Gerçeklik olgusu ve benlik: Yaşadıklarınız zihninizdeki görünümünüzün bir yansıması olabilir mi?

gerçeklik
Zihindeki görünümün yansıması

Ne kadar güçlü olduğunuzu bilmek, daha güçlü olmanıza yardımcı olur.” Yogi Bhajan

Gerçeklik olgusu, bilinçaltımızda hak ettiğimizi düşündüğümüz şeylerin bir yansımasıdır.

Bir çoğumuz hayatımıza devam etmek için sabahtan akşama kadar çalışmak ve belirli bir rutine bağlı kalarak yaşamak zorundayız. Peki, sürekli bir şeylerin bize engel olmasından şikayet ederek yaşadığımız hayatlarımız, kendi bilinçaltımızın ürünleri olabilir mi?

Bilinçaltımızda kendimizle ilgili değerlerimizi göz önünde bulundurarak oluşturmuş olduğumuz bir değerlendirme mekanizması bulunur. Bu mekanizma, günlük hayatımızı nasıl yaşayacağımızdan işyerindeki pozisyonumuza kadar her şeyin belirleyicisi olabilir.

Yaşamımız boyunca sahip olduğumuz tüm güzel şeyler, biz onları hakettiğimizi düşündüğümüz ve peşinden koştuğumuz için bizim olmuştur. Haketmediğimizi düşündüğümüz şeylerden uzak dururuz; çünkü elde edemeyeceğimiz bir sonuç için umutlanıp, hayal kırıklığına uğramak istemeyiz.

Aslında her birey, yaşadığı hayatın çok daha iyisini hakeder, ancak bunun farkına varamaz; farkına varsa da hayal kırıklığına uğramak istemediği için bununla yüzleşmek istemez.

Gerçekten ne hakettiğinizi bulabilmek; ancak blinçaltınızı keşfetmeniz ve yaşadığınız hayatla bilinçaltınız arasında bağlantı kurabilmeniz sonucunda gerçekleşir. Kendinizin, potansiyelinizin ve yapabileceklerinizin farkına vardıktan sonra daha büyük şeyler hedefleyebilir ve hayal gücünüzün ötesinde başarılar elde edebilirsiniz.

Bunun için yapılması gereken ilk şey risk alabilmek. Daha iyi bir işte çalışmayı hakettiğinizi düşünüyorsanız, eski işinizi bırakma riskini almalısınız. Daha iyi bir yaşam hayal ediyorsanız, öncelikle kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız, çevrenizde sizi aşağı çeken insanlardan kurtulmalı ve daha dolu insanlarla vakit geçirmelisiniz.

Hayatınızda yapmak istediğiniz değişimlerin bir anda olabilmesi ve bir sabah gözlerinizi mükemmel bir dünyaya açmanız mümkün değil. Değişim zamana yayılması gereken bir süreçtir.

Hedeflerinize ulaşabileceğinize inanabilmenizin ilk adımı, kendinizin farkında olmanız. Kendinizi engellediğinizi düşünüyorsanız, ruhani konulara daha fazla zaman ayırabilir; kendinize olan inancınızı, harekete geçme gücünüzü, umudunuzu ve enerjinizi arttırabilirsiniz.

Kişisel farkındalık eski alışkanlıklarınızı, size daha çok şey katacağına inandığınız yeni bir yaşam stiline çevirmenize yardımcı olacaktır. Daha güvenli, daha sağlıklı daha eğlenceli bir yaşama sahip olmanın ilk adımı; kendinizi keşfetmeniz ve ne istediğinizin farkına varmanızdır.

Eğer hakettiğiniz hayatı yaşamadığınızı düşünüyor ve yaşam stilinizde değişiklik yapma ihtiyacı duyuyorsanız, birkaç dakikalığına zihninizi her şeye kapatıp kendinize şu soruları sorun:

  1. Bu değişimi istemeniz, kendinize değer vermeniz ve kendinizi sevmenizle mi ilgili?
  2. Yaşadığınız hayattaki ne kadar şeyden kendinizin sorumlu olduğunu düşünüyorsunuz?

Bu sorulara cevap verebilmek için kendinize biraz zaman ayırın. 5 dakikalığına sessiz ve rahat bir yere oturun ve kalbinizin ritmine kulak verin. Nefes alış-verişlerinize odaklanın ve yalnızca düşünün.

Kendinizi yargılamadan, sonuçlarını düşünmeden içinizden ne geliyorsa onu hayal edin. Düşünme sürecinizden sonra 5 dakika boyunca “Kendimi seviyorum.”, “Ben değerliyim.” cümlelerini sesli olarak kendinize söyleyin. Bu şekilde zihninizi kendinizle ilgili olumlu şeylerle dolduracak ve kendinizle ilgili negatif düşüncelerden, sınırlamalardan kurtulacaksınız.

Unutmayın; zihninizde yer alan her şey gerçekte ne yaşadığınızı etkiler.

Nasıl bir yaşam hayal ediyorsunuz? Kendinize duyduğunuz sevgiyi hayallerinizle nasıl bağdaştırabilirsiniz?

Kendinize değer verdiğinizde ve kendinizi sevdiğinizde, en iyisine sahip olmak isteyeceksiniz. Kendinize saygı duyduğunuzda, daha iyi bir yaşama adım atmak için gerekli olan cesarete sahip olacaksınız.

Kendiniz ve yaşamınız için yapacağınız tüm değişikliklere kendiniz için olan algınızı değiştirerek başlayın. Kendinize değer verin ve zaman ayırın.  Kendinizi sevdiğiniz sürece içinde yaşadığınız evren de sizi sevecektir.

 

 Kaynak: Tiny Buddha

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!