Günlük burç yorumları: 13 Ocak

Koç Burcu

Tanıdığınız birinin sizin hayatınıza fazla müdahale ettiğini, kişisel alanınıza girdiğini mi düşünüyorsunuz? Hemen sinirlenmeyin. Belki de bunu istemeden yapıyor olabilir. Böyle durumlarda karşınızdaki kişiyi sakince uyarmayı deneyebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Romantik ilişkide olduğunuz kişi sık sık lafınızı kesiyor, düşüncelerinize önem vermiyor, sizi başkalarının yanında küçük düşürüyor. Kısacası size saygı duymuyor. Saygı, bireylerin, özellikle yakın ilişkilerinde olmak üzere tüm ilişkilerinde geçerli olan ve uyulması gereken örtük bir kuraldır. “İlişkilerin olmazsa olmazı saygı: Sınırlarımızı nasıl koruruz?

Boğa Burcu

İçinde bulunduğunuz ikilemden kurtulmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Oysa kendi başınıza da halledebilirsiniz. Önelikle elinizde neler olduğunu gözden geçirin, zihninizi toparlayın ve kendinize bir plan yapın. Sonrasında kendinize güvenerek harekete geçebilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Evrimbilimci Charles Darwin’in “survival of the fittest” prensibini mutlaka duymuşuzdur. Yaygın kanının iddia ettiğinin aksine bu prensip aslında “en güçlü olanın hayatta kalması” demek değil. Zira doğada her zaman kuvvetli olan değil, çevresel koşullara en kolay uyum sağlayabilenler hayatta kalır. Esnek bir zihniyet, sıkı bir çalışmayla birlikte başarmak istediğiniz her şeyi kolaylıkla uygulamanıza ve karşınıza çıkan zorluklarla kolaylıkla baş etmenize olanak tanır. Peki, esnek bir zihne sahip olmak ne demek? “Beyin esnekliği: Nöroplastisite ve zihinsel esneklik ile zihniyeti değiştirebilmek mümkün mü?

İkizler Burcu

Karşınıza çıkan bir fırsatı, çok fazla zorlanmadan kendi lehinize çevirebileceğinizi ve başarılı olabileceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak sandığınız kadar kolay olmayabilir. İşleri garantiye almak için sahip olduklarınıza ve nelere ihtiyaç duyabileceğinize odaklanmalı ve planlı bir şekilde ilerlemelisiniz. 

Uplifers önerisi: Leipzig Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, sabah erken kalkan insanların daha aktif olduğu sonucuna ulaşıldı. Fakat bunun etkili olabilmesi için sadece sabah erken kalkmak yetmiyor. Bunun yanı sıra olumlu bir düşünce şekli oluşturmalı ve yapılması gerekenleri herkesten önce yapmalısınız. “Başarılı insanların sahip olduğu 7 sabah rutini

Yengeç Burcu

Aldığınız olumsuz yorumlar size çok sert gelmiş olabilir. Oysa bu yorumları kişiselleştirmek yerine biraz üzerine düşünebilir, kendinize önemli dersler çıkarabilirsiniz. Belki de aradığınız yanıtı bu şekilde bulabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Başkalarını eleştirmek konusunda çoğumuzun yüksek lisansı var. Ama konu eleştirilmek oldu mu işin rengi değişiyor. Kendi üzerimizde çalışmıyor, kendimizi yeterince tanımıyorsak oklar bize çevrildiği gibi aslan parçası kesiliyoruz. “Gelişmeniz için harika bir fırsat: Eleştirilmekten korkmayın

Aslan Burcu

Gördüğünüz bir problemi dile getirmek, birilerinin canını sıkabilir. Ancak bu problemi dile getirmezseniz, ileride sorunlar yaşayabilirsiniz. İnandığınız şeyi yapmaktan geri durmayın. Her şeyi daha uygun bir dille anlatmanın yolunu bulabilirsiniz. 

Uplifers önerisi: Kullandığımız dil, konuşmanın akışını ve karşıdaki insanın duygularını önemli ölçüde şekillendirir. Doğru iletişim ve dil ile kolaylıkla yönetebileceğiniz bir tartışma, yanlış iletişim ve yanlış dil kullanımı ile çok daha olumsuz yerlere gidebilir. “Tartışmaları yönetmeyi öğrenin: “Ben dili” nedir?

Başak Burcu

Zor bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın; hayatta en çok zorlandığımız dönemlerin sonu hep en güzel gelişmeleri beraberinde getirir. Hayatta her yaptığınız şeyden öncelikle kendiniz mutlu olmaya çalışın. Zor bir gün geçirebilirsiniz, sonunda ödülünüz büyük olabilir. 

Uplifers önerisi: Bazı anlar gelir, duvara toslar ve sınırlarımıza ulaşırız. Kaybedilen bir iş, beklenmedik bir hastalık, kaybedilen biri, bir türlü verilemeyen kilolar, sonlanan bir ilişki, başarı sağlanamayan bir proje… İşte o an seçim zamanıdır. Varoluşumuzdan gelen, bir bakıma gizemli ve aynı zamanda bizlere gerekli teslimiyet gücü, yaptığımız seçimlerle ortaya çıkar. “Zorlukları yenme gücü içinizde: Teslimiyet ve inancın zaferi

Terazi Burcu

Son zamanlarda finansal konulara çok fazla odaklanmış olabilirsiniz. Ancak zihinsel ve duygusal açıdan iyi durumda olmak, finansal açıdan iyi durumda olmaktan çok daha önemlidir. Buna odaklanmaya çalışırsanız, gerisi zaten kolayca gelecektir. 

