Güçlü ve dirençli olmanın en çekici özelliklerden olduğunu gösteren 7 sebep

resilience

Kişilerde direnç üzücü, acı verici veya başka bir yönden negatif olan bir olayın ardından kendini sakinleştirme ve toparlama hali olarak tanımlanabilir.  Yani direnci güçlü olan kişiler daha sonra, iyi kötü yaşamlarında gerçekleşecek olan her şeye kendini hazırlar. Çiftlerde direnç ise, üzücü durumlardan sonra yanlış anlaşılmaların evliliği bitirecek boyuta ulaşmasına izin vermek yerine öğrenme, olgunlaşma ve iyileşme yeteneğine sahip olmakla ilgilidir.  Bedene ve zihne zarar verecek nitelikteki stres unsurları, hayatımızda var olmasını istemediğimiz olaylar ve durumlar. Yine de, strese karşı direnç gösterebildiğimiz sürece beden ve ruh sağlığımızı koruyabilmemiz mümkün.

Olumsuz durumlar karşısında direnç gösterebilme, sahip olunabilecek en etkili kişilik özelliklerinden biri. Bazılarının dayanma gücü diğerlerininkinden daha az olabilir, ancak işler kötüye gittiğinde yıkılmak yerine hayatımıza kaldığımız yerden devam edebilmek direnç göstergesidir.

Hayattan istenilen çoğu şey onu elde etme gücüyle ilgilidir. Hayattaki sorunlar karşısında direnç gösterebilen kişileri diğerlerinden ayıran bazı özellikler;

Zor durumlarla nasıl başa çıkacaklarını bilirler

Dirençli ve güçlü kişiler olabilecek en sağlıklı şekilde zor durumlarla başa çıkmayı bilirler. Uyuşturucu maddelere yönelmek ya da duygusal çöküntüden dolayı aşırı yemek yemek yerine egzersiz, dans, görsel sanatlar gibi pozitif aktivitelere yönelirler. İçinde bulundukları olumsuzlukları dışarıya yansıtmak yerine olayları akışına bırakırlar; suçlu aramayı bırakıp, sorunun çözümüne odaklanırlar.

Hayata olumlu yönden bakarlar

Dirençli insanlar kendi yaşamlarını kontrol ettiklerine inanırlar ve başarıya ulaşırlar. Yaşadıkları sorunlarıdeğerli hayat dersleri olarak görürler ve problemleri başarıya giden yolun bir parçası haline getirirler.

Değişime açıktırlar

Zor durumlara direnen insanlar bir deliğe saklanıp ölü numarası yapmaz; aksine yeni bir hayata başlarlar. Bu kişiler üzgün olduklarında üzüntülerini bastırmak yerine bu üzüntüyü içlerindeki boşlukları doldurmak adına kullanabilmek için yeni yerler ararlar.

Kendinizi yeniden inşa ederseniz, üzüntülerinizin üstesinden çok daha hızlı gelirsiniz. Bu, yeni bir tutkuya bağlanmak ya da yeni bir aktiviteye başlamak olabilir. Kişi kendini keşfedip kendi benliğine kapılarını açtığında en seksi kimliğine ulaşır. Bu kişiler yeni bir perspektif edinirler ve işler yoluna girer.

Kendi kendilerine yetebilirler

Dirençli insanlar kırılgan değildir ve kimse onları narin çiçekler olarak görmez. Arkadaşları ve ailesi bu kişileri kriz anlarında dağılmayan, sakin kalan biri olarak bilir.

Başkalarına ihtiyaç duymayıp zor durumlara göğüs gerebilmek insanları çok daha çekici yapar.

Geçmişe takılı kalmazlar

Direnen insanlar için  hayatta başlarına gelen şeyler geçmişte kalmıştır, yüzlerini parlak olan geleceğe çevirirler. Ayrıca bu kişiler birçok farklı noktadan umut ışığına odaklanabilir; bunu yapmak sadece farklı bir düşünce biçimi gerektirir. Eğer işinizi bıraktıysanız, bir sonraki işinizin çok daha iyi olacağı düşüncesine odaklanın. Eğer en yakın arkadaşınızla bozuştuysanız bunun kız kardeşinizle yakınlaşmak için gizli kalmış harika bir fırsat olarak görebilirsiniz. 

Kişisel gelişimlerine önem verirler 

Hayat dirençli insanları yere serecek kadar güçlü bir tekme savuramaz ve bu onların sahip olduğu güzel bir avantajdır. Her gün yeni bir sorunun üstesinden gelmeleri gerekir ve öğrendiklerinden ders çıkarmayı ihmal etmezler. Bu da aynı hatayı tekrar etmemelerini sağlar.

Kişisel gelişimine önem veren bu  kişiler başkalarından yardım istemek yerine zorluklarla başa çıkmanın yollarınıöğrenmek isterler. Başkaları da güçlü ve dirençli olma konularında onlara danışırlar.

Değişime ayak uydurarak hayatta bir adım öne geçerler

Direnç bazı zamanlarda değişikliklere adapte olma yeteneğini içinde barındırır. Değişiklik kişisel gelişim için harika bir fırsat olabilir. Dirençli kişiler değişikliklere uyum sağlarken aynı zamanda hayatlarında da ilerleme kaydederler.

Değişimler yeni rutinleri doğurur ve öyle olduğu anlaşılmasa bile çok daha sağlıklı ve oldukça yararlı olan başarılı hayat tarzı değişiklikleri yapılmış olur. Dirençli olmak sadece zor durumlarda kendini toparlayabilmek değildir, aynı zamanda taze bir başlangıçtır.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!