Gün içinde meditasyona zaman ayırmak neden önemlidir?

Gün içinde meditasyon
Gün İçinde Meditasyona Zaman Ayırmak

Daha önceki yazılarımızda meditasyonun faydalarından, hayatımıza getirdiği yeniliklerden ve rahatlama hissinden bahsetmiş; meditasyona başlayacak olanlar için faydalı olabileceğini düşündüğümüz önerileri sizlerle paylaşmıştık.

Meditasyonun ruh ve beden sağlığı için ne kadar önemli olduğu artık herkes tarafından bilinen ve bilimsel çalışmalarla desteklenen bir gerçek. Ancak buna rağmen insanları meditasyon yapmaktan alıkoyan önemli ve geçerli bir sebep var: kısıtlı zaman.

Meditasyonun insanlarla olan iletişimimizi arttırma, yenilenmemizi sağlama, zorluklarla başa çıkmamıza yardımcı olma gibi sayısız yararının olduğunu biliyoruz.

Peki, meditasyonun iş yaşamımıza olumlu yönde katkı sağlayabilmesi mümkün mü? Meditasyon yaparak harcadığımız zamanın bize iş ve çalışma anlamında ne gibi getirileri olabilir?

Bildiğiniz gibi meditasyon yapmanın önemli faydalarından birisi de daha üretken bireyler olmamızı sağlaması. Meditasyon yapan insanlar, çevrelerindeki dikkat dağıtıcı unsurlara karşı daha dirençli oldukları için; dikkat toplama ve odaklanma konularında oldukça başarılılar. Meditasyon sayesinde bireyde oluşan bu kazanımlar da beraberinde üretkenlik ve verimli çalışma gibi işle ilgili pozitif sonuçlar meydana getiriyor.

dikkat dağıtıcı unsurlar
Gün İçinde Meditasyona Zaman Ayırmak

Yapılan araştırmalara göre, ani isteklere ve dikkat dağıtıcı etmenlere karşı koyabilme yetisi daha iyi  ilişkiler kurmamıza, yaptığımız işe olan bağlılığımızın artmasına ve performansımızın yükselmesine yardımcı oluyor. Bunun yanında, ani isteklerimize karşı koyabilme yetimizin olması, daha mantıklı ve doğru kararlar almamızı sağlıyor.

yoga ve meditasyonAnlık dürtülerimize karşı koyabilmek, yeni davranışlar geliştirebilmemizin ya da eski alışkanlıklarımızı değiştirebilmemizin en büyük belirleyicilerindendir.

Bazen, istediğimiz şeyleri yapamamak problemlerin ortaya çıkmasına da yol açabilir. Sürekli ertelediğiniz bir raporu yazmamak ya da sizin için zor geçeceğine inandığınız bir konuşmayı yapmamak gibi…

Bazen de, problemlerin çıkış noktası istemediğiniz bir şeyi yapmak zorunda oluşunuzdan kaynaklanabilir. Bu noktada meditasyon, üretkenliğinizi azaltan bu süreçlerle başa çıkmanıza yardımcı olur ve problem çözme becerilerinizi geliştirir.

Her gün meditasyon yapmak, iradenizi kontrol edebilmenizi sağlar. Aniden ortaya çıkan isteklerinizin tamamen ortadan kalkması mümkün değildir, ancak bu istekleri yöneterek hayatınızın daha düzenli ve planlı olmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kontrolün elinizde olduğunu bilmek. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

meditasyonun etkileri

Peki, aniden ortaya çıkan isteklerimizi görmezden gelmek her zaman doğru mudur? Aniden ortaya çıkan arzularımız bazen beynimize, vücudumuzla ilgili gerekli olan sinyalleri iletir. Fakat bazen aynı durum, zor bir proje üzerine çalışırken yaşanan sıkılma hissi ve dikkat dağınıklığı olarak ortaya çıkabilir. Meditasyon, bu gibi zamanlarda ihtiyaçlarınıza odaklanarak istekleriniz arasında öncelik sıralaması yapmanıza yardımcı olur.

Gün içinde meditasyon yapmak istediğinizde yapmanız gereken tek şey rahat bir yere, sırtınız dik olacak şekilde oturmak ve meditasyon yapmak istediğiniz süreyi belirleyip zaman tutmak.

Süreniz başladığında gözlerinizi kapatın, rahatlayın ve süreniz bitene kadar nefes alıp vermek dışında hiçbir harekette bulunmayın.

Bu dakikalarda yalnızca nefesinize odaklanın. 5 dakikalığına bile olsa gün içinde meditasyona zaman ayırmanız, kafanızdaki gereksiz düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayarak daha yaratıcı ve üretken olmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!