Güçlü ve zayıf yönlerinizi kullanarak çalışma performansınızı arttırmanın yolları

Kariyerinizin bir noktasında siz de ‘İş hayatınızda sahip olduğunuz en güçlü özellikleriniz nelerdir?’ sorusuyla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda güçlü özelliklerinizi hiçbir tereddüte düşmeden söyleyebilmek istersiniz. İnsanlar, iş hayatında sahip oldukları güçlü yönlerini, diğerlerinin güçlü yönlerini ve bu yönlerin büyük resimde birbiriyle uyum içinde olup olmadığına bakarak etkili oldukları noktalarda çok daha rahat çalışırlar ve fazla değer katamayacakları alanlara sürüklenmezler.

kisilik ozellikleri

Zayıf yönlerinize odaklanmaktan vazgeçin

Zayıf yönlerinize odaklanmak sürekli bir düşüş yaşamanıza neden olur. Ayrıca özgüveninizi azaltır ve vizyonunuzu köreltir. Hatta, yanlış yöne odaklanmanıza bile neden olabilir.

Aslında, asla mükemmel olamayacaksınız. Hayatınız boyunca size eşlik edecek zayıflıklarınız olacak. Onları tümüyle unutmalı mısınız? Kesinlikle hayır! Zayıf yönlerinizi bilmek önceden planlama yapmanızı, doğru takımı işe almanızı sağlar, çünkü sizin yetersiz olduğunuz bir konuda bir başkası mükemmeli yakalayabilir.

İnsanların iyi olmadıkları işleri yapmalarının nedenlerinden biri, zayıf yönleri üzerinde çok durmalarıdır.

Zayıf yönlerinize odaklanmaktan vazgeçin ve perspektifinizi değiştirin. Asla mükemmele ulaşamayacağınızı kabullenin ve hayattaki amacınıza yönelin.

Güçlü yönlerinizin farkında olun

Zayıf yönlere odaklanmanın yan etkilerinden biri de, var olan perspektifin yok olmasıdır. Çoğu zaman zayıf yönleriniz görüş açınızı kapatır ve asıl güçlü olan yönlerinizi görememenize neden olur.

Hali hazırda olduğunuz kişinin tümüyle iyi durumda olduğunu ve performansınızı artırmak için kendinizi düzeltmek zorunda olmadığınızı hiç düşündünüz mü? İstediğiniz sonuçları alamamanızın nedeni zayıf yönlerinizi güçlendirememiş olmanızdan çok, güçlü yönlerinizi geliştirmemeniz olabilir.

Güçlü yönlerinizin farkına varabilmek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

  • Hangi konularda başarılıyım?
  • Asıl güçlü yönlerim neler?
  • Neye odaklanmalıyım?

Potansiyelinizi maksimuma çıkarın

Eğer performansları zirveye ulaşmış insanları incelerseniz, onların ortak bir özellikleri olduğunu fark edeceksiniz. Bu kişiler odaklandıkları alanlarda potansiyellerini maksimuma çıkarıyorlar. Herkesin ihtiyacına cevap vermeye çalışmıyorlar ve her konu hakkında bilgileri varmış gibi davranmıyorlar.

Zayıf yönlerinize odaklanmayıp asıl güçlü yönlerinizi keşfetmeye başladıktan sonra yapacağınız şey, güçlü yönlerinizi geliştirmek ve potansiyelinizi maksimuma çıkarmaya odaklanmak olmalı.

Mükemmele ulaşmak yerine, gösterdiğiniz ilerlemeyi düşünün

Hayat sürekli bir gelişimden ibarettir. Acele etmeyin ama kendinize meydan okuyun.

Performansınızı haftalık, aylık ve yıllık olarak karşılaştırın

Karşılaştırmanız gerektiğinde, performansınızı yine kendi performansınızla karşılaştıracaksınız, başkasınınkiyle değil.

Yardım isteyin

Kimsenin büyük şeyleri tek başına yapmadığını unutmayın. Tek başınıza başarılı olamazsınız. Fark yaratan şey etrafınızda bulunan insanların kalitesidir.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!