Türkiye’de doğup dünyaya yayılan Global Wellness Day hakkında kurucusu Belgin Aksoy’la konuştuk

Global Wellness Day’in kurucusu Belgin Aksoy, hayatını “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir.” sloganı ile yaşıyor. 13 Haziran Cumartesi günü Maçka Parkı’nda gerçekleşecek olan iyi yaşam günü etkinliği öncesinde kendisiyle keyifli bir röportaj yaparak merak ettiğiniz tüm detayları sizler için sorduk.

Kendinizden bahseder misiniz? Belgin Aksoy kimdir?

1995 yılında Institute Hotelier Cesar Ritz’ten mezun olduktan sonra Richmond İstanbul otelinin muhasebe departmanında başlayan çalışma hayatıma, bugün Aksoy Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve Richmond International kreatif direktörü olarak devam ediyorum. Bir yandan da Türk Kalp Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstleniyor. Sağlık vakıflarını desteklemenin yanı sıra, sosyal wellness projelerine liderlik ediyor ve uluslararası Spa& Wellness organizasyonlarına konuşmacı olarak katılıyorum. Global Wellness Day’in kurucusu iyi yaşam hayatımın odak noktasını oluşturuyor.

Global Wellness Day’in hikayesi nasıl başladı? Temel amacı nedir?

Yeryüzünde yedi milyar insan yaşıyor. Tüm insanlığın ortak tek bir hayali var; daha iyi bir yaşam sürmek. Dünyada birçok özel gün varken “İyi Yaşam”a adanmış bir gün olmadığını fark ettim. Bu düşünce 2012 yılında aklımda şekillendiğinde biraz araştırma yaptım. “Bu kıymetli gün neden Türkiye’den çıkmasın?” dedim. 2012 yılında serüvenine başlayan Global Wellness Day’in Türkiye sınırları dahilinde yayılmasını sağladığımız hareket, dünyanın dört bir yanında çok büyük ilgi gördü. 2015 yılında geldiğimiz nokta ve halen ülke sayısının artması, ne kadar doğru bir yolda yürüdüğümüzü gösteriyor.

Global Wellness Day, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü kutlanan, Türkiye’de doğup 5 kıtada 71 ülkeye yayılmış “İyi Yaşam”a adanmış ve hiçbir ticari amaç gütmeyen uluslararası bir özel gündür.

Global Wellness Day Türkiye’deki aktiviteleri nelerdir? Dünya çapında neler yapıyor?

2012 yılından bu yana kutlanan Global Wellness Day, bu sene 13 Haziran 2015 Cumartesi günü Maçka Parkı’nda iyi yaşama gönül vermiş herkesi bir araya getirerek 5 kıta ve 71 ülke ile aynı anda kutlanacak.

GWD etkinlikleri tüm gün boyunca Ayşe Tolga ile İyi Yaşam sohbeti, Dr. Ayşegül Çoruhlu ile Alkali Beslenme, Ayşegül Demirsoy ile Zumba, Cenk Özyılmaz ile Fit Cook, Eser Mutlu ile Kahkaha Terapisi, Gem Akcan ile Yoga, Gül Kaynak ile Detoks ve Sağlıklı Beslenme, Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi, Murat Tavman ile Fiziksel Değişim ve İyi Yaşam, Neslihan Yavuzcan ile Nefes Semineri, Şah Yaycı ile Yaşının İyisi Ol semineri, Happy Nest ve Beden Atölyesi ile çocuk aktiviteleriyle sürecek. Giriş herkese açık ve ücretsiz olacak.

