sonra da bunun içinde farklı bir şey keşfetmek pek mümkün olmayabilir. Ancak etrafınıza dikkatlice bakarsanız, her gün gözünüzden kaçan şeyleri keşfetmeniz mümkün. 

Uplifers önerisi: İnsanlık olarak bilincimiz her geçen gün evriliyor. Değişiyoruz, gelişiyoruz. Duyduklarımız, okuduklarımız ve deneyimlerimiz varlığımıza bambaşka boyutlar kazandırıyor. “Yeni başlangıçlara cesaretle adım atmanın yolu: Yaşam amacını keşfetmek

Oğlak Burcu

Bir kişiyle aranızda bir anlaşmazlık yaşanabilir. Bu kişi yaşlı veya tavırları, davranışlarıyla yaşlı gibi hareket eden bir kişi olabilir. Aranızdaki anlaşmazlığı ortadan kaldırmak istiyorsanız, karşınızdaki kişiye ona uygun bir davranış göstermenlisiniz. 

Uplifers önerisi: Yapılan psikolojik araştırmalar, en basit hareketlerin bile kendine güven, başkalarını ikna edebilme, empati yapma, bilişsel performansı destekleme gibi yetenekleri artırabildiğini gösteriyor. “Beden dilinizi kullanarak hayattaki performansınızı artırmanın 9 yolu

Kova Burcu

Yakınlarınızdaki bir kişi, sizin hiç de beğenmediğiniz bir konuyla ilgili fikrinizi isteyebilir. Bu kişiyle fikirlerinizi paylaşmak ilk başta size tuhaf gelse de karşınızdaki kişiyi cezbetme ihtimaliniz motivasyonunuzu artırıyor. 

Uplifers önerisi: Duyguları paylaşabildikçe insan insana yakınlaşır. Üzgün olduğunuzu, kıskandığınızı, kızdığınızı, utandığınızı, suçluluk duygusuyla kendinizi dövdüğünüzü, öfkenizi, nefretinizden kin, intikam güttüğünüzü ifade edebilir misiniz? Tüm duygularınızı, korkularınızı korkmadan, karşınızdaki kişi “sizin hakkınızda ne düşünür?” diye düşünmeden, hesap kitap yapmadan olabildiğince doğal ifade edebilir misiniz? “Paylaşmak yakınlaştırır: Duygularınızı ifade edebildiğinizi düşünüyor musunuz?

Balık Burcu

Kendinizi iyi hissettiğiniz zamanlarda, çevrenize verdiğiniz pozitif ruh ile birlikte Çok fazla yemek yiyebilir. Dün ve bugün nasıl doyuracağımızı şaşırmış bir haldeyiz. 

Uplifers önerisi: Bazı günler canımız hiç çalışmak istemez. İşler gözümüzde büyür, bir türlü masanın başına oturamayız. Böyle durumlarda deneyebileceğiniz 6 yol var. “Aradığınız motivasyona şu anda ulaşılamıyor: 6 adımda iş yerindeki motivasyonunuzu yükseltin

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın. 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!