Uplifers önerisi: Mutlu bir yaşamın fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak iyi hissetmekle mümkün olabileceğini artık hepimiz biliyoruz. Peki, para ve maddi kaynaklarımız bütünsel bir iyilik hali için önem taşıyor mu? Para gerçekten mutluluğu da beraberinde getiriyor mu? Finansal olarak iyi durumda olmak ve refah seviyemizin yüksek olması bütünsel iyilik halimizi nasıl etkiliyor? “Finansal wellness nedir: Finansal durumunuzun hayatınız üzerindeki etkileri ve finansal wellness uygulamaları

Akrep Burcu

Bir balonu şişirmek, ilk başlarda onun işlevini yerine getirmesini sağlar ancak çok fazla şişirirseniz patlar. Hayatınızın bir alanında, limitlerinizi çok fazla zorluyor olabilirsiniz. İlerlemek kadar durmayı bilmek de önemlidir. Algılarınızı açık tutun ve nerede durmanız gerektiğine karar verin. 

Uplifers önerisi: Yaşam boyunca edinilen deneyimlerin sonucu oluşturulan algılar ve kullanılan dil ile şekillenen içsel temsillere bağlı olarak herkesin kendine ait bir dünya görüşü var. Yaşadığınız dünyayı nasıl yorumlayıp nasıl tepki verdiğinizi, deneyim ve davranışlarınızı nasıl anlamlandırdığınızı belirleyen şey ise gerçeğin kendisinden çok gerçek hakkındaki içsel temsiliniz. Gerçek dünyaya ilişkin içsel temsilinizi zenginleştirmenin yolu ise deneyimden geçiyor. “Algılarınız gerçek dünya değildir: Farkındalığın kapanan kapağını açmak deneyimden geçer

Yay Burcu

Önünüzdeki seçeneklerden kolay olanı tercih etmek, içinde bulunduğunuz şartları düşününce daha iyi gibi görünebilir. Ancak sizin gönlünüzden geçen şey; daha dolambaçlı ve zorlu olan yolu seçmek. Yüreğinizin sesini dinleyin ve içgüdülerinizin size rehberlik etmesine izin verin. 

Uplifers önerisi: İçgüdü, kalp sesi, altıncı his… Hepsi aynı noktaya çıkıyor aslında. Kendini duymayı öğren. İç sesinle tanış ve o bilge ses tüm sorularına cevap, çıkmazlarına yol olsun. “İçimizdeki pusula: İçgüdü, kalp sesi, altıncı his

Oğlak Burcu

Her konuda temkinli olmayı, öngörülü ilerlemeyi, risk alırken bile sonuçları hesaplamayı tercih ediyorsunuz. Ancak hayatta bazen sonuçlarını öngöremeyeceğiniz durumlar olabilir. Böyle zamanlarda kendinizi daha fazla strese sokmak yerine içinde bulunduğunuz durumun tadını çıkarmaya odaklanmalısınız. 

Uplifers önerisi: Amerikan sinemasında sıkça gördüğümüz, hayatta hep başarısız olmuş, yeterince zeki, havalı, girişken olmayan karakterler için kullanılan bir sıfattır loser. Loser, yani kaybeden, beceriksiz ve bir türlü dikiş tutturamayan kişidir. Kazanan ise, hedeflerini gerçekleştirmiş, başarmış kişidir. Kazanan ya da kaybeden olmak da tamamen “hayat oyununu” hangi tarafta oynadığınıza bağlıdır. “Kazanan mısın kaybeden mi: Hayat oyununda hangi taraftasın?

Kova Burcu

Çok istediğiniz bir şey olabilir. Ancak bunu gerçekten siz mi istiyorsunuz, yoksa sizin adınıza bir başkası mı istiyor? Şu sıralar kendinize sormanız gereken en önemli soru bu. Yanıt her ne olursa olsun, gerçekleri kendinizden saklamayın ve kendinize karşı her zaman dürüst olmaya çalışın. 

Uplifers önerisi: Bugün belki çok bunaldın, belki çok kırıldın, belki kalbinin kaldıramayacağı kadar ağır yükler taşımak zorunda kaldın, belki çok hayal kurdun ve belki bugün hayallerin gerçekleşmedi. Ama yarın o hayalleri gerçekleştirebileceğin yepyeni bir gün unutma! “Bakış açısı her şeydir: Varış çizgisi mi daha önemlidir, yoksa yol mu?

Balık Burcu

İnsanlara karşı her zaman kibar ve sempatik davranıyorsunuz. Ancak bazıları bunu kötüye kullanmak, sizin bu özelliklerinizle kendisine avantaj sağlamak istiyor olabilir. Aslında siz bu tür davranışları kolayca ayırt edebilecek bir kişisiniz. Sadece biraz durup değerlendirmek, hangi davranışın nasıl bir anlam taşıdığını düşünmek yeterli. 

Uplifers önerisi: Aslında iyi veya kötü olarak adlandırdığımız, olması gereken ya da gerekmeyen diye başlayan tanımlarımız, doğru ya da yanlış kavramlarımız… Hepsi tamamen gerçekdışı. “Gerçeğe ulaşmak için: Bildiklerinizi, inandıklarınızı, tanımlarınızı ve egoyu bir kenara bırakın

Günlük burç yorumlarınıza getirdiğimiz önerilerin size faydası olduğuna inanıyorsanız sevdiklerinizle de paylaşın. 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!