Gizli bir hazineyi andıran Türkiye’nin doğal güzellikleri

Özellikle büyük şehirlerde ve çılgın bir kalabalığın yaşıyorsanız, her an çantanızı alıp yeni yerler keşfetme isteğine direnmek daha da zorlaşıyor. Ancak bu yoğun tempolu yaşamda, çantayı alıp uzak diyarlara yol almak pek de kolay değil. İşte bu yüzden çok da uzaklara gitmeden yepyeni yerler görmek ve doğanın muhteşem tasarımları karşısında hayran olmak isteyenler için, maksimum 1,5 – 2 saatlik uçuşlarla ulaşılabilecek ve Türkiye’nin doğal güzellikleri sözünün görsel karşılığı olan muhteşem gezi rotalarını araştırdık:

1. Akdamar Adası / Van

Akdamar Adası
Akdamar Adası

Görsel kaynak: T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Arşivi

Türkiye’nin en büyük gölünün Van Gölü olduğunu ilkokul yıllarımızdan beri biliyoruz. Peki bölge halkının bu göle “Van Denizi” dediğini biliyor muydunuz? Evet, Van Gölü o kadar büyük ki, sularına açıldığınızda bir an açık denizde olduğunuzu düşünebilirsiniz. İşte bu özel gölün ortasında bulunan ve adı her daim efsanelerle anılan Akdamar Adası, özellikle bahar aylarında görülmeyi hak eden bir güzellik.

2. Nallıhan Kuş Cenneti / Ankara

Nallıhan Kuş Cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti

Görsel kaynak: gezginavci.com

Sanki özel bir işlemle boyanmış gibi duran bu tepeler, aslında doğanın renk paletinden çıkan bir şaheser. Ankara’ya 1,5 – İstanbul’a 4 saatlik bir sürüş mesafesinde bulunan bu renkli cennet, aynı zamanda 185’ten fazla kuş türüne ev sahipliği yapan önemli bir havza. Fotoğraf çekmeyi sevenlere duyurulur!

3. Çıldır Gölü / Ağrı

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

Türkiye’nin doğu ucunda, sanki kutup dairesinin içindeymiş gibi duran bir göl, Çıldır Gölü. Kış seyahatlerinden ve otantik deneyimlerden hoşlanıyorsanız, kalınlığı 45- 50 cm’e varan buz üzerinde yöreye özgü aynalı sazan balığı tutabilir ve at arabaları ile tur atabilirsiniz.

4. Damlataş Mağarası / Antalya

Damlataş Mağarası
Damlataş Mağarası

Türkiye’nin doğal güzellikleri deyince akla gelen en önemli yüzey şekillerinden biri de mağaralar. Alanya’ya sadece 3 km mesafede bulunan bu ilginç mağara, ilk bakışta uzayda geçen filmin platosu gibi görünüyor. Özel olarak tasarlanmış gibi duran sarkıt ve dikitlerle süslü olan Damlataş Mağarası sadece güzelliğiyle değil, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelmesiyle de ünlü.

5. Kristal Teras / Karabük

Kristal teras
Kristal teras

Görsel kaynak: Tripadvisor

Yükseklik korkunuz yoksa ve kelimenin tam anlamıyla “nefes kesici” bir manzara görmek isterseniz Safranbolu’da bulunan Tokatlı Kanyonu’na tepeden bakacağınız kristal terasın yolunu tutun. 80 metre yükseklikte, şeffaf bir platformun üzerinden vadi manzarasını izlemek gerçekten heyecan verici.

6. Karagöl / Artvin

Karagöl
Karagöl

Doğu Karadeniz’in “Orta Dünya”yı anımsatan cenneti Borçka’da bulunan Karagöl, pastoral bir tabloyu andırıyor. Yeşilin onlarca tonunu görerek huzur bulmak, tertemiz havada bedeninizi yenilemek için ideal bir yer olan Karagöl aynı zamanda kamp ve doğa sporu meraklılarının da favorisi.

7. Simena / Antalya

Simena
Simena

Görsel kaynak: gezginavci.com

Kaş’tan çıkan Kekova tekne turlarına katıldığınızda karşınıza çıkacak bu saklı köye hayran olmamak elde değil. Tertemiz, turkuaz rengi sularıyla mutluluk veren köyün tepe noktasında bulunan kaleye tırmanıp fotoğraf çekmeden olmaz.

 

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:
Yok olmadan önce görmeniz gereken 10 yer
Dünyanın dört bir yanından renkleri ve şekilleriyle şaşırtan 10 yer

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!