Güneş koruyucular hakkında bilmediğiniz 11 şey

Güneş koruyucu krem kullanmak, bedeniniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri. Yine de birçoğumuz bu kremi nasıl kullanacağımızı ya da ürünün kutusu üstündeki kelimelerin ya da sayıların ne ifade ettiğini tam anlamıyla bilmiyoruz. Aşağıda güneş koruyucu kremler hakkında pek bilinmeyen 11 şeye yer verdik:

güneş kremi
Güneş koruyucu krem kullanmak bedeniniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.

1- Güneş kremi kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri ve cilt sarkmaları için en iyi koruyucudur

Güneş ışığı radyasyondur. Bu radyasyona maruz kalmak, gözle göremeseniz bile cildinize zarar verir ve onu yaşlandırır. Kırışıklıkları bir kere yüzde belirdikten sonra krem kullanarak yok etmek imkansız. Fakat düzenli ve dikkatli güneş kremi kullanımıyla onları bertaraf etmek mümkün.

İlginizi çekebilir: Güneşin UV ışınlarına kalkan olan 4 sağlıklı besin

2- Güneş kremi sadece açık tenli insanlar için değildir

Ten renginiz ya da zaten bronzlaşmış olup olmamanız, güneş ışınları için bir şey ifade etmez. Güneşe maruz kalmanız zararlı UV ışınları yüzünden cildinize zarar verir. Teni açık renk olan insanların cilt kanserine yakalanma riski daha fazla olsa da, bu durum güneşin diğer insanlara zarar vermediği anlamına gelmez.

3- Güneş kremini her gün kullanmanız gerekir

Güneş koruyucuları genellikle plajda güneşlenirken kullanmamız gerektiğini düşünsek de durum öyle değil. Hava ister açık, ister yağmurlu olsun, gökyüzünde güneş olduğu müddetçe güneş kremi sürmeniz gerekir.

4- Kışın bile…

Güneş kremi, özellikle yakınınızda kar, buz, kum ya da su olan yerlerde vakit geçirirken önemlidir. Çünkü bunlar ışığı yansıtarak vücudun maruz kaldığı radyasyonu artırır.

5- …Ve içeride de.

Penceresi olmayan bir kapalı ortamda değilseniz, güneş ışınlarına maruz kalıyorsunuz demektir. Bu durumda güneş kremini kullanmanız gerekir, çünkü cam zararlı UVA ışınlarını engelleyemez.

6- Güneş kremini sık sık tekrar sürmelisiniz

Güneş koruyucu kremi sürdükten sonra her iki saatte bir tekrar uygulamalısınız. Eğer deniz ya da havuzdaysanız, veya çok terliyorsanız bunu daha da sık yapmanız gerekir. Kremi yüzünüze uygularken makyajınızı tekrar tekrar çıkarmak istemiyorsanız, güneş koruyuculu pudraları tercih edebilirsiniz.

7- Güneş kreminizi birkaç aydan uzun süre saklamamalısınız

Güneş kremleri 3 yıl içerisinde etkisini yitiriyor; fakat esasında güneş kremini bu kadar uzun süre saklamanın hiçbir anlamı yok. Dermatologlar her gün 30 ml. güneş kremini tüm vücudunuza uygulamanızı öneriyor.

8- “Bebekler için, sporcular için, su geçirmez” gibi kelimeler, pazarlama terimleridir

‘Spor’ güneş kremlerinin terledikten veya yüzdükten sonra yeniden uygulanması gerekiyor. Bebekler için olan güneş kremlerinin içeriğinde daha az madde olup bebeklerin cildi için daha nazik olabilir, ancak küçük çocuklar yine de şapka takmalıdırlar. Su geçirmez güneş kremlerine ise inanmamalısınız; çünkü böyle bir şey yok.

9- Güneş kremlerinin kaç faktör olduğu sanıldığı kadar önemli değil

Dermatologlar güneş kremlerinin 30 faktör veya daha yüksek olmasını öneriyor; ancak yüksek faktörlü güneş kremleri sizi daha uzun süre korumuyor. O yüzden kreminizi sık sık tekrar uygulamalısınız.

10- D vitamini almak için güneş ışığına muhtaç değilsiniz

Birçok insan D vitaminini hem yediklerinden hem de güneşten alıyor. Yani güneş, tek D vitamini kaynağı değil. Bu yüzden doktorunuz size söylemedikçe, güneşin etkisinin yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkarak UV ışınına maruz kalmamalısınız.

11- Güneş koruyucular yeterli değildir

Güneş kremleri elbette çok önemli; ancak tek başına yeterli değil. Güneşe çıkacağınız zaman aynı zamanda şapka da takmalısınız.

İlginizi çekebilir: Plajda geçirilen günün ardından güneş sonrası cilt bakımı nasıl yapılır?

Kaynak:

mentalfloss.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!