Günerji yorumları: Ağustos 2014

Ağustos ayında huzura, sevgiye, uzlaşma ve barışa giden bir yol var. Tüm bunları istiyor ve yapmak için harekete geçiyorsanız, elde edebilirsiniz. İstemek ve harekete geçmek, sorumlulukların bilincinde olmak demektir. Bu sebeple sorumluluklarınızı yerine getirebilirseniz istediğiniz aşk, sevgi, iş, ilişki ya da her neyse gerçekten elde edebilirsiniz.

gunerji yorumları

Sonuçlarla yüzleşin ve sorumluluk alın

Ağustos ayı, yılın tüm diğer aylarından farklı olan bir aydır. Aslında sonlanmaların olduğu, yılın büyük bir dönemini geride bırakmanın getirdiği sonuç okuma zamanıdır. Temmuz ayında, sonuçları iyi okumanın önemini dile getirmiştim. Şimdi sonuçları okuyacak durumda değil, bu sonuçlarla yüzleşiyor durumda olabilirsiniz.

Yeni bir şey yapmak için öncelikle ne, nerede, ne zaman, nasıl ve kiminle gibi detaylara geçmeden önce; ne istediğinize karar verme durumunda olabilirsiniz. Bireysel kararlarınızı, yapmanız gerekenlerle birlikte düşünmenizde fayda var. Özellikle bazı sonuçlarda kazanç anlamında ilerlerken, bazı sonuçlarda enkaz kaldırmanız gerekebilir. Var olan bir enkazı kaldırmadan üzerine yeni bir şeyler inşa edebilmeniz mümkün değil. Bu sebeple Ağustos ayında ilerlemek istiyorsanız, bir taraftan enkaz kaldırıp bir taraftan da yeni temeller için  adımlar atmanız gerekebilir.

‘İyi ya da kötü sonuç’ diye yapılan değerlendirmelerde en kötü sonuçların bile ders niteliğinde olduğunu ve kişisel gelişiminize katkıda bulunduğunu unutmayın. En iyi öğrenmeler başarısızlık durumlarında ya da olumsuz deneyimler sonucunda elde edilir. Gerçekten iyi okumayı becerebilirseniz, olumsuz deneyimlerin içinde muhteşem dersler saklıdır. Bu dersler sizi yeniliğe ve değişime götürür. Kazandığınız deneyimlerle muhteşem başarılara imza atacak her türlü kaynağa sahip olma olanağı verir.

Nedenleri gözden geçirin ve ölçülerinizi belirleyin

Ağustos ayında neyi neden istediğiniz konusunu net bir şekilde belirleyebilmeli ve sizi güdüleyen şeylerin farkında olarak ilerlemelisiniz.

Ağustos ayında, hiç olmadığı kadar ölçüleriniz üzerinde düşünmelisiniz. ‘Ne kadar?’ sorusu bu zaman diliminde hep sorulmalı. ‘Ne kadar istiyorum?’, ‘Ne kadar emek vermeliyim?’, ‘Ne kadar zamana ihtiyacım var?’, ‘Ne kadar sermayeye ihtiyacım var?’ gibi ‘Ne kadar?’la başlayan soruları kendinize sorun ve bu sorulara gerçekçi cevaplar vermeye çalışın.

Hayallerinizi canlandırmak, hedeflerinize ulaşmak için emek vermek veya daha geniş ve derin bir yorumla; bugüne kadar neye ne kadar emek verdiyseniz bu emeklerin sonuçları ile  keyfileneceğiniz bir zaman olarak Ağustos ayı, bir çok kişinin hayatında çok önemli sayfaların açılmasında vesile olabilir. Burada kritik olan yine ‘Ne kadar?’ sorusu. Ne kadar emek verdiyseniz, yani ne ektiyseniz onu biçme zamanı. Hemen ifade edelim ki 2014 yılının tamamında etkili olan yüzleşme enerjisi, size kendinizi yeniden tanıma ve keşfetme konusunda muhteşem  fırsatlar sunuyor olabilir. İş yaşamı ve kariyeriniz için bugüne kadar neler yaptığınızı görme zamanı; ilişkiniz için ister evli olun ister bekar, verdiğiniz emeklerin karşılığını alma zamanı.

Ağustos’ta muhasebe

Ağustos ayının bir muhasebe ayı gibi çalıştığını söylemek, doğru bir benzetme olacaktır. Hesaplarınızı ve eylemlerinizin sonuçlarını görebileceğiniz bir dönem olarak, karda ya da zararda olabilirsiniz. Burada önemli olan sadece katedilen yol ya da elde edilen sonuçlar değildir, bu süreci nasıl yaşadığınız da önemlidir.

