Grip salgını kapıda: Hastayken ağız ve diş sağlığınız için 4 öneri

Birkaç gündür “pastırma sıcakları”nı hissetmeye başlamış olsak da, bunun, kara kıştan önceki son sıcak dalgası olduğunu biliyoruz. Grip salgınları da başladığına göre artık kışa hazırlanmanın zamanı geldi. Gripken el ve vücut hijyenine özen göstermemiz gerektiğini hepimiz biliriz. Peki dişlerimize de aynı özeni göstermemiz gerektiğini biliyor musunuz?

Dişlerinizi düzenli fırçalayın

Gripken diş etlerinizin hassaslaştığını, hatta fırçalarken kanadığını deneyimlemişsinizdir. Ama bundan dolayı dişinizi fırçalamamanız büyük hata olur. Çünkü hasta olduğunuz için bağışıklık sisteminiz virüslerle mücadele halinde oluyor. Bu mücadeleden yorgun düşen vücudunuz, ağzınızdaki bakteriler için mükemmel bir fırsat anlamına geliyor. Bu dönemde dişlerinizi çok iyi fırçalamalısınız ki gribi atlattıktan sonra bir de diş eti hastalığı ile uğraşmayın.

Ballı çaydan sonra ağzınızı çalkalayın

Grip olduğumuzda hepimiz bol bol portakal suyu ve ballı bitki çayı tüketiriz. Bunları tükettikten sonra ağzınızı çalkalamayı ihmal etmemelisiniz. Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Ağzınızı çalkalamaz, dişlerinizi fırçalamazsanız, bu durum çürük başlangıcına veya diş eti hastalıklarına sebep olabilir,” diyor.

Endişeye gerek yok: Dolgularınız veya kanal tedavisi yaptırdığınız dişleriniz sızlayabilir

Kanal tedavisi ve dolgu yaptırdığınız dişleriniz gripken ağrıyabilir, çünkü ateş tüm organlarınızın hassaslaşmasına ve ağrı eşiğinizin düşmesine neden olur. Gribi atlattıktan sonra ağrılarınız da geçecektir.

İyileştikten sonra diş fırçanızı değiştirin

Hastayken diş macununu fırçanıza değdirmeyin. İyileştikten sonra da diş fırçanızı mutlaka yenileyin çünkü diş fırçanız geçirdiğiniz hastalığa neden olan virüslerle dolu olacaktır.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!