Global Wellness Day’den dünyada bir ilk: 24 saatlik canlı yayınla iyi ve sağlıklı yaşam festivali

Tüm dünyanın derinden etkilendiği pandemiyle birlikte, dünyanın dört bir yanındaki insanlar iyi ve sağlıklı kalmanın yollarını arıyor. 13 Haziran 2020, Cumartesi günü, dokuzuncusu düzenlenecek olan Global Wellness Day (GWD), fiziksel, ruhsal ve zihinsel sağlığın önemini vurgulamak için, tarihinde ilk kez 24 saatlik canlı yayın programıyla gerçekleşecek.  “Bir gün, tüm yaşamınızı değiştirebilir!” mottosuyla, Yeni Zelanda’da başlayıp, Hawaii’de sonlanacak olan etkinliğin bu yılki ana temaları; zihinsel sağlık, stres, bağışıklık sistemi, sağlıklı beslenme, evde spor, sevgi ve şefkat seçildi.

Dünyanın dört bir yanında, aynı anda, gün boyu sürecek canlı yayınlar Global Wellness Day’in YouTube, Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından ücretsiz olarak yayınlanacak. Sosyal fayda odağı ve wellness’ın birleştirici gücünü ortaya koymaya hazırlanan etkinliğin programında; Wingsuit BASE Jump’dan dansa, astrolojiden beslenmeye ve Muay Thai egzersizlerinden vegan yemek pişirme tekniklerine kadar birçok sürpriz wellness aktivitesi var.

GWD(@globalwellnessday)’in tüm sosyal medya hesaplarından yayınlanacak heyecan verici etkinliğin katılımcıları arasında ise; ünlü spirütel ve meditasyon eğitmeni Sah Simone, Eski NBA oyuncusu Omri Casspi, SuperSmarthHealth CEO’su ve “Leading Well from Within” kitabı yazarı Dr. Daniel Friedland, “iyilik salgını” diyaloğu ile Global Wellness Day’in kurucusu Belgin Aksoy, NSYNC grubunun basçısı ve NY Times’ın en çok satan yazarı Lance Bass, talk show sunucusu ve ünlü aşçı Cristina Ferrare, dünyaca ünlü vegan şef Matthew Kenney, ünlü yogi ve Yoga Revealed’ın kurucusu Andrew Sealy, ünlü astrolog Zahara Zimring, enerji şifacısı Jeannette von Johnsbach, uluslararası yoga eğitmeni Emilie Mangoni, Nordic Walking Madeira’nın kurucusu Linda Bettencourt, cilt bilimi ve yaşam uzmanı Monica Poli, yazar ve motivasyon konuşmacısı Metin Hara, dünya şampiyonu ve profesyonel Muay Thai atleti Janice Lyn, Tayland geleneksel tıp pratisyeni Dr. Panaran Polkadee gibi önemli isimler var. Program içinde ayrıca, sağlık eğitimi öğretim görevlisi Dr. Aric Sigman, İngiltere’deki CATS Cambridge öğrencileri ile “Eğitimde Akıl Sağlığı Sorunlarının Önlenmesi” konulu soru-cevap oturumuna katılırken, dünya rekortmeni Wingsuit BASE Jumper Cengiz Kocak canlı yayındaki adrenalin dolu atlamasıyla nefes kesecek.

Yazar ve konuşmacı Metin Hara ile dünya rekortmeni Wingsuit BASE Jumper Cengiz Kocak da Global Wellness Day’de!

 Sahibinden.com’un destekleri ile Global Wellness Day Türkiye’nin @globalwellnessdayturkey YouTube, Facebook ve Twitter hesaplarından gün boyu sürecek Global Wellness Day Türkiye programı da unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak, Yazar Aret Vartanyan, Fitoterapi ve Akupunktur Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, Astrolog Sare Palaska, Yazar ve Konuşmacı Metin Hara, DJ David Şaboy ve alanında uzman daha birçok isim dans, sağlıklı beslenme, yoga, kahkaha terapisi, iyi yaşam ve kişisel gelişim seminerleri ile canlı yayın konuğu olacak.

