Günlük burç yorumları: 21 Nisan

Koç Burcu

İşle ilgili veya parasal konularla ilgili olarak kendinizi biraz sıkışmış hissedebilirsiniz. Belki de bu sıkışmışlık duygusunun sebebi, sizin kendinizi çok fazla zorlamanızdan ve çok fazla endişelenmenizden kaynaklanıyor olabilir. Belki bilinçli olarak bu konuyu biraz düşünmemeye çalışırsanız, kendinize büyük bir iyilik etmiş olursunuz. 

Uplifers önerisi: Sadi Şirazi’ye sormuşlar “İnsan nedir?” diye; “İnsan üç beş damla kan, binbir endişedir” demiş. Endişe, vesvese, obsesyon, takıntı… İnsan doğası gereği böyledir. Zihin takıntılı, kuruntulu düşünceler üretmeye meyillidir. Kafamızın içerinde bizi rahatsız eden bazı düşünceler, ki bunlar genelde negatiftir, aklımıza geldiğinde bile rahatsızlık verir ve biz düşünmek istemedikçe daha da büyüyerek zihnimizde yer eder. Büyüdükçe de hayatı felç edecek hale gelebilir. Peki hangi konularda takıntılı düşüncelere saplanırız? “Takıntılı düşüncelerden kurtulmak için 5 yöntem

Boğa Burcu

Kendinizi biraz çaresiz bir durumda hissediyorsanız, etrafınızda olup bitene biraz daha dikkatli bakmak size iyi gelebilir. Aslında aradığınız çözüm sizin etrafınızda olabilir. Biraz bu şekilde düşünmeye başladığınızda, kendinizi sıkışmış ve çaresiz hissetmemeye başlayacaksınız. 

Uplifers önerisi: Yaşam boyunca edinilen deneyimlerin sonucu oluşturulan algılar ve kullanılan dil ile şekillenen içsel temsillere bağlı olarak herkesin kendine ait bir dünya görüşü var. Yaşadığınız dünyayı nasıl yorumlayıp nasıl tepki verdiğinizi, deneyim ve davranışlarınızı nasıl anlamlandırdığınızı belirleyen şey ise gerçeğin kendisinden çok gerçek hakkındaki içsel temsiliniz. Gerçek dünyaya ilişkin içsel temsilinizi zenginleştirmenin yolu ise deneyimden geçiyor. “Algılarınız gerçek dünya değildir: Farkındalığın kapanan kapağını açmak deneyimden geçer

İkizler Burcu

Enerjisi yüksek bir gün sizi bekliyor. Bugünü en iyi şekilde değerlendirmek için yaratıcılığınızı besleyen şeylere odaklanmak iyi olabilir. Böylelikle önemli zorlukların da üstesinden gelebilir ve önemli başarılara ulaşmak için büyük adımlar atabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: En son ne zaman gözünüzü korkutan bir hedefiniz oldu? En son ne zaman ıslak ıslak terlediniz de yine o uçurumun başına gidip aşağı atlamak için can attınız? En son ne zaman o düşme hissi sizi alıp da yumuşatıverirken bir uçurumun üzerinden metrelerce derinliğe atladınız? “Neden kendinize meydan okumalısınız: Çünkü hayat, o zaman hayat!

Yengeç Burcu

Birileri sizi bir tartışmanın içine çekmeye çalışabilir ve sözlü olarak ifade etmemiş de olsa onu savunmanızı isteyebilir. Siz ise dışarıdan bakan bir kişi olarak olayı tüm taraflarıyla gözlemleyebilirsiniz. Böyle durumlarda ya meseleye hiç dahil olmamalı ya da dahil olacaksanız kendi bakış açınızı ortaya koymalısınız. 

Uplifers önerisi: Arkadaş sandığınız insanların en azından yarısının sizi arkadaş olarak gördüğünü mü düşünüyorsunuz? Belli ki birçoğumuzun içgüdüleri, tahminleri ve sezgileri gerçeklerden çok uzak. “Arkadaş sandığınız kişiler acaba sizin gerçekten arkadaşınız mı?

Aslan Burcu

Özellikle iş hayatında askıda kalan konular, bir türlü ilerlemeyen meseleler yüzünden biraz canınız sıkkın olabilir. Böyle durumlarda düşüncelerinizi dürüstçe ifade etmek en iyisidir. Ancak bu ifade biçiminiz çok önemli. Bu duruma karşı hissettiğiniz öfkeyi kontrol altında tutmalı, duygularınızın mantığınızın önüne geçmesine izin vermemelisiniz. 

Uplifers önerisi: Empati, bir başkasının duygularını ve yaşantılarını anlayıp bunları paylaşabilme yetisi olarak tanımlanıyor. Kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzu farz edin; o ne hissediyorsa siz de öyle hisseder, o dünyayı nasıl bir gözle görüyorsa siz de o gözle görürsünüz. Harper Lee’nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek’te Atticus Finch ne demişti: “Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır. … Derisinin içine girip gezineceksin.” “Öfkeye yenik düşmemek için empatinin gücünü kullanın

Başak Burcu

Farklı bakış açılarının, birden bir tartışmaya dönüşmemesine karşı dikkatli olmakta fayda var. Aslında çok tartışma yanlısı biri değilsiniz belki ama bazı konular sizi de sinirlendirebilir. Ancak bunun bir yanlış anlamadan kaynaklanabileceğini de her zaman aklınızda bulundurmalı ve sakinliğinizi korumaya çalışmalısınız. 

