Güçlü bir zihne sahip olan insanların yapmaktan kaçındıkları 10 şey

zihin gücü
Güçlü Bir Zihne Sahip Olmak İçin

Çalışan her insan fiziksel sağlığını sporla ya da düzenli uykuyla destekleyerek, gün içinde oluşan yorgunluğunu bir şekilde azaltmaya çalışır. Özellikle girişimciler, yaratıcı işlerle uğraşanlar; yani yaptığı işte bedenini değil zihnini kullanan insanlar içinse, zihin sağlığı da en az vücut sağlığı kadar önem taşır.

Bugüne kadar sizlerle paylaştığımız çeşitli makalelerde zihin sağlığını desteklemek için neler yapılması gerektiğiyle ilgili birçok bilgi paylaştık. Bu kez de zihinsel yönden güçlü olan insanların nelerden uzak durduklarını incelemek istedik.

Klinik Psikolog Amy Morin’in geçtiğimiz günlerde yayınladığı ve zihinsel olarak güçlü olan insanların nelerden uzak durduğunu anlatan makalesinden bazı maddeleri sizler için derledik.

İşte zihinsel olarak güçlü olan insanların yapmadıkları 10 şey;

1. Kendilerini üzerek zaman geçirmezler

Zihinsel yönden güçlü olan insanlar etraflarında olup biten olumsuz şeylerle ilgili kendilerini suçlamazlar ve bunlar için kendilerini üzmezler. Hayattaki sorumluluklarını anlamaya ve onları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırken; hayatın kolay olmadığının ve herkese eşit şekilde davranmayacağının da bilincindedirler.

2. Başkaları tarafından kontrol edilmezler

Güçlü bir zihne sahip olan insanlar, diğer insanların kendileri üzerinde kontrol kurmasına izin vermezler. Örneğin, güçlü bir akla sahip olan bir insandan “Bugün patronumun söylediği şey yüzünden kendimi çok kötü hissediyorum.” gibi bir cümle duyamazsınız. Çünkü bu insanlar kendi duygularını kendilerinin kontrol ettiklerinin ve yaşadıkları olaylara verdikleri tepkileri seçebilme şansları olduğunun farkındadırlar. Yani kısacası, siz ne yaparsanız yapın onlar nasıl isterlerse öyle hissederler.

3. Değişim karşısında bocalamazlar

Zihinsel anlamda güçlü olan insanlar değişimden kaçmaya çalışmazlar. Bunun yerine pozitif değişiklikleri olgunlukla karşılarlar ve değişimin gelişim getireceğine inanırlar. Değişim karşısında karmaşa yaşamamalarının sebebi aynı zamanda, bununla başa çıkabilecek güçte olduklarına inanmalarından gelir.

4. Kontrol edemeyecekleri şeyler için zaman harcamazlar

Zihni güçlü bir insanın kaybettiği valiz ya da trafik yüzünden üzüldüğünü ve şikâyet ettiğini görmek oldukça zordur. Kontrol edemedikleri olaylar yüzünden kendilerini üzmek yerine, hayatlarındaki kontrol edebildikleri şeylere odaklanırlar.  Çoğu zaman da hayatlarındaki en iyi kontrol edebilecekleri şeyin davranışları olduğunun bilincinde olurlar ve davranışlarını kullanarak değiştiremeyecekleri hiçbir şey üzerine düşünerek zaman harcamazlar.

5.Herkesi memnun etmeye çalışmazlar

Zihinsel olarak güçlü olan insanlar her zaman herkesi memnun edemeyeceklerinin farkındadırlar ve bunun için ekstra bir çaba sarf etmezler. Gerekli gördüklerinde hayır demekten ya da konuşmayı kesmekten çekinmezler. Nazik ve adil olmaya çalışırlar ancak karşılarındaki insanı memnun edemeyeceklerini anladıklarında daha fazla üstüne gitmezler.

güçlü insanlar

6. Risk almaktan korkmazlar

Mantıklarına yatmayan ya da aptalca gördükleri riskleri almasalar da, önceden planladıkları ve akıllarına yatan riskleri almaktan çekinmezler. Zihinleri güçlü olan insanlar alacakları riskleri ve bunun sonucunda neler kazanacaklarını çok iyi hesaplarlar. Risk almadan önce her şeyi mutlaka artılarıyla ve eksileriyle değerlendirip ona göre hareket ederler.

7. Geçmişe takılıp kalmazlar

Güçlü zihinlere sahip insanlar geçmiş hakkında düşünmekten ve “keşke” demekten her zaman kaçınırlar. Bunun yerine geçmişte yaptıkları her şeyden ders çıkarmaya ve bu dersleri kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde kullanmaya bakarlar. Geçmişte olumlu ya da olumsuz ne yaşadılarsa geride bırakırlar ve yalnızca bugünü yaşayıp, gelecek için plan yaparlar.

8. Aynı hataları üst üste tekrarlamazlar

Zihinsel açıdan güçlü olan insanlar, davranışlarının sorumluluklarını üstlenirler ve geçmişte yaptıkları hataları kabul edip, onlardan ders çıkarmaya çalışırlar. Bu şekilde, aynı hataları üst üste yapmaktan kaçınırlar.

9. Diğer insanların başarılarını kıskanmazlar

Güçlü bir zihne sahip olan insanlar, hayatlarında var olan diğer insanların başarılarını kutlamayı ve takdir etmeyi bilirler. Bu insanlara karşı kıskançlık, öfke gibi negatif duygular beslemezler. Başarının uzun bir çalışmanın ürünü olduğunun farkındadırlar ve başarıya ulaşmak için başka insanlara engel olmak yerine, kendi hayatlarında düzenlemeler yapmayı tercih ederler.

10. İlk yenilgilerinde pes etmezler

Zihinleri güçlü olan insanlar, başarısızlığı vazgeçmek için bahane olarak kullanmazlar. Bunun yerine nerede hata yaptıklarını bulmaya çalışarak kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Doğru sonuca ulaşana kadar denemekten ve hata yapmaktan kaçınmazlar.

 

Bu yazının sevdiklerinizin ruh sağlığına katkıda bulunacağına inanıyorsanız, onlarla paylaşmayı deneyin 🙂

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!