Giyilebilir teknoloji yalnızca yetişkinler için değil: Tasarımcı Ryan Mario Yasin uzun süre giyilebilir çocuk kıyafetleri tasarladı

Ailelerin yaşadığı en büyük problemlerden biri çocuk giyimine harcanan masraflar. Hele ki günümüzde bu anlamda artan rekabetle beraber artış gösteren çocuk giyimi fiyatları, çoğu ailenin bütçesini zorlar nitelikte. Buna bir aydan aya büyüyen çocuğun yeni giysileri ihtiyacı olması durumu eklenince, bu duruma bir çözüm yolu bulmak şart oldu. Bulundu da.

Royal College of Art mezunu Ryan Mario Yasin’in tasarladığı çocuk kıyafetleri çocuk büyümeye devam etse dahi esneyebilen ve büyüyebilen bir sisteme sahip.

Yenilikçi Tasarım Mühendisliği üzerine katıldığı master çalışmasının bir parçası olan bu tasarımlar, Ryan’ın yeğeni için satın aldığı kıyafetlerin kısa bir süre sonra giyilemeyecek kadar küçülmesiyle ortaya çıktı. Ayrıca Ryan, giysilerin çocuklar büyüdükçe “açılmasını” sağlayan bu kıvrımlı sistemi tasarlarken havacılık geçmişinden de faydalandı. Rüzgara ve suya dayanıklı dış giyimi barındıran bu kıyafet serisi 6 aylık çocuklardan 36 aylık çocuklara kadar devam ediyor.

Tasarımcı, bu projesiyle birlikte giysi endüstrisi tarafından üretilen büyük miktardaki atığın azaltılmasına yardımcı olacağını umut ediyor.

“Çocuklar birkaç ay içinde eski kıyafetlerini giyemez hale geliyor ve onlara büyük kardeşlerinin kıyafetlerini giydiriyoruz. Bu da çocukların giydikleri kıyafetlerin içinde rahat hissetmemelerine neden oluyor” diyor ve ekliyor;

“İngiltere’de yaklaşık 11 milyon çocuk var ve artık çocuk kıyafetlerinin yeniden tasarlanmasının zamanı geldi diye düşünüyorum.”

 “Tasarladığım sistem çocukların hareketleriyle değişebiliyor, en zorlu hareketlerine bile uyum sağlayabiliyor ve senkronize olabiliyor. Tasarlarken dikkat ettiğim en büyük konu ise tasarımlarımın pazara kolayca girebilmesi için çok fazla uçuk olmayan bir teknolojiyle üretilmeleri oldu. “

Yasin şimdilerde Petit Pli için İngiltere’de kendi prensiplerine saygı duyacak üretimcilere ulaşmaya çalışıyor.

Kaynaklar:

Dezeen.com

YouTube.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!