Güneşin ultraviyole ışınlarına kalkan olan 4 sağlıklı besin

Deniz, kum, güneş birbirinin ahengine karışmış iken rüzgârın şefkati teninizi sarmalıyor. Uzanmışsınız şezlonga rüya ve gerçeklik arasındaki boşlukta çocukluğunuzdaki masumiyete dokunabiliyorsunuz. Elinizde kendinize hediye ettiğiniz bir kitap, kulağınızda denizin dalgalarından gelen ninni ezgileri ve başucunuzda keyfin adı bol köpüklü Türk kahvesi. Bir masal kitabının sayfalarında geziyor hissi yaşadınız değil mi? Tasvir ettiğim bir tatil gününün güneş batmadan 1,5 saat önceki nadide anları.

Güneşin ultraviyole ışınlarına kalkan olan 4 sağlıklı besin
Tatilde ailenizle beraber daha fazla vakit geçirme imkanı bulabilirsiniz

 Tatil ne demek?

Tatil, kendinize tam anlamıyla format atmak demek. Bol bol enerji depolamak, yılın yorgunluğunu denize bırakmak, eğlenmek, sevdiklerinizle daha çok birlikte olmak ya da yalnızlığınızın tadını çıkarmak gibi kişinin tercihlerine göre uzayıp kısalabilir bu liste. Fakat bir kelime vardır ki tatil kelimesi ile aynı anda zihnimizde canlanır: Güneşlenmek!

Güneşten gelen UVB ışını, D vitamininin derimizde sentezlenmesini sağlar. Cildimizdeki provitamin D, güneş ışığı sayesinde vitamin D3’e dönüşür ve kan yoluyla karaciğere ve böbreğe vitamin D bağlayıcı proteinle taşınır. Sonrasında aktif D vitamini halini alır. Vücudumuz için gerekli D vitamininin %80-%90’ı güneş ışınlarından karşılarız.

Güneş ışınlarının yararlı etkileri de bir takım çalışmalarda ispatlanmıştır. Bu etkiler arasında şizofreni, multipl skleroz, Tip1 DM ve çeşitli kanserlere karşı koruyucu etkilerinin olması gösterilebilir.
Güneş ışınları aynı zamanda cilt kanserine sebep olabilir. Bu nedenle güneşlenme vakitleri büyük önem taşır.

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) ve GTÖ (Gıda ve Tarım Örgütü) tarafından 2004 yılında yayınlanan rapora göre; güneş ışınları yoluyla yeterli vitamin D’yi alabilmek için el ve yüz bölgesinin günde yaklaşık 15 dakika kadar güneş ışınlarıyla teması gerekmektedir.

Güneşin zararlı ışınlarına karşı kalkan oluşturmayı sağlayan besinleri beslenme programınıza ekleyerek, cildinizin savunma hattını güçlendirebilirsiniz.

1.Bitter çikolata

Kakaodaki flavonidler, antioksidan olarak görev alırlar ve güneşin zararlı ışınlarına (serbest radikaller) karşı vücudu korurlar. “Çikolata yemek için iki nedeniniz daha var” yazımdan kakaonun diğer yararlarını okuyabilirsiniz.

Kahvaltıda yulaf ezmesi, yoğurt, sevdiğiniz baharatlar, taze meyve ve bitter çikolata sizi güne hazırlarken cildiniz için de kalkan oluşturur.

Güneşin ultraviyole ışınlarına kalkan olan 4 sağlıklı besin
İçinde antoksidanlar barındıran bitter çikolata, sağlığınıza birçok açıdan faydalı olabilir

2.Yeşil çay

Yeşil çay içiyorsanız diyette olduğunuz zannedilebilir. Fakat, yeşil çayın yağ yakımını artırdığı çalışmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca yeşil çay aynı zamanda kansere karşı koruyucu antioksidan maddelerle doludur. Bu yeşil yapraklar; güneşin radyasyonundan korurken, deri üzerinde oluşabilecek tümörleri de bloke etmeye yardımcı olur.

Gün içerisinde 2 fincan yeşil çay yudumlamalısınız ki, cildinizin savunma hattı güçlensin. İçerken içerisine 1-2 damla limon katıp tatlandırabilirsiniz.

Güneşin ultraviyole ışınlarına kalkan olan 4 sağlıklı besin
Sağlıklı içecekler arasında gösterilen yeşil çay, özellikle vücut sağlığınızı koruyabilir

3. Somon balığı

Somon balığı, omega-3, protein, B12, B6, B3, D, selenyum, iyot, kolin, biotin, fosfor, pantotenik asit ve potasyum içerir. Somon; güneşin zararlı etkilerine karşı korurken, derideki sentezlenen D vitamini oranını artırır. Hatırlatmada fayda var; içeriğindeki omega-3 yağ asitleri kalp sağlığını korur. Beslenme programınıza ekleyeceğiniz somon balığı, vahşi (okyanus) somon olsun. Ayrıca çiğ somonun (suşi) güneşin ultraviyole ışınlarına karşı koruma etkisi daha fazladır.

Güneşin ultraviyole ışınlarına kalkan olan 4 sağlıklı besin
Somon balığı içerdiği yağlar sayesinde sizi ultraviyole ışınlarından koruyabilir

4. Domates

Taze, dalından yeni koparılmış, buram buram kokan domatese kim hayır diyebilir kiDomates, yüksek seviyede likopen içerir. Likopen; antioksidandır ve UV ışınlara karşı korur. Cildin kollajen seviyesini artırırken elastikiyetini de korur. Domatesi A vitaminden zengin olan marulla birlikte tüketirseniz cildinizin korunma seviyesini de artırmış olursunuz.

Güneşin ultraviyole ışınlarına kalkan olan 4 sağlıklı besin
Domatesin içindeki antioksidanlar sizi UV ışınlarından koruyacağı gibi, daha sağlıklı bir hayatınızın olmasını da sağlayabilir

Her bakımdan tam doyum aldığınız bir tatil geçirmeniz dileğiyle.

Selin Şahin Diyetisyen
Araştırmayı, içimdeki öğrenme ateşini hep canlı tutmayı, okumayı, kalemimi kağıtla buluşturmayı ve yeni şeyler öğrenmeyi kendine görev edinmiş bir diyetisyenim. Psikoloji, felsefe, moda, spor, ... Devam