global wellness day 1

Dünyada ise Global Wellness Day kutlamaları, Fiji’de gün doğumu ile başlayıp Hawaii’de gün batımı ile sona erecek. Moskova ‘da günde binlerce yolcuyu hava alanlarına taşıyan Aeroexpress GWD partneri olarak trenlerinde Global Wellness Day infografik filmini yayınlıyor. Yunanistan Mykonos, Selanik ve Atina’da GWD etkinlikleri düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında yoga ve sağlıklı yemek pişirme dersleri olacak. Avusturya’nın en lüks otellerinden Schwarz Alpine’de sabah erken saatte otel misafirleri dağın tepesine tırmanıp gün doğuşu ile beraber yoga yapacaklar. Dünyaca ünlü dağcı Thomas Huber bir sunum yapacak. Filipinler’de büyük bir etkinlik düzenlenecek. Macau’u da plajda gün doğuşu bootcamp ile başlayan yoga & meditasyon, wellness kahvaltısı, beslenme uzmanı konuşması, vücut kompozisyonu taraması, 4km aile koşusu, Zumba, Çocuklar için fitness / engel kursu, Wellness koçu konuşması gibi “12 saat Wellness” başlığıyla aktiviteler düzenleyecekler. ABD’ de Los Angeles Times Global Wellness Day ile ilgili bir haber çalışması yapıyor. Venedik yakınlarından yelken açmış olacak olan Dünya’nın en büyük ve seçkin rezidans yatı The World’de yapılacak aktiviteler; 1 saat GWD ve Wellness ipuçları hakkında konferans, 1 saat Pranayama workshop, The World’un şefi tarafından hazırlanmış özel Global Wellness Day menüsü sunumu, 45 dakika VibraHealing Meditasyonu. Fransa’da 50, Belçika’da 10 ve Hollanda’da 3 noktada gün boyu Global Wellness Day kutlama etkinlikleri düzenlenecek.

Ülkemizde “iyi yaşam” felsefesinin uygulandığını düşünüyor musunuz?

Ülkemizde son zamanlarda okullarda dengeli beslenme konusunda birtakım çalışmaların yapılmakta olduğunu memnuniyetle izliyorum. Hastanelerde aşılardan sonra ağlamayan, uslu duran çocuklara, bir sağlık görevlisi olan hemşireler tarafından ödül olarak şeker verilmediği günleri görebilmeyi umuyorum. Çok basit gibi görünen bu yanlış kodlamanın önlenmesiyle, çocukların ilerleyen yaşlarda çağımızın en büyük tehlikesi olan obeziteyle karşılaşmamaları sağlanabilir.

İyi yaşam, her şey gibi öncelikle aileden başlıyor. İyi insanlar olabilmeyi çocuklarımız ancak büyüklerinden öğrenebilir. Ağaç yaşken eğiliyor. Doğaya ve hayvanlara duyarlı, pozitif düşünebilen çevresindekileri karşılık beklemeden sevindirebilen iyi insanlar yetiştirebilmek ailelerin önceliği olmalı.
Çocuklarımızı yapay şekerden, konsantre içeceklerden, paketlenmiş ürünlerden, doğal olmayan tüm gıdalardan uzak tutmalıyız. Çocuklar artık oyunları bile tabletten oynuyorlar ne yazık ki. Hareket etmelerini sağlamalı, onları hem zihinsel hem bedensel olarak en iyi arkadaş olan sportif aktivitelere yönlendirmeliyiz.

Sizin “iyi bir yaşam” için olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Yaşam bizlere verilen en güzel hediye. Vücudumuz en önemli mabedimiz ve ona çok iyi bakmalıyız. Sağlığımızın önemini anlamak için muhakkak hasta olana kadar beklememiz gerekmiyor. Beslenme, egzersiz ve uyku üçlüsüne çok önem vermeli ve yaşamımızda önümüze çıkan her engeli her zaman çok da ciddiye almamalıyız. İnsan hayatında “önemli” ve “önemsiz” mevhumu zaman içerisinde değişebiliyor. Her birimizin bir iyi yaşam felsefesi olması, kendimiz için yapacağımız en büyük iyilik.

Benim iyi yaşam felsefem, neden nefes alıp verdiğimi fark etmek. Beden, zihin ve ruh ahengini yakalayabilmek. Gülümseyebilmek. İyi yaşam konusundaki farkındalığa tüm dünyanın ihtiyacı var. Global Wellness Day işte bu noktada tüm dünya insanlarını kucaklıyor.

13 Haziran Cumartesi günü Maçka Parkı’ndaki GWD etkinliğinde katılımcıları neler bekliyor?

yoga 1

Tüm aile fertlerinin bir arada gelebileceği 7’den 70’ e herkese yönelik bir etkinlik programımız var. Global Wellness Day’de çocukları da unutmadık. Happy Nest ve Beden Atölyesi ile çocuk aktiviteleri tüm gün boyunca çocuklara eğlenceli ve eğitici aktiviteler sunuyor olacak. Ayrıca Doğa Koleji standında çocuklara fidan dikme aktivitesi yapılacak.

Global Wellness Day’in dünyada ve Türkiye’de gelecek yıllardaki planlarından bahseder misiniz?

Global Wellness Day şu anda dünyada 71 ülkede kutlanıyor, bundan sonrasındaki hedef Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanıp tüm dünyada kutlanan resmi bir gün haline gelmesini sağlamak olacak.

Programın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!