Kötümser bir yaklaşım içinde olmamanızı ve ne yaşamak istiyorsanız onu hayata geçirmek için tüm gücün içinizde saklı olduğunu hatırlatarak ilerlemenizi öneriyorum. Yine, yeniden demek için harika bir zaman. Dikkat etmeniz gereken, ağustos böceği gibi değil, karınca gibi olmak. Yani istediğiniz şeyleri elde edebilmek için harekete geçerek emek vermek.

Tarzınızı ve stilinizi değiştirmeniz gerekiyorsa, ki bu durum bugüne kadar nasıl yaşadığınızla ilgilidir, değiştirebilirsiniz. Okuduğunuz tüm sonuçlarda, sizi o sonuçlara ulaştıran tarz ve stili iyice anlayın ve onu ne yönde, nasıl değiştireceğinizin ya da geliştireceğinizin farkında olun.

Hayalden hadefe giden bir yol var ve hayallerinizi gerçekleştirebilecek kapasiteye sahipsiniz. Hayatınız boyunca hayallerinizi hedefleriniz için kaynak olarak kullanın. Zihin ve ruh birleşince, hayaller ete kemiğe bürünür. Cesaretinizi tecrübelerinizle ve yeteneklerinizle birleştirince, neleri başarabileceğinizi yaşayarak görebilirsiniz.

İlişkilerde ilerleme dönemi

Ağustos ayının özellikle ilişkiler açısından çok keyifli bir zaman olduğunu söylemek gerekiyor. Aşkların hzılıca başlayacağı, uzun süreden beri devam eden ilişkilerde mutlu sonların olabileceği muhteşem bir ay Ağustos. Evlenmek isteyenler için harika bir zaman. Uzun soluklu kalıcı birliktelikler için Ağustos ayında atılan temeller harika sonuçlar verir. Bu sebeple bu ay evlenmeyi düşünüyorsanız, oldukça uygun ve kalıcı bir adım atıyorsunuz diyebiliriz.

İlşikiler konusunda tek uyarım, yanlış bir aşka adım atmamak adına, ‘aşka aşık olmayın’. Aşka aşık olmamak, sadece aşık olmak isteğiyle, görünür güzelliklere bakarak hareket etmemek anlamı taşıyor. Karşınızdaki kişinin fiziksel görünümü bu dönemde sizi yanıltabilir. Bu sebeple karşınızdaki kişiyi gerçekten sevip sevmediğinize karar verme aşamasında dikkatli davranmalısınız.

Ağustos ayında ilişkilerde güven ve sadakat arayışı çok önde olacak. Özellikle ‘yaz aşkı’ kavramı dahilinde var olan, uzun soluklu ilişkilerinize zarar verecek, gelip geçici heves ve arzulara kapılmamanızı öneriyorum.

Ağustos ayında dikkat edilecek belli başlı konuları özetlemek gerekirse;

  • Erteleme yapmayın.
  • Ele aldığınız her konuda detaylara dikkat edin ve yaptığınız işleri hakkını vererek yapın.
  • Başladığınız işleri tamamlamadan bırakmayın.
  • Sorumluluk alın ve sorumluluklarınızdan kaçmayın.

Son söz de uyumlu olmak ve herkese ayak uydurmaya çalışmak konusunda. Sınırlarınızı çizmediğinizde ve herkese şirin ve uyumlu görünmeye çalıştığınızda, hayat sizi her geçen gün kendizden uzaklaştıracak ve kişiliksizleştirecektir. Huzurunuz bozulmasın diye katlandığınız ya da sustuğunuz durumlarda, fikrinizi ya da düşüncenizi itici olmayacak şekilde belirterek uyumlu davrandığınızda, karşınızdaki kişi yada kişiler sizin sınırlarınızı net bir şekilde görebilme imkanı bulurlar. Kendi kırmızı çizgilerinizi başkalarına göstermekten çekinmeyin. Bunun anlaşılmasını bekleyerek zaman kaybetmeyin.

 

Yazarın diğer yazıları için tıklayınız. 

Mehmet Aktürk
Günerji ile günlerin enerjisini yorumlamaya başlamış ve ilk çalışmasını 2012 yılında kitap halinde sunmuştur. Günerji yazılarını halen www.gunerji.com adresinde ve bazı web siteleri ile ... Devam