Uplifers önerisi: Empati, bir başkasının duygularını ve yaşantılarını anlayıp bunları paylaşabilme yetisi olarak tanımlanıyor. Kendinizi o kişinin yerine koyduğunuzu farz edin; o ne hissediyorsa siz de öyle hisseder, o dünyayı nasıl bir gözle görüyorsa siz de o gözle görürsünüz. Harper Lee’nin ünlü romanı Bülbülü Öldürmek’te Atticus Finch ne demişti: “Bir insanı, sorunu onun açısından düşünmeye alışmadıkça anlaman olanaksızdır. … Derisinin içine girip gezineceksin.” “Öfkeye yenik düşmemek için empatinin gücünü kullanın

Terazi Burcu

İş yerinde veya sosyal çevrenizdeki bazı kişiler, içinde bulunduğunuz durumda size destek olmak yerine sizi onaylayıp onaylamamayı tartışmaya çalışabilir. Bunu kişisel bir meseleye çevirmek yerine karşınızdaki kişinin bir eksikliği olarak görmekte fayda var. Böylelikle olabildiğince sakin kalabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: İç huzur; mental ve ruhani açıdan huzurluyken, aynı zamanda duygularımızla da senkronize olma halidir diyebiliriz. Yeterli bilgi ve anlayışa sahip olarak, kişinin stresli ve zorlayıcı dönemlerde sakin kalabilmesi ve sağlıklı düşünebilmesi için çok önemli bir özellik. “İç huzuru yaratmak: Sakinliğe giden 40 yol

Akrep Burcu

En fazla dikkat gerektiren işleri günün ilk yarısında tamamlamak daha iyi olabilir. Böylelikle yapılacaklar listenizdekileri sabah saatlerinde tamamlayıp günün geri kalanında kendinize daha fazla vakit ayırabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Atalarımız “vakit nakittir” derken, kendi zamanları için doğru bir önermede bulunuyorlardı. Belli bir ustalık ya da alışkanlık gerektiren işler için ne kadar zaman ayırırsanız o kadar verimliydiniz. Oysa günümüzde, verimlilik konusunda dikkat ve enerji, zamandan çok daha etkili. “Verimliliğin yeni denklemi: Dikkat + Enerji > Zaman

Yay Burcu

Bir süredir üzerinde çalıştığınız işleri önemli bir noktaya taşımış olabilirsiniz. Bugün ise biraz detaylara odaklanmak, varsa hataları yakalamak için harika bir gün olabilir. Algılarınızın açık olduğunu saatleri değerlendirip, ince bir eleme yapabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Başarısızlık hissi olan kişilerin başarı algıları çok hassastır. Yaptıkları küçük bir hatayı, iş tesliminde gecikmeyi, toplantıda sessiz kalmış olmayı bile başarısızlık olarak yorumlayabilirler. “Başarısızlık inancını içinizdeki gücü dışarı çıkararak yenin

Oğlak Burcu

Eğer işler istediğiniz gibi gitmiyorsa, başka olasılıkları değerlendirmenin tam zamanı! Karşınıza çıkan fırsata biraz daha dikkatli baktığınızda, sandığınız kadar korkutucu olmadığını görebilirsiniz. Önemli olan, adım atma cesaretini gösterebilmek. 

Uplifers önerisi: Cesaret demek korkmamak demek değilmiş. Cesaret, korkularına rağmen devam edebilmekmiş. Ben eskiden cesareti korkusuzluk sanırdım. Büyük bir hayranlık duyardım cesaretli gördüğüm kişilere. Özenirdim. Yeni yeni öğreniyorum ki aslında onların da hiçbirimizden farkı yokmuş. Onların da korkuları en az bizimkiler kadar varmış. “Korkudan cesarete giden yol: Korkulara rağmen devam etmek

Kova Burcu

Sizi şaşırtan bir teklif alabilirsiniz ve bu sizi biraz tuhaf bir pozisyonda bırakabilir. Hemen reddetmek yerine değerlendirmek, pozitif duygularla yaklaşmak, karşı tarafa vereceğiniz cevabın daha olgun bir cevap olmasını sağlayabilir. 

Uplifers önerisi: Bazılarının bizden daha şanslı olarak dünyaya geldiğini düşünürüz. Örneğin daha fazla paraya sahiptir veya daha güzel bir vücuda sahip de olabilir. Kıyaslamalarımız “daha” üzerine kurulmuştur; daha iyi olmak, daha farklı olanaklara sahip olmak, daha farklı yaşam akışına sahip olmak, daha fazla seyahat edebiliyor olmak, daha fazla para harcayabiliyor olmak… İşte tümünü topladığımızda hayatın sunduğu fırsatlar deriz değil mi? “Hayatın sunduğu fırsatlara yepyeni gözlerle bakmaya hazır mısınız?

Balık Burcu

Bir türlü bitmeyen, uzun zamandır elinizde kalan işleri tamamlamak için harika bir gün! Özellikle bu tür işleri günün erken saatlerinde tamamlamak, daha başarılı sonuçlar elde etmenize yardımcı olur. 

Uplifers önerisi: Amerikan sinemasında sıkça gördüğümüz, hayatta hep başarısız olmuş, yeterince zeki, havalı, girişken olmayan karakterler için kullanılan bir sıfattır loser. Loser, yani kaybeden, beceriksiz ve bir türlü dikiş tutturamayan kişidir. Kazanan ise, hedeflerini gerçekleştirmiş, başarmış kişidir. Kazanan ya da kaybeden olmak da tamamen “hayat oyununu” hangi tarafta oynadığınıza bağlıdır. “Kazanan mısın kaybeden mi: Hayat oyununda hangi taraftasın?

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!