Gözünüzün içindeki siyah halka, ne kadar sağlıklı ve çekici olduğunuzun habercisi

Konuşurken karşımızdakinin gözlerine odaklanırız, duygularımızı gözlerimizle anlatırız. Peki, gözlerle çekicilik arasındaki ilişki nasıl, hiç merak ettiniz mi?

Büyük göz bebeklerinin daha çekici bulunduğu uzun süredir biliniyor. İnsanlar uyarıldığı zaman, göz bebeği büyüyor. Uyarılma belirtileri de karşı tarafta daha çekici bir algı yaratıyor.

Sklera da denilen gözün beyaz kısmı da çekicilik ve sağlıklı görünüm konusunda rol oynuyor. Araştırmalar gözün beyaz kısmı kırmızı yerine daha beyaz olan kişilerin yüzde 25 oranında daha mutlu, yüzde 42 oranında daha sağlıklı, yüzde 17 oranında da daha çekici olduğunu gösteriyor.

Büyük göz bebeklerinin daha çekici bulunduğu uzun süredir biliniyor.
İrisi çevreleyen siyah halka ve çekicilik

Peki gözün renkli kısmı olan irisi çevreleyen siyah halkanın çekicilik üzerindeki etkisini biliyor musunuz? Koyu renkli gözlerde bu halkanın rengi veya kalınlığını fark etmek pek kolay olmayabiliyor. Ancak mavi, yeşil veya açık renkli gözlerde bu halkayla ilgili değerlendirme yapmak daha kolay oluyor.

2011 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nden Darren Peshek ve arkadaşları gözün içindeki siyah halkanın çekicilik üzerindeki etkisiyle ilgili bir araştırma yapmıştı. Araştırma kapsamında 45 katılımcıya, 80 çift yüz fotoğrafı gösterilmişti. Fotoğrafların çift olması şuradan kaynaklanıyordu; birinde irisin çevresindeki halka daha koyu renkli, diğerinde daha açık renkliydi. Araştırmanın sonunda hem kadınların hem de erkeklerin iris çevresinde halkası daha koyu renkli olanları daha çekici bulduğu tespit edilmişti.

Yakın zamanda bu alanda bir araştırma daha yapıldı. Güney Mississippi Üniversitesi’nden Mitch Brown ve Donald Sacco, Peshek’in araştırmasında kullandığı fotoğrafların aynılarını kullanarak bir araştırma yaptı. Bu kapsamda kadın ve erkeklerden oluşan 150 kişilik bir katılımcı kitlesine söz konusu fotoğraflar gösterildi ve gördükleri fotoğraflardaki yüzleri ne kadar sağlıklı buldukları soruldu. Araştırmanın sonunda, iris çevresindeki halkanın koyu renkli olmasının daha sağlıklı bir görünüm sağladığı tespit edildi. Ancak bunun kadın ve erkeğe göre değiştiği de araştırmadan elde edilen bir başka sonuç. Buna göre; kadınlar iris çevresindeki halkası daha koyu renkli kişileri daha sağlıklı buluyor. Ancak erkekler, iris çevresindeki halkanın ince veya kalınlığını fark edemiyor ve her ikisini de eşit oranda sağlıklı buluyor.

Araştırmanın sonunda, iris çevresindeki halkanın koyu renkli olmasının daha sağlıklı bir görünüm sağladığı tespit edildi.
İris çevresindeki halka ve sağlık arasındaki ilişki

Söz konusu sağlıklı ve çekici görünmek olduğunda iris çevresindeki halka neden önemli oluyor hiç düşündünüz mü? Aslında yanıtı oldukça basit; iris çevresindeki halkanın rengi yaşlandıkça soluklaşıyor. Öte yandan bu halka aynı zamanda kalp ve dolaşım sistemi sağlığıyla ilgili ipuçları veriyor.

Aslında buradan şöyle bir sonuç çıkabilir; kadınlar sağlıklı olduğunu düşündükleri kişileri daha çekici bulabiliyor. 

Kaynaklar:
Psychology Today
Huffington Post

 

İlginizi çekebilir: Sağlıklı ve genç görünmenin sırrı: Serin odada uyumak

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!