Bir Türk kadınının dünyaya armağanı

9 yıl önce “iyi yaşam herkesin hakkı” mesajıyla yola çıkan Global Wellness Day’in Yaratıcısı Belgin Aksoy, GWD’in ilk dijital etkinliği hakkında dair duygularını şöyle aktardı:

“Global Wellness Day, 2004 yılında hastanede radyo-iyot tedavisi sebebiyle tecrit geçirdiğim günlerde kalbime yerleşti. O süre içinde hayatta aslında gerçekten neyin önemli olduğunu daha iyi anladım: Hayat aslında sevgi ve merhametten ibaretti ve sağlığımız, sahip olduğumuz en değerli armağandı. Benim için “iyi yaşam” da buydu. Yaşadığım bu farkındalığı tüm dünyayla paylaşmak zorundaydım. Gece gündüz hiçbir ticari amaç gütmeden çalıştık ve GWD Ailesi olarak, dünya çapında milyonlarca kalbe dokunduk. Şunu düşünmeden edemiyorum, Global Wellness Day, hastanedeki 9 tecrit günümde doğduysa, tüm dünyadaki karantina esnasında kapanan kapıların ardından çıkacak olan iyilikleri hayal edin. Global Wellness Day sadece 24 saat olsa da, mesajımızın bir ömür boyu sürecek olması tarif edilemez bir duygu.”

Belgin Aksoy Kimdir?

Belgin Aksoy, dünyaya yayılmış olan Global Wellness Day’in kurucusu. İsviçre’deki Institute Hotelier Cesar Ritz’de eğitimini alan Belgin Aksoy, 23 yıldır otel ve turizm sektöründe çalışıyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin ilk destinasyon spası olan Richmond Nua Wellness Spa’nın kurucusudur. İnsanların hayatlarına olumlu yönde dokunan dünya çapında yarattığı Global Wellness Day projesiyle 2016 yılında, dünyada wellness-spa sektörünün en prestijli mükafatı olan “Wellness Sektörünün Öncü Kadını” ödülüne layık görüldü. Aynı yıl American Spa tarafından “En Etkili Spa Lideri” ödülünü aldı.

Global Wellness Day nedir?

Global Wellness Day, 2012 yılında Belgin Aksoy tarafından yaratılıp “iyi yaşam herkesin hakkı” düşüncesiyle dünyaya yayılan, iyi yaşamaya adanmış ve kâr amacı gütmeyen uluslararası bir sosyal projedir. Bu günün temel amacı, yaşamımızın değerinin farkına varmamızı sağlamaktır. Senenin bir gününde bile olsa durup düşünmemizi, şehir hayatının stresinden ve kötü alışkanlıklarımızdan uzaklaşmamızı ve kendimizle barışmamızı sağlamaktır.

Türkiye’de iyi yaşama yönelik olarak atılan ilk adım, dünyanın her yerinden yaşam stili odaklı girişimcilerden ve iyi yaşam uzmanlarından oluşan 92 GWD Elçisi, 24 Ana Destekçi ve 4 Danışman ile uluslararası bir harekete dönüştürmüştür. Global Wellness Day, her yıl Haziran ayının ikinci Cumartesi günü, dünyada 7 kıtada 150’den fazla ülkede 8.500’den fazla farklı noktada eş zamanlı olarak, sadece ücretsiz etkinliklerle kutlanmaktadır.

Tamamen gönüllülük ilkesine dayalı olan GWD; iyi yaşamın bir lüks değil, her bireyin doğuştan hakkı olduğunu savunuyor. Bu nedenle organize edilen etkinlikler katılımcılara ücretsiz sunuluyor. “Wellness” kavramı kısaca; fiziksel, zihinsel ve duygusal açıdan iyi olma hali olarak tanımlanıyor. Global Wellness Day, bu kavramın sağlıklı beslenme ve egzersizin dışında, insanın “bir bütün olarak iyi olma hali” olduğunu tüm dünyaya anlatıyor.

“Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir!

Global Wellness Day’in daha iyi bir yaşam için hazırladığı “7 Adımlık Manifesto”su var. İyi yaşamı bir hayat tarzı haline getirmek için Global Wellness Day, insanların bu yedi basit adımı atmasını öneriyor. Önemli olan, hepsi olmasa bile bunların en azından birkaç tanesini düzenli olarak günlük hayatın bir parçası haline getirebilmek.

  1. Bir saat yürüyüş yapın
  2. Daha fazla su için.
  3. Plastik şişe kullanmayın.
  4. Doğal gıdalarla beslenin.
  5. İyilik yapın.
  6. Sevdiklerinizle aile yemeği yiyin.
  7. Saat 22:00’de uyuyun.

 Global Wellness Day sosyal medya hesapları:

Global Wellnes Day Türkiye sosyal medya hesapları:

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!